Ebeveynler İçin

Ebeveynler İçin

Müstakbel bir anne veya baba olarak çocuğunuzun doğumuna özenle hazırlanmak için zaman ayırıyorsunuz. Sizin de şimdiye dek fark etmiş olabileceğiniz üzere, doğuma ve ebeveynliğe hazırlık denildiğinde karşınıza çıkan bir çok yaklaşım, doğumun aşamaları, uygulanabilecek medikal müdahaleler, bebeğin banyosu, beslenmesi ve bakımı gibi, bu süreçlerin fiziksel yönüne odaklanırlar. Bu konular elbette önemlidir ve birçok ebeveynin de en çok merak ettiklerinin başında gelir. Aynı zamanda birçok deneyimli ebeveynin size söyleyebileceği gibi doğum, sezaryen mi, epidural destekli mi yoksa mümkün olduğunca müdahalesiz bir doğum mu seçeceğinizle ilgili salt fiziksel bir süreç değildir. Ebeveynlik ise kuşkusuz, bebeğinizi beslemek, yıkamak ve uyutmaktan daha fazlasıdır. Doğumda ve ebeveynlikte rol oynayan birçok içsel faktör, ailenin, arkadaşların ve bakımdan sorumlu diğer kişilerin gözünden kaçar ve bu durum yeni ebeveynlerin aleyhinedir.
Doğumun son derece içgüdüsel bir yanı vardır. Bunu “Doğumdiyarı” nın derinliklerine geçmiş, kendi normal kimliğini ardında bırakmış ve doğuma doğru ilerleyen bir kadına baktığınızda görebilirsiniz. O ne zaman hareket etmesi, ne zaman durması, hangi aşamada bir şey yemesi veya içmesi, hangi anda etrafını, hangi anda kendi iç sesini dinlemesi gerektiğini, bir şekilde “bilir”. Doğum hazırlığı yapan bir kadına “kendini bırak, vücudun ne yapması gerektiğini bilir” derken kastedilen aslında bu içgüdüsel bilinçtir.
Doğumun aynı zamanda oldukça kişisel bir yanı da vardır. Her çiftin doğuma taşıdığı kendi inançları, umutları, korkuları, niyetleri ve beklentileri, hem birbirlerininkinden hem de diğer çiftlerinkinden farklıdır. Ve bu inançlar doğum ve ebeveynlik süreçlerini derinden etkiler. Hatta bu etkinin alanı, bir çok annenin doğum ve emzirme sırasında ihtiyaç duyabileceği içgüdüleriyle ters düşecek boyutta genişleyebilir.
Doğuma hazırlık konusunda gerçek anlamda bütünsel bir yaklaşım, doğumun fizyolojisi ve medikal tarafına dair bilgilendirici olduğu kadar, içgüdüsel ve kişisel yönleri konusunda da araştırmaya yönlendirir. Içsel Doğum doulaları ve doğuma hazırlık rehberleri de çalıştıkları ailelere bu gerçek anlamda bütünsel yaklaşımı sunmayı amaçlarlar.
Sitemizde hem sertifikalı hem de stajyer doula ve doğuma hazırlık rehberlerini bulabilirsiniz. Size önerimiz seçeceğiniz birkaç doula ile iletişime geçtikten sonra size en uygun olanına karar vermeniz.

Stayjer Doulalar ve Doğuma Hazırlık Eğitimleri

Lütfen stajyer doula veya doğuma hazırlık eğitmeni ile çalışmanın karşılıklı bir ilişki demek olduğunu aklınızda bulundurun. Eğitimli, şefkatli, destek olmak için yanınızda bulunan doulanızdan faydalanırken, karşılığında ona sertifikasını tamamlamak için ihtiyacı olan değerli bir tecrübe sağlıyor olacaksınız. Sizden belirli bir ücret de ödeyeceğiniz bu anlaşmaya saygı göstermenizi rica ediyoruz.

Stajyer doula veya doğuma hazırlık eğitmeniniz aldığı ücret ne olursa olsun zamanını ve koşullarına size göre ayarlayacaktır. Eğitimi devam eden doula ve doğuma hazırlık eğitmenleri de, sertifikalı doulalar kadar olmasa da, sizinle çalıştıkları süreçteki masrafları için belli bir ücret alabilmektedirler. Bütün finansal ayarlamalar sizinle doulanız arasındadır.

Eğer sertifikalı veya stajyer doulanızla ilgili bir şikayetiniz olursa lütfen İçsel Doğum ile doğrudan irtibata geçin. Fikirleriniz bizim için önemlidir.
Aynı şekilde doulanız veya eğitmeninizle ilgili övgüleriniz olacaksa, onları da dinlemekten mutluluk duyarız.