Anneler Günü ve Tüm Anneler…

Özel günler kimileri için pek önemli olmasa da, çoğunluk tarafından kutlanan, bazı değerleri hatırlatan günler olarak çeşitli aktivitelere ve söylemlere kaynak olmaya devam ediyorlar.

Anneler Günü ise her zaman ‘fedakâr ve cefakâr’ annelerimizin emeğinin ve sevgisinin kutlandığı günler olarak lanse edildi. Son yıllarda toplumsal cinsiyet bakış açısıyla neyse ki, annelerin ev içi emeğine yönelik hediyelerin pohpohlanmasına karşı farkındalık geliştirebildik. Ancak hala, Anneler Günü üzerinden annelik kavramı ile ilgili düşünmemiz gereken çok konu var.

Anneler Günü’nün doğrudan ayrıcalıklı ve cinsiyetlendirilmiş bir tarafı olduğu doğru, artık bunu konuşmamızın zamanı geldi. Birthing From Within, bu Anneler Günü’nde farklı bir konuyu gündeme getirerek, şu noktalara dikkat çekiyor:

·         Doğum yapmış ya da bir şekilde ebeveynliğe adım atmış, ancak kendini anne olarak tanımlamayanlar… sizi görüyoruz.

·         Kendini anne olarak tanımlayan ve korumak, eğitmek, beslemek ve ailesine sevgi vermek için, özellikle bu günlerde daha çok çalışan anneler… sizi görüyoruz.

·         Her şeyi kendi başına yapmak zorunda olan ve kendine bir izin günü ayırma lüksü olmayan yalnız anneler… sizi görüyoruz.

·         Anneler Günü’nde de yılın diğer tüm günlerinde olduğu gibi sistemli ırkçılık ve baskılar yüzünden evlatlarının güvenliğinden endişe eden anneler… sizi görüyoruz.

·         Annelerini kaybetmiş çocuklar… sizleri görüyoruz.

·         Çocuklarını kaybetmiş anneler… sizleri görüyoruz.

·         Anne olmayı hayal eden ancak hayaline kavuşamamış olanlar… sizi görüyoruz.

·         Birilerine gönülden bakım veren ama anne olmayanlar… sizi görüyoruz.

 

Birthing From Within ayrıca diyor ki, “İnsanlığın yeni neslini yetiştirmek için elinden gelenin en iyisini yapan dünyanın her yanındaki anneleri onurlandırmak için bakış açımızı biraz değiştirebilmemiz için bir davettir bu.”

Anneler Günü, hemen aklımıza gelmeyen bazı karmaşıklıkları ve gerçekleri de bünyesinde barındıran bir gün. Belki bu günden annelik kavramı üzerinde bolca düşünmek için de faydalanabiliriz, ne dersiniz?

Comments are closed.