İstanbul

İstanbul

Sertifikalı İçsel Doğum Doulaları

 

AYŞE SAVARİ

1981 İstanbul doğumluyum. Kadıköy’ de yaşıyorum. Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünü bitirdim. Bir dönem kurumsal çalışma hayatının ardından pedagojik formasyon sertifikamı aldım ve anaokulunda Fransızca öğretmenliği yaptım. İçsel Doğum ile bebeklere ve çocuklara ilgimi bilen, yoga eğitmeni bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Doula olmaya karar verdim. Eğitimimin her aşamasında, doğum mucizesiyle ilgili edindiğim her yeni bilgide, kararımın doğruluğundan biraz daha emin oldum.
Şimdi ise doğum yolculuklarına eşlik etme şansına eriştiğim anne-babalara en iyi şekilde destek olmaya çalışıyor ve bebeklerini karşılamanın heyecanını, sevincini onlarla paylaşıyorum.

savariayse@gmail.com


BURCU OKUR

burcuokur@gmail.com

 

 


DAMLA HİSARLI

1986 Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri bölümünü bitirdim. 2008 yılında sigorta sektöründe kurumsal bir şirkette Uzman olarak çalışmak üzere İstanbul’a taşındım.

2014 yılında Sinem Er’den aldığım “Temel Vinyasa Hocalık Eğitimi” ile yoga eğitmenliği yolculuğum başladı. Bu eğitim benim kişisel dönüşümümün başlangıç noktası oldu diyebilirim.

Kişisel ilgi alanlarım sayesinde fark ettiğim hamilelere destek olma içgüdüm ve beni yakından tanıyan insanların cesaretlendirmesiyle 2015 yılında “İçsel Doğum ile Doula Eğitimi”ne başladım. Tanık olduğum ilk doğum mucizesinde, desteklediğim anneyle kurduğum bağ sonucunda içsel olarak hayat amacımı bulduğumu hissettim. O andan itibaren de anneliğe hazırlanan her kadının ihtiyacı olan desteğe ve ilgiye ulaşabilmesi yönünde derin bir arzu duyuyorum. Bu sebeple 2016 yılında Şaylan Yılmaz rehberliğinde “Hamile Yogası Eğitimi”ni tamamladım. Sunduğu teknik bilgilerle tecrübelerimi zenginleştiren bu eğitim aynı zamanda kadınlığa dair de çok derin bir bakış açısı edinmemi sağladı.

Kendimi her an her gün geliştirmeye çabaladığım bu yolculukta, hayatıma giren tüm kadınlara destek olmak en büyük isteğim. Bu amaçla sizlerle buluşmak için her zaman paylaşıma hazırım.

damlahisarli@gmail.com


DUYGU İSLAMOĞLU

1986’da İstanbul’da doğdum, Kadıköy’de büyüdüm. Kocaeli Üniversitesi’ nde Radyo Sinema-TV okudum; bir süre çeşitli ajanslarda ve serbest olarak, fotoğrafçı asistanı ve fotoğrafçı olarak çalıştım.
2010’da başka ilgi alanlarıma da yönelmeye karar verip yaklaşık bir sene, bir aktarın yanında çalıştım. Şifacılığa, doğal terapilere olan ilgim burada daha da arttı. Daha sonra, fotoğraflamak üzere katıldığım bir doğumda doğum ve şifacılık konularını birleştirmem gerektiğini düşündüm ve tesadüfi bir şekilde, doula eğitiminden haberdar oldum.
2013’ te hem doula eğitimimi hem de Yin Yoga hocalık eğitimimi tamamladım, o zamandan beri de aktif olarak doulalık yapıyorum. Bu süreçte harika kadınlarla tanışıyorum, keşifler yapıyorum, kendi dönüşümüme şahit oluyorum, mucizelere ve sihre daha çok inanıyorum. Yolumda yavaşça ilerliyorum; beslenerek, besleyerek, şifalanarak ve şifa vererek.
Yolculuklara ve kadının gücüne inanıyorum. Günümüz şartlarında sezgileriyle barışık, bireysel farkındalığa sahip, kendi mucizelerini gerçekleştirebilen kadınlardan öğreniyorum hala, bazen ben de onlara öğretiyorum, yolculuklarımıza sahip çıkıyoruz ve eşlik ediyoruz.
Ayrıca ormanları, piyano ve gitar çalmayı, gökyüzünü, çocuklarla olmayı, yemek yapmayı ve okuyup-yazmayı çok seviyorum. Kadın çalışmaları, kadın sağlığı ve kadınlık halleri de özel ilgi alanım. Bu ilgimi değerlendirebildiğim bir alan olarak da, kadınlara yönelik yayın yapan bir web sitesinde 2014’ten beri yazar ve editör olarak çalışıyorum. Aynı zamanda kendimi bir ‘doğum aktivisti’ olarak da tanımlıyor ve DOĞANA Doğumda Kadın Hakları Derneği için de çeşitli çalışmalar yürütüyorum.
Her kadının doğal döngülerinin farkına varıp kendisiyle barıştığı zaman mucizeler yaratabildiğine inanıyorum, buna defalarca şahit oldum. Özellikle bir hayatın başladığı ana hazırlanan, annelik ve babalık yolculuğunda desteğe ihtiyaç duyan ailelere yolculuklarında eşlik edebilmek, onlara yol gösterebilmek, en çok da onlardan öğrenebilmek için buradayım ve yolculuğum devam ediyor.

0531 250 69 10
duygu.islamoglu@gmail.com

http://doulaninyolculugu.blogspot.com


ELİF MURAT DALKARA

1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Evliyim ve 2014 doğumlu Delfin adında bir kızım var. Küçük yaşlardan itibaren doğayı ve canlıları anlama merakının içimdeki varlığından haberdardım. Bu nedenle gitmem gereken yolu çizmem hiç zor olmadı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi’nde Biyoloji eğitimimi tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’ nde Deniz Biyolojisi yüksek lisansımı tamamladım ve hala aynı bölümde doktora eğitimime devam ediyorum. Deniz çalışmalarının en büyük getirisi beklentisizliği öğrenme çabası oldu ve hayatın her an sürprizler hazırladığını daha kısa evrelerde görerek öğrendiğimi fark ettim. Hayatın beni soktuğu güzel sokaklar sayesinde yoga eğitmeni oldum; Hatha Yoga ve Hamile Yogası dersleri veriyorum. 2014 yılında tam da bebeğim içimde büyürken İçsel Doğum Doulası olmak üzere eğitim almaya başladım ve benim için mucizevi dönüşüm de başlamış oldu. Artık Doğum ve Lohusa Doulası olarak bana açtıkları alan içinde ailelere destek olmaya çalışıyorum ve her seferinde büyülenmekten kendimi alamıyorum.

0532 695 89 63
elfmurat@yahoo.com


ESRA DEMİRÖZ

1975 doğumluyum, bir anneyim ve İstanbul’ da doulalık hizmeti veriyorum.
Hayatta hiç bir şey tesadüf değildir ve her şeyin bir sebebi vardır. Buna çok inanırım.  Kendi doğum hikayem de bana güzel bir mesaj verdi. Mesajı dinlediğimde evet ben bir doula olmalıyım diyordu.  Kadınların en kutsal anlarında ellerini tutmak, onlara ruhsal, fiziksel ve bilgisel destek vermeliydim. İşte ben de kendi içimdeki sorular ve mesajlar ile hesaplaşırken 2012 yılında 2. İçsel Doula Eğitimi’ nin duyurusu karşıma çıktı, tesadüf değildi. Tam zamanıydı. Mesajımın karşılığını takip ettiğimde kendimi doula kursunda, müthiş bir kadın enerjisinin içinde buldum. Kızımı kucağıma almam bana hayat ile ilgili farklı şeyleri sorgulamayı, doğumu sorgulamayı, fark ettirmişti. Doula eğitimim ve diğer aldığım eğitimler neticesinde felsefem hep aynı kaldı. Doğum şekli nasıl olursa olsun, doğuran kadının doğumundan coşkulu çıkmasıdır esas olan. Mutlu olması ve bebeğini kucaklayıp, sarmasıdır.

Dr. Grantly Dick-Read ‘in şu sözünü çok sever ve inanırım:

“Bizler sadece doğumu daha kolay, anne ve bebek için daha risksiz bir hale getirmek istemiyoruz. Daha fazlasını düşünmeliyiz. Doğumun başlı başına ruhsal ve bir o kadar da fiziksel bir başarı olduğunu anlamak zorundayız. Bir çocuğun doğumu insan sevgisinin en mükemmelidir.”

0533 524 79 50
esraedemiroz@gmail.com


LİNET MORHAYİM

Hayat yolculuğumda  eşim ve ben  3 tane evlat’a sahibiz.   Genç yaşta, kısa süre aralığında yaşadığım iki normal doğum , benim  Doula’lık misyonumun temelini oluşturmaktadır. Yaşadığım tecrübelerin çok değerli olduğunu fark ettim. Kendimi bir anne olarak geliştirmeye ve eğitmeye adadım. Psikoloji ve Doula eğitimlerimin yanı sıra  Reiki master, Gemolog, Hemeopat, Refleksoloji uzmanı, Melek koçu , Magnefield Healing master ve Mucize taş Aragonit terapistiyim.  Ayrıca  Astroloji ‘ye de , ilgi duyar  ve  üzerinde devamlı çalışırım .   20 senelik eğitim ve birikimlerin ardından 3. defa hamilelik ve doğum mucizesini yaşadım. Bu hamilelik ile birlikte hayata bakış açım değişmeye başladı ve hayat rotamı annelik mucizesine hizmet etmek yönüne çevirdim. Doula’lık Doğuma hazırlık eğitmeni ve Loğusa Doulası  üzerine eğitimlerinin  ardından, anne adaylarına ve ailelerine hak ettikleri bilgi, yardım ve desteği vermek üzere çalışıyorum

doula.ayana@gmail.com
0532 271 08 00


MERVE ALPAY

İstanbul doğumlu olan Merve Alpay, doula, egzersiz uzmanı ve Myofasial Gevşetme terapistidir. Çok küçük yaşlarda başladığı dans hayatına ciddi bir sakatlanma onu engelleyene kadar devam etti. Bu sakatlık, bugün eğitmen yetiştirdiği, rahatsızlıkları olan öğrencileriyle birlikte çalıştığı ve hamilelerinin her süreçte yanında olduğu, İstanbul Anadolu yakasında kapsamlı bir egzersiz stüdyosu açmasında büyük rol oynadı. Hamile pilatesi ve Yogası derslerine koşarak gelen hamilelerinin, ‘keşke bir yolu olsa da doğumda da yanımızda olsan’ demeleri üzerine Doula eğitimi almaya karar verdi. İçsel Doğum ailesinin bir parçası olabilmenin mutluluğuyla şimdi hamileleriyle çalışıyor. Bugün hala alanında kendini geliştirmeye devam eden Merve Alpay’ın en önemli misyonu yaşadığı semtteki insanlara nefes aldırabilmek, bedenleriyle, tekrar bir olmayı sağlamak, bedenin ve yaşamın  içinde rahatlamalarına katkıda bulunmaktır.

0505 921 98 98
mrvpolat@gmail.com


ÖZGE DÜNDAR

1979 doğumluyum. İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde 4 sene klasik müzik okuduktan sonra garip bir şekilde kendimi Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulunda (kısaca spor akademisi) buldum. Yaklaşık 7 senedir de pilates eğitmenliği yapıyorum. Son 4 senedir de, hamilelik öncesi ve sonrası anne adaylarıyla çalışmaktayım.
Derslerim sırasında hem hamileleri bilgilendirmek hemde normal doğum korkularını azaltmak, onları daha iyi anlamak için çeşitli doğum kurslarına katıldım ve sonunda “doula” olmaya karar vererek, Türkiyede ilk defa DO-UM da açılan İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldım.
Destekçi olduğum her doğum bana dünyaya gelişimizin ne kadar mucizevi bir olay olduğunu hatırlatıyor. Bende bu mucizeyi gerçekleştiren annelere tam destek için sevgiyle buradayım.

0535 411 18 91
ozge@dogummelegi.com

www.dogummelegi.com


SEÇİL EKİN

1981 yılında İstanbul ‘da doğdum.Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdikten hemen sonra hala devam eden bankacılık kariyerime başladım. 2013 yılında kızım Asmin dünyaya geldikten sonra doula kavramı ile tanıştım. Manevi olarak beni tatmin etmeyen iş hayatıma alternatif olması düşüncesi ile İçsel Doğum Doulası olmaya karar verdim.

Eğitimin her safhasında, bir kesecik içinde başlayan yolculuğun ne kadar mucizevi bir olay olduğuna, kadının ve kadın  bedeninin gücüne tanıklık ettim. Bu mucizevi yolculuk sırasında kendi gücünün,bedeninin yapabileceklerinin farkında olmayan ya da bu farkındalıklara sahip ancak prosedür ve dayatmalarla kendi doğum hikayelerini yaşayamayan kadınlara destek olabilmek düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor.

Bir kadın isterse yapamayacağı hiçbirsey yoktur ve değişim kadından başlar.
Hadi artık İç‘imize dönelim ve bir şeyleri değiştirelim…

secil.cuha@gmail.com


SİMA İBRAHİMİYE

Merhaba ben Doula Sima. 2004 yılında hamileyken bir dağın tepesinde yıldızların altında otururken bir yıldız kaydı. Hayatımda ilk kez başından sonuna tanık olmuştum bir yıldızın kaymasına. O an bir kızım olmasını diledim.Aynı yılın sonunda ilk bebeğim,kızım Peri’yi kollarıma aldım. Onu o kadar çok sevdik ki,bir tane daha olsun istedik ve 2010 yılının nisan ayında ikinci bebeğim, kızım Şirin de ablası gibi kendi zamanında normal bir şekilde dünyaya geldi.  

İlk hamileliğimden itibaren hayata bakış açım değişmeye başladı. Bebeklerimle beraber herşeyi yeniden sorgulamaya, öğrenmeye, keşfetmeye başladım. Uzun yıllar şansına fanusun içerisinde korunmuş bir balık gibi özel sektörde yaralanmadan çalıştıktan sonra rotamı tam şu anda olduğum yere,ait olduğumu hissettiğim buraya çevirdim.

Bu arada 1975 İstanbul doğumluyum. İ.Ü.İtalyan Dili ve Ed.mezunuyum. Birthlight UK. sertifikalı Anne-bebek yogası ve Hamile yogası eğitmeniyim. Julia Steils ile 2011-2012 İçsel Doğum Doula Eğitimini tamamladım. Şimdi bir doğuma yetişmem lazım. Hoşçakalın!  

 simaibrahimiye@gmail.com 

0 532 506 4742 


ŞAYLAN YILMAZ

Şaylan 1981, Bandırma doğumludur. Doula ve hamile yogası eğitmenidir. Marmara Üniversitesi’nde İletişim, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitelerinde Psikoloji eğitimi almıştır. Bir süre reklam sektöründe çalıştıktan sonra hem kendisine ve hem de insanlara daha faydalı olabileceğine inandığı Yoga eğitmenliğini kendine meslek olarak seçmiştir. Hamile Yogası derslerinin yanında, bireysel ve grup Yoga dersleri de vermektedir.

Julia Steils ile İçsel Doğum Doula Eğitimi’ni tamamladıktan sonra, Hamile Yogası ile edindiği deneyimi doulalık bilgisi ve psikoloji eğitimiyle harmanlayarak gebe annelere doğumlarında doula olarak eşlik etmektedir.
“Mecbur olduğumuz değil, kendi seçimlerimizle şekillendirdiğimiz hayatlar yaşamayı öğrenmek için Yoga yapıyoruz. Hamile Yogası, Doulalık ve Doğum Eğitimleri de benim için gebe annelere aynı mesajı vermenin başka yolları: Mecbur bırakıldığımız ve bize dayatılan şekilde doğum deneyimi yaşamak yerine, bilinçli tercihlerimizle şekillendireceğimiz doğum deneyimleri yaşamayı öğreniyoruz.”

0532 606 20 40
saylan.yilmaz@gmail.com


TÜLİN KUMBASAR

1974 yılında Virginia, A.B.D.’de doğdum. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Aynı sene Ankara’nın Japonya Büyükelçiliği’ne girdim ve 17 sene Elçilikte çalıştım. Bu süre zarfında, 29 yaşındayken oğlumu, 35’imde ise kızımı dünyaya getirdim. 2012 yılında bir arkadaşımdan ilk defa “doula” kelimesini duyduğumda çok heyecanlandım ve doula olma yönünde adım attığımı hayal ettim. 2014 yılında İstanbul’a taşındım ve peş peşe gelen tesadüfler sonucu 2016 yılında hayalim gerçek oldu ve kendimi İçsel Doğum’un Doulalık Eğitiminde buldum.

Artık ben de bir doulayım ve İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayan gebelere destek sağlamaya hazırım.

tulinbarkana@gmail.com


ZEYNEP BİRİNCİ GÜLER

1974 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum.1998-2015 yılları arasında vakıf üniversitelerinde İngilizce öğretmenliği yaptım. 2010 yılında İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisansımı tamamladım. Doulalık (doğum destekçiliği) yolculuğum kendi doğumlarımdan sonra iki arkadaşımın doğumuna destekçi olarak katılmamla başladı. Sonra da Türkiye’de ilk kez Eylül 2011’de başlayan Julia Steils İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldım. Dokuz ay süren kurs sürecinde, doğum şekli ne olursa olsun anne-baba adaylarına nasıl destek olabileceğimi hem içsel hem de pratik çalışmalarla öğrenme fırsatım oldu. Staj sürecimde gönüllü olarak doğumlara katıldım ve kendine özel bir sürü doğum hikayesinin kahramanı olan anne ve babalara manevi, fiziksel ve bilgisel destek verdim. Eylül 2012 ve Aralık 2013’de Aktif Doğum hareketinin kurucusu Janet Balaskas tarafından İstanbul Doğum Akademisi işbirliğiyle verilen Aktif Doğum Sertifika Programının iki modülünü tamamlayarak “Aktif Doğum Eğitmeni” oldum. Sinek Sekiz Yayınevi tarafından Ocak 2015’te yayınlanan, dünyaca ünlü ebe Ina May Gaskin’in Ina May’in Doğuma Hazırlık Rehberi adlı kitabının ikinci bölümünün Türkçeye çevirisini yaptım. Bir süredir de hem aynı yazarın Birth Matters adlı kitabının çevirisi üzerinde çalışıyorum, hem de doğum destekçisi olarak doğumlara katılmaya devam ediyorum.

zbguler@gmail.com
https://www.facebook.com/DogumDiyarindaBirDoula/