İstanbul

İstanbul

Stajyer İçsel Doğum Rehberleri

ANNA KARAKUŞ

İsveç’te doğdum ve büyüdüm. 2006 yılında Stockholm’da, İsveç’ te, Karolinska Enstetüt’ ten Fizyoterapist olarak mezun oldum. Eşim Türk. 2007 yılında evlenip, İstanbul’ a geldim. Birkaç sene fizyoterapist olarak İsveç’ te ve Türkiye’ de çalıştım. Şu anda ailemle birlikte Başakşehir’ de yaşıyorum. Son bir senedir, çocuklarımdan dolayı, iş hayatıma bir ara verdim. 2008, 2010 ve 2013 yıllarında, hayatımı tamamen değiştiren ve sonsuz bir mutluluk veren, üç çocuğumun yüzlerini ilk kez gördüm.
Kendim anne olduktan sonra hayata bakış açım değişti ve hala değişmeye devam ediyor. Annelik ve babalık yolculuğundaki ilk adımlar ve anların önemli ve büyük değer verilmesi gereken anlar olduğuna inanıyorum. Doğumu, hayatımızın en dokunaklı anlarından biri olarak görüyorum.

annakarinlibergkarakus@gmail.com
0506 718 0504


ARZU ATAR

arzuatar@gmail.com

 

 


AYSEL ÇANDIROĞLU

ayselcandiroglu@gmail.com

 

 


AYŞE SAVARİ

1981 İstanbul doğumluyum. Kadıköyde yaşıyorum. Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünü bitirdim. Beş yıllık kurumsal çalışma hayatının ardından pedagojik formasyon sertifikamı aldım ve bir süre anaokulunda Fransızca öğretmenliği yaptım. İçsel Doğum ile bebeklere ve çocuklara düşkünlüğümü bilen, yoga eğitmeni bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Doula olmaya karar verdim. Eğitimimin her aşamasında, doğum mucizesiyle ilgili edindiğim her yeni bilgide, kararımın doğruluğundan biraz daha emin oldum.
Şimdi ise doğum yolculuklarına eşlik etme şansına eriştiğim anne-babalara en iyi şekilde destek olmaya çalışıyor ve bebeklerini karşılamanın heyecanını, sevincini onlarla paylaşıyorum. Sahip olduğum bilgiyi en iyi şekilde aktarmaya çalışırken, tanıştığım her aile ile yeni bir şey keşfetmenin heyecanını yaşıyorum.

savariayse@gmail.com


AYŞENUR MERVE BİRİNCİ

aysenurmervebirinci@gmail.com

 

 


BENGİ ERTEM
Doulalık serüvenimin tohumları, yakın bir arkadaşımın hamilelik haberi ile hamilelik ve doğum üzerine düşünmeye ve araştırmalar yapmaya başlamamla atıldı. Farklı kültürlerde farklı doğum biçimlerinin olduğunu gördüm. Kadın bedeninin mucizesini keşfettim. Lotus doğumun varlığını öğrendim. Ve tabii ki doulalıkla tanıştım. Doula kimdir, nasıl bir eğitim alır, ebeden farkı nedir? Sorular çoğaldıkça merakım arttı. Ben de dahil olmak üzere kendimizi tıbbın eline sorgulamadan nasıl teslim ettiğimizi gördüm.
Aksinin bir parça sorumluluk almak, okuyup – araştırmak ve bilgilenmek demek olduğunu anladım. Kendi doğumumda bizzat bir doula ile çalışarak süreci deneyimledim. Bir doulanın gebenin alanını nasıl genişlettiğine, onun için nasıl alan tuttuğuna ve doğru bilgi paylaşımının ne kadar önemli olduğuna tanık oldum. Kadınların kendilerine, bedenlerine ve bebeklerine inanarak, herhangi bir baskı ve zorlama olmadan istedikleri gibi bir doğum gerçekleştirebilmeleri ve süreç içerisinde karşılaştıkları engellerle başa çıkarken yalnız kalmamaları gerektiği fikri benim motivasyonum oldu.
Böylece ben de bir doula olmaya karar verdim ve İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberliği Eğitimine başladım. Kadınların yaratıcı gücüne her zaman inandım. Kadın desteğinin önemini ise anne olduktan sonra çok daha iyi anladım. Yolculuğunuzda birlikte yürüyebilmek dileğiyle..
05314516383
birdoulaninnotlari@gmail.com
Instagram @birdoulaninnotlari

BURCU OKUR

burcuokur@gmail.com

 

 


BURCU KAZANCI

burcukazancii@hotmail.com

 

 


BURCU TOKDEMİR

icselsagnak@gmail.com

 

 


CANSU NURAS

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. 12 yıl satış departmanında farklı görevlerde  çalıştım ve en son yöneticilik görevimden oğlumun doğumunun ardından istifa ettim. Kendi doğum tecrübemle birlikte yepyeni bir dünya açıldı önümde,önce beni korkutan,ardından içine alan ve sonra sonsuz keyif veren. Hatta tüm hayatımın rotasını değiştiren,beni ve yaşam tercihlerimi dönüştüren.
Hamileliğin ve doğum anının,bir kadının hayatında desteğe,ilgiye,bilgiye,şefkate en çok ihtiyacı olduğu dönem olduğunu anladım. Bu desteği her kadının hak ettiğini düşünüyorum ve bunu sağlayabilecek olmak,beni yeni mesleğimde  en çok motive eden unsur. Çünkü biliyorum ki anneye ve hatta babaya sağlanan her türlü destek,dünyaya gelen her yeni “can” için direkt ya da dolaylı yarar sağlıyor.Bilgi ve tecrübelerimi bu uğurda ailelerle paylaşmak beni hep mutlu edecek.
Özel ilgi alanlarım ise alternatif eğitim modelleri, holistik(bütüncül) tıp ve gelişim psikolojisi üzerine araştırmalar yapmak.

cansuyavuz@hotmail.com


DUYGUN SOYSAL

duyguntekin@gmail.com

 

 


ELİF GÖKBULUT

0533 365 49 90

 

 


ELİF MURAT DALKARA

1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Evliyim ve 2014 doğumlu Delfin adında bir kızım var. Küçük yaşlardan itibaren doğayı ve canlıları anlama merakının içimdeki varlığından haberdardım. Bu nedenle gitmem gereken yolu çizmem hiç zor olmadı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi’nde Biyoloji eğitimimi tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Deniz Biyolojisi yüksek lisansımı tamamladım ve hala aynı bölümde doktora eğitimime devam ediyorum. Deniz çalışmalarının en büyük getirisi beklentisizliği öğrenme çabası oldu ve hayatın her an sürprizler hazırladığını daha kısa evrelerde görerek öğrendiğimi fark ettim. Hayatın beni soktuğu güzel sokaklar sayesinde yoga eğitmeni oldum; Hatha Yoga ve Hamile Yogası dersleri veriyorum. 2014 yılında tam da bebeğim içimde büyürken İçsel Doğum Doulası olmak üzere eğitim almaya başladım ve benim için mucizevi dönüşüm de başlamış oldu. Artık Doğum ve Lohusa Doulası olarak bana açtıkları alan içinde ailelere destek olmaya çalışıyorum ve her seferinde büyülenmekten kendimi alamıyorum.

0532 695 89 63
elfmurat@yahoo.com


MERVE ALPAY

Doula, Egzersiz Uzmanı, Myofasial Gevşetme Terapisti

İstanbul doğumlu olan Merve Alpay, çok küçük yaşlarda başladığı dans hayatına ciddi bir sakatlanma onu engelleyene kadar devam etti. Bu sakatlık, bugün eğitmen yetiştirdiği, rahatsızlıkları olan öğrencileriyle birlikte çalıştığı ve hamilelerinin her süreçte yanında olduğu, İstanbul Anadolu yakasında kapsamlı bir egzersiz stüdyosu açmasında büyük rol oynadı. Hamile pilatesi ve Yogası derslerine koşarak gelen hamilelerinin, ‘keşke bir yolu olsa da doğumda da yanımızda olsan’ demeleri üzerine Doula eğitimi almaya karar verdi. İçsel Doğum ailesinin bir parçası olabilmenin mutluluğuyla şimdi hamileleriyle çalışıyor. Bugün hala alanında kendini geliştirmeye devam eden Merve Alpay’ın en önemli misyonu yaşadığı semtteki insanlara nefes aldırabilmek, bedenleriyle, tekrar bir olmayı sağlamak, bedenin ve yaşamın  içinde rahatlamalarına katkıda bulunmaktır.

0505 921 98 98
mrvpolat@gmail.com


NİHAL GÜL

1981 Edirne doğumluyum. Hayatımın 30 yılını Edirne, İstanbul, Çanakkale üçgeninde geçirdim. 31. yaşıma ise güzel ülkemin en doğusunda, canım kızımı kucağıma alarak girdim. Seçeneklerin olmadığı bu doğu ilinde çok güzel bir doğum deneyimi yaşamış olan şanslı bir anneyim.
Yaşadığım hamilelik, doğum ve lohusalık süreçlerinden sonra kadının gücüne, doğumun mucizesine ve dünyaya merhaba diyen o minik ‘can’a hayran kaldım.
Doğumumdan sonra tüm bu süreçlere ilgi duymaya başladım. Bu ilgim her geçen gün artarak devam etti. Ve bir yolculuğun içinde buldum kendimi. Kendimce yolumda ilerlerken Julia Steils Paçacıoğlu ve İçsel Doğum ile karşılaştım. Halen İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberliği eğitimim devam etmekte.
Doğum yolculuğu her anı mucizelerle dolu olan bir yolculuk. Siz anne ve babalar bu yolda ilerlerken size destek olmak, yolculuğun bir parçası olmak ve mucizeye tanıklık etmek istiyorum.
Sevgilerimle…

nihalakbas@gmail.com
0505 384 79 03
Büyükçekmece/İSTANBUL


ÖZLEM KARABULUT

ozlemkarabulud@gmail.com

 

 


PAYE ERKİN

1988 yılında istanbulda doğdum. Çocukluğundan beri spor ile içice büyüyen biriyim. 2010 yılında Pilates Eğitimi aldıktan sonra 2012 yılında Hamilelikte Fitness ve Pilates seminerlerine katıldım. Yaklaşık 4-5 yıldır Pilates eğitmenliği yapıyorum.
2012 yılında ablamın hamileliğini öğrendiğim gün, hayatım da yeni bir sayfa açıldığını daha anlamıştım. Onunla birlikte her anını yaşayıp, onunla birlikte araştırdım. Okuduklarımı, dinlediklerimi duydukça gebelerin her an yanında olma isteği uyanmaya başladı. Ve bir şekilde bakmışım ki İçsel Doğum’da – Doulalık Eğitimine başlamışım.
Bu mucizevi süreçte sizlerle olduğum her an benimde mucizem olacaktır.

0533 607 39 33
payeange88@hotmail.com


SEÇİL ÇUHA

1981 yılında İstanbul ‘da doğdum.Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdikten hemen sonra hala devam eden bankacılık kariyerime başladım. 2013 yılında kızım Asmin dünyaya geldikten sonra doula kavramı ile tanıştım. Manevi olarak beni tatmin etmeyen iş hayatıma alternatif olması düşüncesi ile İçsel Doğum Doulası olmaya karar verdim.

Eğitimin her safhasında, bir kesecik içinde başlayan yolculuğun ne kadar mucizevi bir olay olduğuna, kadının ve kadın  bedeninin gücüne tanıklık ettim. Bu mucizevi yolculuk sırasında kendi gücünün,bedeninin yapabileceklerinin farkında olmayan ya da bu farkındalıklara sahip ancak prosedür ve dayatmalarla kendi doğum hikayelerini yaşayamayan kadınlara destek olabilmek düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor.

Bir kadın isterse yapamayacağı hiçbirsey yoktur ve değişim kadından başlar.
Hadi artık İç‘imize dönelim ve bir şeyleri değiştirelim…

Secil.cuha@gmail.com


SEDA HANTAL

sedahantal@gmail.com

 

 


SEYHAN YILDIRIM

seyhanyildirim@farma-tek.com

 

 


SEVGİ BEKMEZCİ

1976 yılında istanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi istanbulda tamamladıktan sonra liseyi Erenköy SSK Tevfik Sağlam Sağlık Koleji’nde burslu olarak okuyarak hemşire olarak mezun oldum. Lise öğrenimim sırasında doğumun mucizevi doğası beni çok etkilediğinden lisans eğitimimi ebe olarak tamamladım. 10 yıl pediatri, yeni doğan ve pediatri acil hemşiresi olarak çalıştım. Pediatri hemşiresi olarak bebek dostu hastane ve emzirme danışmanlığı eğitimleri aldım.
Lisans üstü eğitimimle beraber İçsel Doğum eğitimiyle ve Julia ile tanıştım.
Halen İçsel Doğum doulası olarak doğumu iyileştir, dünyayı iyileştir felsefesiyle gebelerle çalışıyorum.

sevgibekmezci@hotmail.com


YANSI ULUSOĞLU

0532 566 93 60
mail:yansubasi@hotmail.com
instagram:yansi_mama

 


YASEMİN YÜCEL AĞAZAT

1975 yılında İstanbul’da doğdum. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversite’sinde üç sene psikoloji bölümünde okudum, sosyoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite sonrası uzun bir süre reklam prodüksiyonlarında yönetmen asistanı olarak çalıştım. 2007 senesinde Zeynep Aksoy’la yoganın temelleri hocalık eğitimine katılmamla hayatım tamamen değişti. Yoga hocalık eğitiminin ardından 2008 yılında eşimle tanıştım ve onunla birlikte Los Angeles’a yerleştim. 2010 yılında Institute for Integrative Nutrition’dan “holistic health coach” olarak mezun oldum. Mezun olduktan sonra kadınların hamilelik öncesi ve sonrası dönemine yoğunlaştım, New York’da hamile yogası ve doulalık eğitimleri aldım. Kendi hamileliğimle birlikte hamile yogası dersleri vermeye başladım. 2012 yılının sonunda oğlumuz Alp dünyaya geldi. Doğumda eşimle ve en yakın arkadaşımla birlikte iki de doulamız vardı yanımızda. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Alp şimdi iki yaşında, biz İstanbul’a geri döndük ve ben doula olarak başka anne adaylarının yanında olmaya hazırım. İçsel Doğum eğitimini bitirdim ve stajyer doula olarak doğumlara katılıyorum.

contact@yaseminagazat.com


YEŞİM BENGİSU

yesimbengisu@gmail.com