Yazılar

İçsel Doğum Yavaş Annelik Çemberleri Başlıyor!

Çember, kadim bir iletişim yöntemi. Güvenli alanı koruyan bir kolaylaştırıcı eşliğinde sakince paylaşımlarda bulunmak, paylaşılanları dinlemek, bir konu üzerinde beraber düşünmeye dalmak ve hikayelerimizi anlatmak; birbirimizi hiç tanımasak da kalpten ortaklaşabildiğimiz bir alan yaratıyor bize. (Çemberler ile ilgili daha önceki yazımıza ulaşmak için tıklayın.)

İçsel Doğum’da hem eğitimlerde, hem de diğer buluşmalarımızda sıklıkla çember diyaloğunun hediyelerinden faydalanıyoruz. Yan yana olmayı, beraber dinlemeyi ve dinlenmeyi çok seviyoruz.

Hem kendi annelik tecrübemizden, hem de başka annelere hizmet veren doulalar olarak edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak, birkaç yıl önce gündemimize aldığımız ‘Yavaş Annelik’ konsepti üzerinden çemberler açmaya karar verdik.

Anneliği, kadınlık hallerini ve en çok da yavaşlamayı konuşacağımız çemberlere, hikayelerini paylaşmak ve başka hikayelerden ilham almak isteyen herkesi bekliyoruz.

Zamanımız kısıtlı, hikayelerimiz de bol. Online çemberlerde zamanı ve alanı mümkün olduğunca verimli kullanmak istiyoruz. Çemberin güvenli ve mahrem bir alan olarak kalabilmesi için ve katılımcıların kalbini açabileceği, kalpten dinleyebileceği bir diyalog sürdürebilmek için de bazı noktalara dikkat ediyoruz:

– Çember başladıktan sonra tüm katılımcıların hazırlanması için 5 dakika kadar bekliyoruz. Sonrasında tanışmaya ve paylaşmaya başlayacağımız için, daha geç katılan kişileri çembere kabul edemiyoruz. Bu yüzden vaktinde katılmak önemli.

– Konumuz ‘Annelik’ olduğu için, elbette yanınızda çocuklarınızla çembere katılabilirsiniz. Ancak dikkatinizi çembere verebilmeniz ve rahatça paylaşımda bulunabilmeniz için, mümkünse yalnız katılmanızı tavsiye ediyoruz.

– Çocuklar ve bebekler dışında, çembere katıldığınız odada başka bir yetişkin bulunmamasını rica ediyoruz. Paylaşımlar çemberin sağladığı güven ile derinleştiğinde, tüm katılımcıların mahremiyet hissinin korunmasını önemsiyoruz.

– Herkesin aktif bir şekilde bizimle olduğunu bilmek isteriz. Bu yüzden çember boyunca kameranızın açık kalmasını rica ediyoruz. Çember sırasında haber vermeden kameranın kapatılması ya da çemberin terk edilmesi, bir sonraki çembere katılım durumunuzu etkileyebilir.

– Herkese eşit zaman ayırabilmek adına, çembere en fazla 15 kişi kabul edebiliyoruz.

– Her çemberde konular ‘Yavaş Annelik’ konsepti altında, paylaşımların o günkü akışına göre kendiliğinden belirlenecek. Bu bir eğitim olmadığı için, konular da spontane akacağı için, düzenli olarak yapacağımız çemberlerden seçeceğiniz, saati ve günü size uygun olan herhangi birine katılabilirsiniz.

– Çember etkinlikleri ücretsizdir, ancak İçsel Doğum’a katkıda bulunmak ve çemberlerin sürekliliğini desteklemek isterseniz, gönlünüzden geçen bir miktarı size ileteceğimiz hesap bilgileri ile bize ulaştırabilirsiniz.

 

İlk çemberimiz İçsel Doğum’un kurucusu ve eğitmeni Julia Steils Paçacıoğlu eşliğinde, 24 Ocak 2021 Pazar günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Zoom üzerinden yapacağımız buluşmaya katılım linkini, kayıt olduktan sonra size ulaştıracağız.

Çember etkinliğine kayıt olmak için bu linkteki formu doldurarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sorularınız için ayrıca, info@icseldogum.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Çemberde görüşmek üzere!

 

İçsel Doğum Yavaş Annelik Çemberleri – Kolaylaştırıcılar

 

Julia Steils Paçacıoğlu

Julia 21 yaşından beri kadın çemberlerine katılıyor ve 23 yaşından beri kolaylaştırıcılık yapıyor. Çemberdeki paylaşımların şifalı gücünu şahsen biliyor ve büyük zevkle annelere özel bu çember alanı sunuyor. Aynı zamanda İçsel Doğum’un kurucusu ve eğitmeni.

 

Elif Murat

Elif, beklentisizlik çabası içinde bir zaman yolcusu. Hayat döngüsünde bir yandan kendine yer bulmayı araştırırken bir yandan yolda karşılaştığı dostlara yer açmayı deniyor. İçsel Doğum’da eğitmen ve mentor olarak çalışıyor.

 

 

Nilüfer Ayhan

Nilüfer Ayhan 2017 yılında kurduğu Eskişehir Pozitif Doğum çatısı altında doula olarak, sayısız anne baba adayının bu yolculuğuna eşlik etmiş, birbirleriyle şefkatli bir dille konuşup can kulağı ile dinleyen kadınların olduğu çember ortamına aşık bir kadındır.

 

 

Duygu İslamoğlu

İçsel Doğum’un eğitmen ve mentor ekibinde; aynı zamanda yazıyor, okuyor ve doula yolculuğunda öğrendiği destek ve hizmet biçimini hayatın her bucağına taşımaya bayılıyor. Çemberde hep birlikte yavaşlamanın büyüsüne, kalpten dinlemenin verdiği kalp açıklığına ve güvenli alan ferahlığı ile bir arada olabilmeye her seferinde hayretle şükrediyor. 

 

Yasemin Yücel Ağazat

Doğum doulası ve İçsel Doğum ekibinin bir üyesi. Yaklaşık on yıldır, hamile ve doğum yapan kadınlarla çalışıyor. Aynı zamanda, 8 yaşında ve 6 aylık iki çocuğuyla yavaşlamaya çalışan bir anne.

Anneler Günü ve Tüm Anneler…

Özel günler kimileri için pek önemli olmasa da, çoğunluk tarafından kutlanan, bazı değerleri hatırlatan günler olarak çeşitli aktivitelere ve söylemlere kaynak olmaya devam ediyorlar.

Anneler Günü ise her zaman ‘fedakâr ve cefakâr’ annelerimizin emeğinin ve sevgisinin kutlandığı günler olarak lanse edildi. Son yıllarda toplumsal cinsiyet bakış açısıyla neyse ki, annelerin ev içi emeğine yönelik hediyelerin pohpohlanmasına karşı farkındalık geliştirebildik. Ancak hala, Anneler Günü üzerinden annelik kavramı ile ilgili düşünmemiz gereken çok konu var.

Anneler Günü’nün doğrudan ayrıcalıklı ve cinsiyetlendirilmiş bir tarafı olduğu doğru, artık bunu konuşmamızın zamanı geldi. Birthing From Within, bu Anneler Günü’nde farklı bir konuyu gündeme getirerek, şu noktalara dikkat çekiyor:

·         Doğum yapmış ya da bir şekilde ebeveynliğe adım atmış, ancak kendini anne olarak tanımlamayanlar… sizi görüyoruz.

·         Kendini anne olarak tanımlayan ve korumak, eğitmek, beslemek ve ailesine sevgi vermek için, özellikle bu günlerde daha çok çalışan anneler… sizi görüyoruz.

·         Her şeyi kendi başına yapmak zorunda olan ve kendine bir izin günü ayırma lüksü olmayan yalnız anneler… sizi görüyoruz.

·         Anneler Günü’nde de yılın diğer tüm günlerinde olduğu gibi sistemli ırkçılık ve baskılar yüzünden evlatlarının güvenliğinden endişe eden anneler… sizi görüyoruz.

·         Annelerini kaybetmiş çocuklar… sizleri görüyoruz.

·         Çocuklarını kaybetmiş anneler… sizleri görüyoruz.

·         Anne olmayı hayal eden ancak hayaline kavuşamamış olanlar… sizi görüyoruz.

·         Birilerine gönülden bakım veren ama anne olmayanlar… sizi görüyoruz.

 

Birthing From Within ayrıca diyor ki, “İnsanlığın yeni neslini yetiştirmek için elinden gelenin en iyisini yapan dünyanın her yanındaki anneleri onurlandırmak için bakış açımızı biraz değiştirebilmemiz için bir davettir bu.”

Anneler Günü, hemen aklımıza gelmeyen bazı karmaşıklıkları ve gerçekleri de bünyesinde barındıran bir gün. Belki bu günden annelik kavramı üzerinde bolca düşünmek için de faydalanabiliriz, ne dersiniz?

Salgın hastalık zamanında çalışan doulalara öneriler

Hamilelikte, doğumda ve doğum sonrasında anneye ve ailesine destek olan doulalar, koronavirüs salgını zamanında da doğumlara eşlik etmeye devam ediyor. Ancak elbette, hastane personeli ve aile ile yakın temas gerektiren bu desteği verirken, doulaların da bazı önlemlere dikkat etmesi gerekiyor.

İçsel Doğum olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği korunma önlemlerini esas alarak, bu zor zamanlarda kendimizi ve hizmet verdiğimiz kişilerin sağlığını korumak adına almamız gereken önlemleri hatırlatmak istiyoruz:

1. Mümkün olduğunca evde kalın

Doğum öncesinde ve sonrasında yaptığımız ev ziyaretlerini kısıtlamak durumundayız. Doğumdan önce yapılan doğuma hazırlık çalışmaları ve lohusa desteği için video-görüşmeler organize edilmeli.

Bazı hastaneler doğum sırasında ailenin yanında herhangi bir destekçinin bulunmasına izin vermeyebilir. Böyle bir durumda, doğum öncesi çalışmalarda babanın anneye fiziksel destek verebilmesi için bazı yöntemler paylaşmak faydalı olacaktır. Doğum sırasında sürekli bir video bağlantı kurularak da doula desteği vermek mümkün olabilir.

2. Temas halinde hijyene çok dikkat edin

Evde ya da hastanede aileyle fiziksel temas halinde çalışılıyorsa, hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi çok önemli. Yanınızda maske, el dezenfektanı gibi malzemelerin yeterince bulunduğundan emin olmalısınız.

Eller sık sık 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkanmalı – özellikle anneye temas etmeden önce ve sonra. Su ve sabuna ulaşamayacağınız bir yerdeyseniz el dezenfektanı ile ellerinizi uygun şekilde dezenfekte etmelisiniz.

Hizmet verilen süre boyunca uygun bir yüz maskesi kullanmak ve maskeyi her 3 saatte bir yenilemek önemlidir. Yeni maske takılırken ve çıkarıldıktan sonra mutlaka eller tekrar yıkanmalıdır. Çıkarılan maskeler uygun şekilde çöpe atılmalıdır.

Hastanede hizmet veriliyorsa, hijyen prosedürlerini öğrenmek için hastane ekibine önceden danışmak, ailenin ve doulanın işini kolaylaştıracaktır.

Bebekle temas etmekten mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

3. Doula desteğinin sadece fiziksel olmadığını hatırlayın

Normal şartlar altında doulanın destekleyici eli, anneyi rahatlatmak için birçok hüner sergiler. Şimdi ise, olası bir virüs bulaşma riskini en aza indirmek için fiziksel temastan kaçındığımız bir zamandayız. Yine de, doulalar annelere ve ailelere doğum yolculuklarında destek olmaya devam edebilirler.

Aktif dinlemenin, şefkatli bir alan açmanın aslında ne kadar büyük bir destek yarattığını hatırlayın. Ellerinizi kullanamıyor olsanız bile, doula olarak bir annenin anneliğe geçiş sürecini destekleyebilirsiniz. Onun ihtiyaçlarını dinleyin, elinizden geldiğince bu ihtiyaçları karşılamaya çalışırken kendinize ve aileye karşı dürüst olun. Hayatın her alanında kısıtlamalarla yaşadığımız bu zamanda, bazı fiziksel yardımlar mümkün olamayabilir. Ancak manevi destek vermek için kaynaklarınız, düşündüğünüzden de fazla olabilir.

4. Bağlantı kurun

Tüm doulalar uzun bir eğitim sürecinden geçerek bulundukları noktaya gelirler. Bu eğitimler sırasında kurulan bağlar, diğer doulalar ve eğitmenlerle kurulan ilişkiler hem mesleki açıdan, hem de kişisel yolculuklarımızda daima çok destekleyicidir. Zor zamanlardan geçerken doula topluluğunuzu hatırlayın ve topluluğunuzdaki diğer doulalarla bağ kurun, konuşun, paylaşımlarda bulunun, onların hikayelerini dinleyin. Birbirimizin tecrübelerinden faydalanmamız kadar, birbirimize açtığımız alanlardan da faydalanabiliriz.

 

Image credit: @stories

İçsel Doğum Destek Çemberleri Başlıyor

Şubat 2020 itibariyle İçsel Doğum olarak destek çemberleri düzenlemeye başlıyoruz. Bir araya gelip göz göze, kalp kalbe oturacağız; hikayelerimizi paylaşıp topluluk olmanın gücünü yeniden keşfedeceğiz.      

Çemberler, İçsel Doğum eğitimlerinde en çok önemsediğimiz, en sevdiğimiz konulardan biridir. Çember, burada kullandığımız anlamıyla, bir grup insanın belirli bir konu üzerinden, bazı kurallar gözeterek birbiriyle iletişim kurmasını ifade ediyor. Kurallar dediğimiz de aslında, ‘çember âdabı’ olarak andığımız esaslardır. Çemberde daire şeklinde yan yana oturulur, bir konuşma çubuğu dolaştırılır ve bu çubuğu tutan kişi konuşurken diğerleri yalnızca dinler. Bir de kolaylaştırıcı bulunur çemberde; akışı gözeten ve herkesin rahat hissedebilmesi için güvenli alanı koruyan kişi olarak hem çembere katılır, hem de diyaloğun akışını dikkatlice gözlemler. Kolaylaştırıcı, bir moderatörden farklı olarak, gerekmedikçe hiçbir yönlendirme yapmaz ve kimseyi takdir etmek gibi bir görev de üstlenmez.

Bu iletişim biçiminin, tıpkı eğitimlerimizde bize yol gösterdiği gibi, destek gruplarında da paylaşımlarımızı kolaylaştıracağını biliyoruz. Bu yüzden hem kadınlara, hem de ailelere destek olacağını hayal ettiğimiz destek grupları için de çember iletişimini benimsiyoruz.

Kalpten geleni söylemek, kalbimizi sonuna kadar açarak dinlemek; kendimizi başka türlü bir hâlin içerisinde bulmamıza vesile olur. İster istemez yavaşlarız. Sözcükler özenle seçilir. Bazen nereden geldiği bilinmeyen sözler dökülür, bazen duyulanlarla ve duygularla sanki ilk kez karşılaşıyormuşuz hissi uyanır.

Çemberde gönlümüz yumuşadıkça, güvenli bir sıcaklık oluştukça konuşmalar akmaya başlar ve kalpten dinlediğimiz gibi kalpten dinlendiğimizi bilerek; çembere güvenmeye başlarız. Bir süre sonra konuşan, dinleyen ayrımı kalmaz pek. Duyduklarımızı çemberden duyarız, konuştuklarımızı çembere söylüyoruzdur. Bu sayede, konuşulan konu her neyse, hem o konu ile ilgili dürüst ve içten paylaşımlara şahit olmuş, hem de tamamen güvenli bir alanda o konuya kendi yüreğimizi açmış oluruz. Çemberde hiç söz almamış dahi olsak, görüldüğümüzü, duyulduğumuzu ve anlaşıldığımızı hissederek ayrılırız oradan.

İçsel Doğum Doula Eğitimi’nde çemberler konusunu bu kadar önemsememizin nedenlerinden biri, bu anlaşılma ve görülme ihtiyacının özellikle kadın olmak ile ilgili konularda, annelikte, gebelikte daha da yoğun hissedildiğini biliyor olmamız. Biz hem eğitimlerimiz sırasında çember iletişimi yönteminden faydalanarak verimli paylaşımlarda bulunuruz, hem de doula adayları olarak çemberde bulunma deneyiminin getirdiği kalpten dinleme alışkanlığından faydalanırız. Bir doulanın en önemli işlerinden biri, destek olmak için bulunduğu ortamda güven hissini desteklemektir. Bir doulanın en kıymetli becerilerinden biri de, kalpten dinleme hâli için elinden geleni yapmaktır. Bu yüzden çemberler bize çok şey katar.

Bu denli faydalandığımız bir iletişim biçimini şimdi kadın dostlarımızla, annelerle, hamilelerle bir araya gelerek paylaşımlarda bulunacağımız destek çemberleri ile yaygınlaştırmak istiyoruz. O güvenli alanda kalbimizi açarak oturduğumuzda, çemberin sihrinin hepimizi destekleyeceğini biliyoruz. Bazen tek bir söz, bizimle benzer bir yolculuğu paylaşan başka birinin hatırlattığı tek bir hikaye, büyük fark yaratabilir.

Bu yüzden 2020 yılı için planladığımız destek çemberlerinin başlayacağını duyururken çok heyecanlıyız. Biliyoruz ki, birbirimize destek olmaya hazırız, sadece uygun alanların oluşturulmasına ihtiyacımız var. Biz bu güvenli alanları oluştururken bize katılmak, çemberde bizimle oturmak isteyen herkese kapımız açık olacak.

İçsel Doğum destek çemberlerinde görüşmek üzere!

Yeni Yıla İçsel Hazırlık

14 yıldır Birthing From Within mentoru olarak öğrendiklerimin en güzel yanlarından biri, hepsinin doğum için olduğu kadar günlük yaşantımızda da kullanabileceğimiz bilgiler içeriyor olması. Atölyelerime katılan ebeveynler çoğunlukla doğumda, emzirirken ya da ebeveynlikte yapıp yapmamaları gereken şeylere dair onlara bir plan, program sunmamı beklerler. Elbette, verebileceğim böyle bir liste var olsaydı harika olurdu değil mi? Bu listeye uyar ve asla hata yapmazdık, doğru cevapları her zaman bilirdik ve neticede harika doğumlar yapar, kusursuz ebeveynler olurduk!

Doğumun gerçekleştiği gün de, bizim için ne kadar önemli olursa olsun, aslında hayatın günlerinden biridir. O günü hayatın gerçeklerinden ayrı tutacak mucize bir yöntem yoktur. Bizi zorlayabilse de, doğumda işlerin yolunda gidebilmesini sağlayacak bir formül ya da tek bir cevap yoktur; kusursuz doğum diye bir şey de yoktur. Aynı durum ebeveynlik için de geçerlidir ve tüm ebeveynler benzer bir keder halini tecrübe ederler. Keşke çocuklar -ya da yaşam!- için kusursuz bir kullanım kılavuzu var olsaydı! Ama yok; bu yüzden atölyelerime katılan ebeveynlere bizim (ve doğumumuza eşlik eden profesyonellerin) hiçbir zaman tam olarak her şeyi kontrol edemeyeceğimizi, her zaman doğru kararları veremeyeceğimizi ve mükemmel ebeveynler olamayacağımızı anlatmayı hedeflerim. Her şey bizim kontrolümüze değildir ancak elbette bize neye inanmamız ya da neyi seçmemiz gerektiği  söylenirken, kendimiz için önemli olan şeyleri bilir ve seçebiliriz. Bazıları seçimlerimize karşı çıksa da kendi ailemizin değerlerine ve dünya görüşüne uygun kararlar alıp bu doğrultuda elimizden geleni yapmak bizim kontrolümüzde olabilir.

Yeni yılı karşılarken gündeme getirdiğimiz yeni vaatler ve kararlar için de benzer bir yaklaşımı benimsiyorum. Yeni yılda hem içimizden hem de çevremizden yeni yıl için niyetler belirlememiz gerektiğine dair mesajlar yağar durur. Belki sigara ya da aşırı çalışmak gibi ‘kötü’ alışkanlıklarımızı bırakmak; belki de yeni bir diyet-egzersiz programı uygulamak ya da ailemizle yeni bir iletişim şekli belirlemek ve onlarla daha çok zaman geçirmek gibi ‘iyi’ alışkanlıkları hayatımıza davet etmek için niyetler belirleriz. Bazen değişim ya da yeni bir şey yapma fikri, bize gerçekten mantıklı gelen bir şeyi yapmak ya da artık işimize yaramayan bir şeyleri bırakmak için ciddi bir ilham ve enerji verir. Aynı zamanda yeni bir şeye başlama ya da bir şeyleri bırakma ile ilgili bir baskı hissetmek de bazen ilhamdan çok üzerimizde ağır bir yük oluşturur ve çok yüksek beklentilere kapılmamıza da neden olabilir.

O yüzden yeni yılda neleri hayatımıza davet edeceğimizi ve neleri hayatımızdan çıkaracağımızı düşünürken de doğuma hazırlık sınıflarında ebeveynlere sorduğum soru ile başlayabilirim: Nereden biliyorum? Neyi davet edeceğimi ve neyi bırakacağımı nereden biliyorum? Bu kararımın bana şimdi, şu anda, bu yıl içinde hizmet edeceğini nereden, nasıl biliyorum? Bu olmam gerektiğini düşündüğüm bir şey mi yoksa sahiden de içimden gelen bir şey mi? Gündelik yaşamda ‘yapmalıyım-etmeliyim’ ler içinde kolaylıkla kaybolabiliriz. Yeterince fit olmalıyız, belirli bir hobimiz olmalı, şu kötü alışkanlığımız olmamalı, bunu yapmamalıyız… veya  yapmamız ya da yapmamamız gerektiğini düşündüğümüz her ne varsa. İçsel Yargıç’ımıza ait olan bu sesler, bize neyi yapıp yapamayacağımızı söylerken aslında şu anda gerçekten neye ihtiyacımız olduğuna dair gerçekleri fısıldayan içgüdüsel sezilerimizi bastırabilir. Bu Yargıç’ın sesi, bizi hiç de beslemeyen bir şekilde, aslında ihtiyacımız olmamasına rağmen şu anda yapılması-edilmesi gerekenlerle ilgili bize baskı uygular.

Şimdi yeni yılın ilk haftalarını ardımızda bırakırken, nelere başlayacağımızı ve neleri bırakacağımızı düşünürken sizi kendinize aynı soruyu sormaya davet ediyorum: Nereden biliyorsunuz? Bunun doğru zamanda yapılacak doğru şey olacağını nereden biliyorsunuz? Bazen cevabım ‘değil ki’ oluyor, ‘doğru olan bu değil ki!’ Eğer siz de yeni yıl kararlarınızdan bazıları ile ilgili böyle bir cevap seziyorsanız, tebrikler! Bu vaadinizi ya da kararınızı kendinizi gerçekten adayabileceğiniz başka bir tanesiyle değiştirmeniz için bir fırsat yarattınız bile!

Bu sene için gerçekten içinizden gelen bir hedefi ya da hedefleri belirlediğinizde, bir şey daha yapmanızı öneriyorum: Bu hedefe ulaşmak için atacağınız ilk adımı belirleyin. Çoğunlukla yeni yıl hedefleri koyar ve gerçekleşmesi gereken o ilk adımı atlarız, doğrudan sonuca ulaşmak isteriz. Elbette nihai sonuç çok büyük, çok güzel ve kusursuzdur; aynı zamanda yeni hedefimize doğru ilerlemeye başladığımız ilk haftada elde edebileceğimiz bir şey değildir. Hedefimize ulaşmış olmanın nasıl olacağını hayal etmek – ve sadece hayal etmekle kalmak, hedefimizin tam da şu anda nasıl olması gerektiği hakkında çok erken ve yüksek beklentilere kapılmamıza neden olabilir. Bu beklentileri beklenen sürede karşılamamız mümkün olmadığında da, bu hedeflerden ve niyetlerden vazgeçmek çok kolay olur.

Neleri gerçekten  davet edeceğinize ve neleri bırakacağınıza net bir şekilde karar verdikten sonra kendinize sorun, ilk adımınız ne olacak? İlk adımın çok küçük ve gösterişsiz olabileceğini aklınızda bulundurun. Belki de ilk adımınız sadece araştırma yapmak olacak. Belki sadece ajandanıza not ederek bu hedefiniz için zaman ayırabileceğinizden emin olacaksınız. Yeni bir kursa yazılmak, yeni bir hobiyle uğraşmayı denemek, bir doktordan randevu almak ya da belki kötü bir alışkanlığınızın küçük bir kısmını bırakmak da ilk adımınız olabilir. İlk adımınız çok küçük bir adım olabilir. Ancak hayatımızda büyük değişiklikler yaratmak için gerekli olan en önemli şeylerden biri, o ilk adımdır. Küçük adımlar olmadan büyük adımlara ulaşamayız. Ne kadar istesek de  öylece uçup hayallerimizin tepesine konamayız. Bu yolculuk küçük bir adımla başlayan bir tırmanış gibidir. Şimdi merak ediyorum, yeni yıla başlarken sizin atacağınız o ilk küçük adım hangisi olacak?

 

Doula seçimi için önemli ipuçları

Hamileliğiniz kutlu olsun! Bebek bekleyen ebeveynler olarak yeni hayatınıza hazırlanırken şimdiden birçok düşünce, duygu ve karar ile boğuştuğunuzu hissediyor olabilirsiniz. Hastanenizi ve doğumunuzda size eşlik edecek sağlık ekibinizi seçerken olduğu gibi; hamilelik, doğum ve lohusalık süreçlerini kolaylaştıracak birçok ürün ve hizmet seçimi için de zaman ayırıyor olabilirsiniz. Doğum seçeneklerinizi araştırırken hizmet veren doulalara da denk gelmiş olabilirsiniz ve bu durumda belki de sizin için en uygun doulayı nasıl seçeceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Bir doula seçmenin doktorunuzu ya da ebenizi seçmekten pek bir farkı yoktur. Her uzman seçiminde nasıl bir doğum desteği istediğinizi aklınızda bulundurup bu doğrultuda sorular sormanız önemlidir. Vajinal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu istiyorsunuz? Eşiniz, bir arkadaşınız ya da bir yakınınız doğumda sizinle olacak mı yoksa yalnız mı olacaksınız? Kendisi de daha önce doğum yapmış bir doula ile mi daha rahat hissedersiniz yoksa ilk buluşmada kuracağınız bağlantı mı daha önemli? Doulanızdan nasıl bir hizmet veya destek almayı hayal ediyorsunuz? Doulanın deneyimi ne kadar önemli? Sizi yönlendirecek bir doulaya mı ihtiyacınız var yoksa siz kendi akışınızdayken sizi destekleyecek birini mi tercih edersiniz?

Bu tercihlerinizi aklınızda bulundurarak, doulanıza bu 4 önemli soruyu sormayı ihmal etmeyin:

1. Doulanız nasıl bir doula eğitimi aldı?

Ne tür bir desteğe ihtiyacınız olduğuna dair aklınızda net bir fikir oluşturduktan sonra çevrenize sorarak ya da internette araştırma yaparak size uygun doulayı aramaya başlayabilirsiniz. Eğitim süresi, derinliği ve öğrenci sorumlulukları bakımından farklılıklar gösteren çeşitli doula eğitimleri mevcut. İnternet üzerinden araştırırken ya da doula adayınızla yüz yüze görüşme yaparken nereden eğitim aldığını, aldığı eğitimin süresini ve içeriğini, eğitimin felsefi yaklaşımlarını ve etik kurallarını, sertifika gerekliliklerini ve eğitimi organize eden kişilerin deneyim ve yeterliliklerini mutlaka öğrenin. Doulanızın aldığı eğitim ile ilgili şu soruları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Doula eğitimini veren kuruluşun meslek ahlakı ve doulanın rolü/görevleri ile ilgili net bir duruşu var mı?
  • Eğitimin yaklaşımı sizin doğum felsefenizle uyuşuyor mu?
  • Eğitimde bir stajyerlik süresi mevcut mu?
  • Masaj ve diğer rahatlatıcı yöntemlerle ilgili uygulamalı eğitim veriliyor mu?
  • Pozitif ya da şiddetsiz iletişim kavramları eğitimin bir parçası mı? (Bu konu özellikle doulanızın doğum ekibi ile pozitif bir iletişim kurabilme yeteneği için çok önemlidir.)
  • Kuruluşta şikayet ya da sorularınızı iletebileceğiniz bir merci var mı?

2. Doulanızın kişisel felsefesi nedir?

Eğitim çok önemli bir konu olsa da, doulanızla ilgili her şey demek değildir. Çok farklı koşullarda eğitim almış birçok farklı doula vardır. Belirli bir eğitimi tamamlamış doulalar belirli yetenekleri ve felsefi görüşleri benimseyerek bu eğitimleri tamamlarlar ancak her doulanın da ailelerle çalışma yöntemi ve kişisel felsefesi kendine özgüdür.

Doulanızla hayatınızdaki en mahrem zamanlarınızdan birinde beraber olacaksınız. Bu yüzden doulanızın felsefi görüşleri ve çalışma şekliyle rahat edeceğinizden emin olmalısınız. Doulanızın kullandığı dil ve dokunma şekli de sizi rahat ve güvende hissettirmeli. Tıpkı bir doktor ya da ebe seçerken olduğu gibi, referanslar bir yana, çalışacağınız kişiyle rahat hissetmeniz, doğum şekliniz nasıl olursa olsun doğum deneyiminizde rahatlayabilmeniz için önceliklidir.

3. Doulanız ne kadar deneyimli?

Eğer sizi desteklemesi için deneyimli bir doula ile çalışmak istiyorsanız, doulanızın doğum deneyimlerini sormayı ihmal etmeyin. Doula adayınıza ailelerle çeşitli durumlarda nasıl çalıştığını size açıklayabilmesi için açık uçlu sorular sorun; yalnızca etik kurallara uygun olmayacağından, detaylı doğum hikayeleri duymayı beklemeyin. Aşağıdaki sorularla devam edin:

  • Eğer tamamen size özgü bir durumunuz varsa, (örneğin ikiz bebek bekliyorsanız vs.) doulanızın bu durumu daha önce deneyimlemiş olması sizin için ne kadar önemli?
  • Doulanız doğumda oluşabilecek zorluklarla, doğum planındaki değişimler ve beklenmedik sonuçlarla nasıl baş ediyor?
  • Doulanızın sorunlu bulduğu herhangi bir metod ya da müdahale var mı? Eğer siz bu metod ya da müdahalelerden birini kullanmak isterseniz, doulanız sizi desteklemeye ne şekilde devam edecek?

Eğer maddi yönden sizin için daha uygunsa veya iyi bir iletişim kurduysanız, deneyim seviyesini ikinci plana atarak stajyer bir doula ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Böyle bir durumda o size kıymetli bir destek hizmeti verirken sizin de ona önemli bir öğrenme deneyimi fırsatı vereceğinizi aklınızda bulundurun. Doulanıza size verdiği destek ile ilgili açık geribildirimler vermeyi de ihmal etmeyin.

4. Doulanızın hizmeti neleri içeriyor?

Bir doula ile iyi anlaştınız, felsefesini beğendiniz, eğitimi ve deneyimi de sizin için uygun… Yine de doulanızın size sağlayacağı hizmetlerle ilgili birkaç soru sormanız gerekecek. Birçok doulanın temel hizmet paketi iki doğum öncesi görüşme; beklenen doğum tarihinden iki hafta önce ve sonrasında sizin için nöbette olma; doğum sürecinde ve siz bebeğinizi emzirene ya da herkes dinlenmeye hazır olana kadar (doğumdan sonraki 1-2 saatte) sizin yanınızda olup birebir destek verme; öngörülemeyen durumlar ya da çok uzun süren bir doğum ihtimali için bir alternatif-nöbetçi doula hizmeti sağlama ve doğumdan sonra bir kez hastanede ya da evde ziyaret etme hizmetlerini içerir.

Doulanızın hizmet koşulları, ücreti ve ödeme koşulları konusunda onunla anlaşmanız önemlidir. Doula ve ebeveynler arasında yazılı bir sözleşmenin imzalanması muhakkak önerilir, böylece herkes ücretler ve karşılığında beklenen hizmetlerden emin olabilir. Yeni bebeğinize odaklandığınız bir dönemde bu konu ile ilgili anlaşmazlıklar yaşanması hiç hoş olmaz!

Bazı doulalar hamile yogası, pilates, homeopati, aromaterapi, masaj, bebek masajı, bebek pozisyonları, bebek giyme ya da emzirme danışmanlığı konularında da eğitim almış olabilirler. Eğer doulanızın diğer hizmetleri ile de ilgileniyorsanız, bu hizmetler için ekstra ücret talep edilebileceğini unutmayın ve diğer hizmetlerin doğum doulası desteğinden ayrı planlanacağını aklınızda bulundurun.

Doulalar yeni ebeveynler için çok kıymetli bir destek hizmeti sunarlar. Hizmet alacağınız herhangi bir profesyonel ile görüşürken olduğu gibi doula adayınızla görüşürken de kendi ihtiyaçlarınız ve isteklerinizle ilgili açık ve net olmanız önemlidir, böylece doulanızın bu ihtiyaçlarınızı karşılaması mümkün olabilecektir.

İçsel Doğum’da sertifikalı ya da eğitime devam eden (stajyer) doulaların listesine ulaşmak için web sitemizdeki ilgili sayfalara göz atabilirsiniz. Size ve ailenize sağlıklı ve tatmin edici bir doğum deneyimi dilerim!

Kasım Teması: Şükran

Şükran, daha ilk düşündüğümde harika bir konu gibi gözüktü, kolay ve canlandırıcı bir tema! Ancak şükran duygusunu gündelik hayatımıza davet etmek, şükrü hissetmek ve ifade etmek gibi detayları düşündüğümde bunun bazen zorlayıcı bir konu olabileceğini fark ettim. Acele, telaş, çeşitli endişeler, her şeyi halledebilmek için sürekli koşturmaca hali genellikle şükran duymak için bize pek az zaman bırakıyor. Hatta bazen şükran duygusunun neden önemli olduğunu anlamayız bile; bazen de bize ‘şükretmelisin!’ diyen iç sesimizi duymazdan geliriz. Yine de muhakkak ki hepimizin şükran duygusunu gerçekten hissetmek için bazı alışkanlık ve inançlarımız vardır. Ben de şimdi işinize yarayabileceğini düşündüğüm kendi şükür alışkanlıklarımdan bahsetmek istiyorum.

Şükran duymamın önündeki olası engellerle ilgili derinlemesine düşündüğümde, bazı inançlarımın bu engellere temel oluşturduğunu görüyorum; kendi kaderimi yazdığıma, dünyadaki yerimi kendim oluşturduğuma, sahip olduğum ve olmadığım iyi-kötü her şeyden sorumlu olduğuma dair inançlarım şükran duygumu engelleyebiliyor. Bu tür bir inanç kalıbı, öncü projeler yürütmeye, teknolojiyi geliştirmeye ve çeşitli yeni sınırlar keşfetmeye çalışan insanların modern dünyasında çok daha yaygın. Modern teknolojinin hayatlarımız, bedenlerimiz ve doğanın kendisi üzerindeki kontrolü gittikçe artıyor ve bu da ‘her şeyin sorumlusu biziz’ inancını besliyor.

Bu zihniyetin doğuma hazırlık felsefelerini ve yeni aileleri de etkilediğini görebiliyorum. Bir eylem planı üzerinde duruluyor ve sanki ebeveynler uygun ve doğru olan yolu izlerlerse tam olarak istedikleri sonucu alabilirler gibi bir yargıya varılıyor. Bu fikir gerçekten de çok çekici ve kendimi de bir ebeveyn olarak en az bir-iki kez böyle düşünürken bulduğum oldu! Ancak, zihniyetimiz ve irademiz doğum ve ebeveynlik tecrübemizin önemli bir kısmını etkileyebilirken, tamamını belirleyemez. Her zaman kontrolümüz dışında gelişen birçok faktör söz konusudur. Şans faktörü, yaşam/ölüm dengesinin kendisine ait bazı değişkenler… Aksini hissetmek her zaman iyi gelse de, hayatımızın kontrolü aslında tam olarak bizim elimizde değildir.

Yakın zamanda ailece bir seremoni geleneğimizi daha gerçekleştirerek artık bizimle olmayan sevdiklerimizi andık ve onurlandırdık. Her yıl bu zamanlarda bu seremoniyi yapıyoruz ve her yeni seremonimiz ihtiyaçlarımıza ve gündemimize göre biraz daha farklı gelişse de esas tema hep aynı. Kaybettiğimiz yakınlarımızla ilgili hikayeler anlatırız, bazen hep birlikte üzülürüz, bazen gözyaşları da bize eşlik eder ama her zaman değişmeyen bir şey vardır; kaybettiğimiz her kişinin bize kazandırdıkları ile ilgili şükran duyar ve bunu ifade ederiz. İlk bakışta şükür duygusunu kayıp ve yasla ilişkilendirmek garip gözükebilir. Oysa bir kayıp söz konusu olduğunda, hala sahip olduklarımın farkına daha çok varabilirim. Böyle zamanlar şükrü en keskin biçimiyle hissettiğim zamanlardır. Hatta mezarlıklarda oturup zaman geçirmeyi de severim çünkü orada olmak bana nelerin bahşedilmiş olduğunu hatırlatır. Ölülerle birlikte oturduğumda, yaşayan her şey için şükran duyarım.

Bu sebeple benim kültürümde ölüleri onurlandırdığımız Ekim ayının ardından Şükran Günü kutlamalarının gelmesi bana her zaman çok mantıklı gelmiştir. Hayatımdaki kayıpları onurlandırmak beni daha mütevazı ve savunmasız hale getirir, aynı zamanda hala sahip olabildiğim her şey için şükran duygusunu derinlerde hissetmeme de yardımcı olur. Bu şekilde bakıldığında şükran duymak benim için iki aşamalı bir süreç; önce kayıpları anlamak ve içselleştirmek, sonra da ardından gelen hediyeler üzerine düşünmek. Anne-baba olmak da anlaşılamayan beklentiler göz önünde bulundurulduğunda kayıp ve yas ile ilişkilidir, bu yüzden ebeveynliğin şükür pratiği için çok uygun bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Özellikle çocuklardan ve ebeveynlerden sürekli mükemmel olmalarını bekleyen bir kültürde her şey beklendiği gibi olmasa bile şükredebilmek, mükemmel olmayan bir dünyada mükemmel olmayan insanlar olarak mutlu mesut yaşayabilmemize olanak sağlar.

Bu iki aşamalı şükran pratiğini hayatıma katmak için evimde bir yas sunağı hazırladım ve aynı zamanda bir de şükran günlüğü tutuyorum. Yas sunağı illa ki dini bir şey olmak zorunda değil ama elbette isterseniz kendi inancınıza göre de sunağınızı şekillendirebilirsiniz. Benim sunağımda bana atlatmaya çalıştığım bazı kayıpları hatırlatan nesnelerle dolu bir sepet var. Hatırlamak ve üzerinde çalışmak istediğiniz kayıplar tamamen kişisel de olabilir, dünyada birçok insanın tuttuğu ortak bir yas da olabilir. Yas günlüğüm ise basit bir not defterinden ibaret. Bazen sadece şükredecek bir konu seçiyorum ve şükran sebeplerimi listeliyorum. Bazen de şükrettiklerimi gösteren bir ağaç resmi yapmak hoşuma gidiyor, şükür ağacımın yapraklarına şükrettiğim konuları tek tek yazıyorum. Sürekli sunağımın başında oturmuyorum ya da her gün şükran defterime bir şeyler yazmıyorum ama bunları yaptığım zamanlarda büyük bir rahatlama, huzur ve ferahlık hissediyorum.

Şükür pratiğinin faydaları üzerine yapılmış bilimsel çalışmalar da var. Düzenli olarak şükran duymak gerçekten de beyin kimyamızı değiştiriyor ve hem duygusal hem de nörolojik sağlığımız için çok önemli olan dopamin hormonu seviyelerimizi artırıyor. Özellikle bir kişiye, olaya ya da bir şeye odaklanarak neden şükran duyduğumuzu hatırlamanın, şükrettiğimiz şeylerin bir listesini yapmaktan çok daha etkili olduğu biliniyor. Şükran hakkında yazmak, listeler yapmak da basitçe onun hakkında düşünmekten çok daha güçlü bir yöntem. En iyi tarafı ise, biz şükran duygumuzu arttırdıkça beynimizdeki pozitif değişimler de güçlenmeye başlıyor. Özellikle gün geçtikçe daha fazla kaygı, depresyon ve kronik yorgunluk gibi durumlarla baş etmekte olan anneler olarak beyin kimyasını pozitif yönde değiştirebilecek her şey çok önemli!

Siz neler için şükran duyuyorsunuz? Şükran duymakta zorlanıyorsanız, ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Şükran duygunuzla bağ kurmanıza neler yardımcı oluyor? Sizin hikayelerinizi ve şükür pratiklerinizi de duymak isteriz!

Ekim Teması: Korku

İçsel Doğum olarak yeni ‘eğitim-öğretim’ yılı için çok heyecanlıyız! Bizim de yeni eğitimlerimiz başlıyor, heyecan verici yeni gelişmelerimiz de yolda.

Bu yıl benim için bolca tasavvurun ve daha az eylemin olduğu bir yıl oldu. Bir geçişin bekleme sürecinde, karanlıkta oturuyor gibi hissediyordum; üstelik bu geçişin tam olarak nereden nereye olduğunu da bilmeden! Hamilelik ve ebeveynlik süreçlerinde de zaman zaman böyle hissetmişsinizdir. Hamilelikte bir şeyler açıkça değişmektedir ancak anne ve babalar olarak bazı değişimlerin neler getireceğinden asla emin olamayız. Bu emin olamama ve bilinmezlik hali birçoğumuz için oldukça korkutucu olabilir.

Bu yılki Ekip İnzivamızda takipçilerimizle paylaştığımız içerikleri şekillendirmek için her ay bir tema seçmeye karar verdik. ABD’de büyürken Ekim ayı benim için korkularımızla oyuncul bir şekilde yüzleşmek demekti. Ayın sonunda kutladığımız Cadılar Bayramı da, cadılarla ilgili olmaktan ziyade sıradan gerçekliği kısa bir süreliğine terk etmekle, korkutulmaktan ve başkalarını korkutmaktan keyif alırken aynı zamanda geceleri içimizi ürperten isimsiz canavarlarla karşılaşmakla ilgiliydi. Aslında, birçoğumuz bunun farkında olmasak da, bilinmeyenle yüzleşme zamanıydı.

Doğumun ya da emzirmenin beklediğiniz gibi gitmemesi korkusu, yeterince iyi bir ebeveyn olamama korkusu, acıdan ya da kontrolü kaybetmekten korkmak; tüm bunlar yeni ebeveynler için çoğunlukla ortak duygulardır. Kültürümüzde korku özellikle doğuma hazırlık sürecinde genellikle kaçındığımız, bastırdığımız, üzerinde çok durmadığımız bir duygu. Eğer korkularımıza dikkatimizi vermezsek onların gerçek olmayacağını düşünürüz, korku dolu düşüncelerimizi görmezden gelirsek onların yok olup gideceğini zannederiz. Korkunun üzerine fazlaca eğilmenin stresli ve bizi yolumuzdan alıkoyacak bir iş olduğu doğrudur ancak onu tamamen görmezden gelmek de öyledir. Korku çok güçlü bir duygudur ve ona sırtımızı dönmek de eşit derecede güçlü etkilere neden olur. Doğum sürecinde korkuyu görmezden gelmek doğumun gecikmesine, emzirmenin etkilenmesine, ilişkilerimizde öfke ve strese neden olur ve karar verme mekanizmalarımızı etkiler.

Korku çoğunlukla bilinmeyenle karşılaştığımızda tetiklenir. Hamilelik, doğum, emzirme ve yeni küçük bir insanı büyütmek ile ilgili çok fazla şey bilsek bile, bu büyülü süreçlerin hala bilinmezlik diyarında kalan birçok kısmı olacaktır. Öyleyse ebeveynler olarak bu ‘başka’ diyara girdiğimizde karşılaştığımız korkularla baş etmenin yollarını öğrenmek bizim için en iyisi olacaktır. Korku bize zayıflıklarımız, savunmasızlıklarımız, ihtiyaçlarımız ve beklentilerimizle ilgili birçok konuda büyüyebileceğimiz ve gelişebileceğimiz yolları öğretir.

Bu ay biz, bu bilinmezlik diyarına girme ve burada dengemizi korumaya odaklanacağız. Hep birlikte korkularımızla yüzleşirken sorularınızı ve hikayelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Hamilelikte Masajın Faydaları

Dokunma, insanların birbirine verebildiği en kutsal ve iyileştirici hediyelerden biridir. Binlerce senedir dokunmanın iyileştirici gücü biliniyor ve dokunmayı içeren antik tedavi yöntemleri dünyanın bir ucundan diğerine, her kültürde kullanılıyor. Tayland, Çin, Japon ve Hindistan gibi ülkelerde masaj, normal sağlık bakımının bir parçası olarak görülürken modern Batı kültüründe lüks bir ihtiyaç olarak ya da sadece belirli bir rahatsızlığı giderecek ekstra bir yöntem gibi görülüyor. Çoğumuz dokunmanın fiziksel ve duygusal olarak bizi rahatlattığını biliriz. Omzumuza değen bir dost eli, bize sarılan sevgilimizin kolları üzüntümüzü hafifletebilir, boynumuza veya omzumuza sevgiyle masaj yapan arkadaşımız günün gerilimini silip atabilir.

Hamilelik sürecinde de sırt, bel ve baş ağrıları için normalde kullandığımız ilaçları kullanamadığımızdan, dokunmanın iyileştirici gücü daha da önemli bir hale geliyor. Meksika ve Hindistan’daki bazı geleneksel kültürlerde masaj, gebelik bakımının düzenli bir parçasıdır ve hamile kadınlara ve bebeklere düzenli olarak masaj yapılır. Meksika – Morales’li ebe Irene Soleto, bir gebe ile yaptığı her görüşmeye boyun ve sırt masajı ile başlıyor. Kaslardaki gerginlik hafiflerken, anne adayının zihinsel gerginliği de hafifliyor, böylece korkularını ve meraklarını da özgürce anlatabiliyor. Bu görüşmelerde Soleto, bebeğin pozisyonunu ve boyunu anlamak için göbeğe bazı özel dokunuşlarda bulunurken aynı zamanda gebelikte oluşan karın çatlakları için de hafifçe bu bölgeye masaj yapıyor. Irene Soleto, doğum sürecinde de bebeği uygun bir pozisyona getirmeye yardımcı olmak, doğum sancılarını rahatlatmak, doğum sürecini hızlandırmak için de masaj tekniklerinden faydalanıyor. Doğumdan sonra ise rahmi ve pelvik kemikleri desteklemek, kas ağrılarını hafifletmek ve süt üretimini desteklemek için masaj yapıyor.

Modern kadının yaşadığın çeşitli streslere baktığımızda masajın, sağlıklı hamileliğin daha da önemli bir parçası olduğunu görüyoruz. Yüksek tansiyon, kaslarda gerginlik, kan dolaşımında sorunlar ve fiziksel enerjinin düşük olması gibi sık görünen problemler hamilelikte daha belirgin, rahatsız edici ve hatta tehlikeli bile olabilir. Ebe Irene’in görüştüğü gebeler arasında hiç rastlanmasa da, doğum sonrası depresyonu gibi rahatsızlıklar bizim kültürumüzde daha yaygın hale geliyor. Bugünlerde çoğu insan oturarak çalıştığı için, kadınlar zayıf bel ve karın kaslarıyla hamilelik sürecine başlıyorlar. Bebeğin büyümesi, kaslar üzerindeki gerilimi artırarak kadının denge merkezini değiştirince, hamilelikten önce var olmayan ağrılar ve acılar artık çok rahatsız edici olmaya başlayabiliyor.

Düzenli uygulanan masaj tedavisi bu problemleri çözebiliyor. Masaj, kan dolaşımı artırıyor; böylelikle ödem, kaslarda kramp ve gerginlik gibi sorunlar hafiflerken cilt üzerinde oluşan gebelik çatlakları da azalıyor. Masaj yaptırılırken salgılanan hormonlar yüksek tansiyonu düşürerek duygusal gerginliği de azaltıyor. Doğum sırasında yanında olan yardımcısı (kocası, annesi, ablası, arkadaşı, hemşire veya doulası) tarafından masaj ile desteklenen kadın, doğum sancılarının üstesinden gelmesi için de yardım almış oluyor. Lohusalık, emzirme ve doğumdan sonra kilo verme süreci de daima masajla desteklenip yeni anne için daha kolay hale getirilebiliyor. Üstelik, hamilelik sürecinde masaj desteği alan kadınlar genellikle kendi bebeklerine de masaj yapıyorlar ve dokunmanın iyileştirici gücü sonraki kuşağa da aktarılabiliyor.

Modern batı kültürü düzenli masaj tedavisinin yararlarının farkına varırken hamilelik süreçlerindeki yararlarını da fark ediyor. ABD’de hamilelik masajı artık meslek olarak oldukça gelişti ve birçok terapist, gebeler ve ailelerine kapsamlı bakım vermek için doktorlarla, ebelerle ve diğer sağlık profesyonelleriyle beraber çalışıyorlar. Öyleyse, kendinize şımartın ve hamilelik-lohusa süreçlerinde masaj terapiden faydalanarak daha sağlıklı bir hamilelik, doğum, ve lohusalık için destek alın!

NOT: Hamile kadınlara masaj yapılan kültürlerde, hamileliğin özel bir durum olduğu bilinir ve buna göre özel uygulamalar kullanılır. Masaj terapistleri, bu süreçte faydalı ve zararlı olabilecek noktaları bilecek şekilde eğitim alırlar. Hamilelikte bir masaj terapisti arıyorsanız, size masaj yapacak kişinin yeterliliklerinden ve aldığı eğitimlerden emin olmalısınız. Eğer hamileliğinizde bazı sorunlar yaşıyorsanız, masaj yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve daha sonra masaj terapistinizi özel durumunuzla ilgili bilgilendirmelisiniz.

Doğumda Kadının Yanında Olmak

Doulalık eski bir kavramdır ancak yeni bir hizmet anlayışıdır. Sözcük olarak “doula”, Antik Yunanca’da “kadın hizmetkar ya da köle” anlamına gelir. Günümüzde, doğum yapan kadına ve ailesine fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek veren eğitimli ya da deneyimli kadın (arkadaş, akraba ya da sağlık çalışanı) anlamında kullanılır.

Kadınların doğum yapmasına belki de ilk çağlardan beri yine kadınlar yardımcı olmuştur. Balinalar, çakallar ve cüce şempanzeler, hayvanlar dünyasının dişi üyelerinin doğum sırasında birbirlerine yardım eden birkaç örneğinden bazılarıdır. Kimi kültürlerde doğum, tüm kadınların doğum sancısı çeken kadını kutlamak ve desteklemek için bir araya geldiği toplumsal bir olaydır. Bununla ilgili benim en sevdiğim örneklerden biri, Fas’ta geleneksel bir toplulukta doğuma tanıklık eden Faslı oryantal dansçının anlattığı bir olaydır. Çadırda yatan kadının doğum yaptığını ancak alnındaki ter ve ıkınma sırasında boğazından yükselen sesler ele verir. Annenin etrafında dans eden kadınlardan oluşan bir halka vardır. Kadınlar annenin bebeğinin doğmasına yardım edecek hareketler yapmasını, kendi dünyaya gelişini hatırlamasını ve anneliğe adım atmasını cesaretlendirmek için dans ederler.

Kolektif doğum kültürümüzün evrimi çok ilginçtir. Kısa bir süre öncesine kadar dünyadaki doğumların büyük bir bölümü evlerde gerçekleşirdi. Bunların da büyük bir bölümünde eğitimli ya da eğitimsiz ebeler ve diğer kadın yardımcılar bulunurdu. Neredeyse ışık hızında, özellikle de gelişmiş ülkelerde, evde doğum aykırı hale geldi ve hastane doğumu çocukların çoğu için dünyaya standart giriş kapısı oldu. Hastane doğumu, evde doğumda zarar görebilecek birçok anne ve bebeğin hayatını kurtarmaya yardımcı olmuştur. Bu nedenle minnettar olmalıyız. Ancak, hastanelerin önceliği hastalıkları tedavi etmek ve hayat kurtarmak olduğundan, bu gelişmeyle birlikte doğum da son derece tehlikeli bir olay olarak algılandı ve daha fazla güvenlik için pek çok test ve müdahalelere başvurulmaya başlandı. Bu, genellikle beraberinde gebelik ve doğum deneyimine bir korku ya da baskı havası getirerek kadınların kendi güçleriyle doğum yapmalarını zorlaştırdı. Bunun nasıl olduğunu anlamak için şahane bir şekilde düzenlenmiş hormonlarımıza göz atmak yeterli.

Doğumu Yöneten Hormon: Oksitosin

Doğum sancısı sırasında, rahme kasılmasını ve servikse açılmasını emreden oksitosin hormonu salgılanır. Güzel bir yemek yerken, emzirirken ve en önemlisi orgazm sırasında büyük miktarlarda salgılandığından, oksitosine aynı zamanda ‘’aşk hormonu’’ da denir. Bu da bize bazı kadınlar için doğumun neden korkutucu ya da sancılı değil de, doğru koşullar altında olduğu sürece zevkli olduğuna dair ipucu verir.

Vücudun oksitosin salgılamak için nasıl sinyal aldığı tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak plasenta tarafından üretilen hormonların doğumun başladığını sinyallerle vücuda bildirdikleri düşünülmektedir. Oksitosin hormonuyla birlikte, endorfin de salgılanmaktadır. Bu iki hormon baştan çıkarıcı bir hormon dansıyla birbirleriyle etkileşim halinde vücutta yükselirler. Oksitosin arttıkça, kasılmaların hissi artar ve vücut, kadının artan gerilime dayanmasına yardımcı olmak için daha fazla endorfin üretir. Bu sadece dayanmasına değil, farklı bir boyut olan ‘doğum boyutuna’ geçmesine de neden olur. Doğumu dışarıdan izleyen biri için kadının doğum sırasında farklı bir boyuta geçtiği kolaylıkla fark edilebilir. Doğum sancısı çeken kadın derinlemesine kendi içine odaklanmıştır, mantıklı sorulara cevap vermekte zorlanır ve içgüdüsel olarak hareket eder ve sesler çıkarır.

Şimdi, doktorlar ve ebeler var olmadan önce, eski zamanlardan, binlerce yıl öncesinden bir kadını değerlendirelim. O eski zaman kadını ne yapması ve nasıl yapması gerektiğini nereden biliyordu?

İçgüdü.

Bu eski zaman kadını, içgüdülerini kullanarak, nasıl bir yerde doğum yapmayı tercih ederdi? Sıcak mı yoksa soğuk mu? Loş mu yoksa iyi aydınlatılmış mı? Kalabalık mı yoksa tenha mı? Orta yerde mi yoksa korunaklı bir yerde mi? Eski zaman kadını, etrafta sinsi sinsi dolaşan yırtıcı bir hayvanın tehdidini hissetseydi, doğum sancılarına ne olurdu? Peki bu senaryoyu düşünürken vücudunuzda neler oluyor? Kaslarınızın gerilmesi, adrenalin artışı, kaçma isteği – tehlikeli durumla mücadele ya da bundan kaçış…

Şimdi bir an için oksitosinin büyük miktarlarda var olduğu durumları hayal edin. Oksitosinin en fazla salgılanacağı ortamları hayal edin. İyi bir yemekten, emzirmekten ya da sevişmekten en fazla hangi ortamlarda zevk alırsınız? Şimdi de tipik bir hastanedeki doğum ortamını düşünün. Oksitosinin en yoğun salgılanması bu iki doğum ortamından hangisinde mümkündür? Artık birçok modern kadının tipik bir hastane doğum odasında neden sadece kendi güçleriyle bebeklerini dünyaya getirmekte zorlandıklarını anlamaya başlıyoruz – bulundukları ortamdaki her şey, bedenlerine kaçmalarını söylüyor!

Peki, bütün bunların doulalarla ne ilgisi var? Doulalar, hastanelerde bile, kadınların doğum alanlarına sahip çıkmalarına yardımcı olabilirler. Birçok kadın, hemşirenin ya da ebenin ya da doktorlarının doğum sırasında destek vermesini ve yönlendirmesini bekler ancak gerçek şudur ki, modern tıp uygulamaları nedeniyle tıbbi görevlilerin çoğunun, kadınlara doğum sancıları sırasında, gereken ilgiyi gösterecek zamanları yoktur. Hemşireler ve hastane ebeleri, bebeğin düzenli kontrolleri ve annenin sağlığıyla ilgilenirken öte yandan hastane prosedürleri gereği bazı resmi işlemlerle de boğuşmaktadırlar. Genellikle daha fazlasını yapmaları için uygun fırsat yoktur. Doula, doğum sürecinin tıbbi yönleriyle ilgilenmediğinden, sevgisini ve ilgisini sadece doğum yapan anneye ve onun ailesine vermekte özgürdür. Doulalar, doğum alanının daha ‘oksitosin dostu’ hale gelecek şekilde dönüştürülmesi için önerilerde bulunabilirler. Doulalar, doğum pozisyonları için fikir verirler, anne ve babaya faydalı nefes egzersizlerini ve masaj tekniklerini hatırlatır ve anneyi yürümesi için cesaretlendirirler. Doulalar anne ve babanın dikkatini bebeğin yaşayıp yaşamadığını bipleyerek bildiren ürkütücü cihazdan alıp annenin bedenine, doğum sancılarına ve gelmekte olan bebeklerine çekerler. Doulalar, gereksiz kesinti ve müdahale sayısını azaltarak, doğum alanının korunmasına yardımcı olurlar.

Bazı çiftler doulanın, doğumda babanın rolünü elinden alabileceğinden endişelenir ancak işin aslı tam tersidir. Babanın görevi, çocuğunun doğumuna tanıklık ederken, anneye sadece kendisinin verebileceği sevgiyi ve desteği sağlamaktır. Pek çok baba, bu konuda hiç deneyime sahip olmadıklarından doğum sancılarının zorlu bölümleri boyunca eşlerine yardımcı olmakta sıkıntı yaşar. Doulalar ise babalara eşlerine nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda, yol göstererek doğum derslerinde öğrendikleri her şeyi hatırlama streslerini hafifletir ve babaların da doğum deneyimini kolaylaştırırlar. Doulalar, doğumun başından sonuna anneyle babaya destek olarak, çocuklarını, kendi istedikleri şekilde dünyaya getirmelerine yardımcı olurlar. Doktor Kennell ve Doktor Klaus’un çalışmalarında gördüğümüz gibi sakin ve duyarlı birinin varlığı doğum odasının enerjisi ve havasını çarpıcı bir şekilde değiştirir. Çeşitli araştırmalar, doulaların doğumda hazır bulunması halinde, epidural kullanımının ve sezaryen doğumların azaldığını, sancılarınsa 2-3 saat daha kısa sürdüğünü göstermiştir. İstatistikler öylesine ikna edicidir ki, ABD’deki sigorta şirketleri doula ücretlerini sigorta kapsamına almışlardır!

Doulaların yararları bebekle bağ kurma, emzirme, erken lohusalık dönemi ve doğum sonrasında evliliklerin sorunsuz sürmesinde de etkisini gösterir. Birçok aile, doğum sırasında ve sonrasında bu türde destek almayan kadınlara göre daha rahat ve daha uzun soluklu emzirme deneyimleri yaşadıklarını bildirmiştir. Ebeveynlerin, bebekleriyle kurdukları olumlu ilişkileri ve bebeklerinin ihtiyaçlarına karşı duyarlılıkları da artmaktadır. Doulalar anneyi lohusalık döneminde desteklediği ve bu süreci normalleştirdiği için, lohusalıkta yaşanabilen karamsarlık ve depresyona daha az rastlanır. İyi bir doula, anne ve baba arasındaki yakınlık ve anlayışın gelişip büyümesine katkıda bulunur ve doulalar tarafından desteklenen ailelerde doğumdan sonra evliliklerinde tatminin arttığını bildirenlerin sayısı daha yüksektir.

Türkiye’de ve Avrupa’nın büyük bir bölümünde, hastanelerde doula kavramı yenidir. Bununla birlikte, doğum odasındaki bu yararlı katkıya açık olan doktorlar da vardır. Umarız ki ilerleyen yıllar, doğum yapan ailelere desteğin artmasını, doğumun aslında nasıl olabileceği, annenin ve bebeğin nelere kadir oldukları ve doğum yerinin kutsallığı için nasıl bir saygı gerektiği hakkında farkındalığın artmasını da beraberinde getirir.