Ekim Teması: Korku

İçsel Doğum olarak yeni ‘eğitim-öğretim’ yılı için çok heyecanlıyız! Bizim de yeni eğitimlerimiz başlıyor, heyecan verici yeni gelişmelerimiz de yolda.

Bu yıl benim için bolca tasavvurun ve daha az eylemin olduğu bir yıl oldu. Bir geçişin bekleme sürecinde, karanlıkta oturuyor gibi hissediyordum; üstelik bu geçişin tam olarak nereden nereye olduğunu da bilmeden! Hamilelik ve ebeveynlik süreçlerinde de zaman zaman böyle hissetmişsinizdir. Hamilelikte bir şeyler açıkça değişmektedir ancak anne ve babalar olarak bazı değişimlerin neler getireceğinden asla emin olamayız. Bu emin olamama ve bilinmezlik hali birçoğumuz için oldukça korkutucu olabilir.

Bu yılki Ekip İnzivamızda takipçilerimizle paylaştığımız içerikleri şekillendirmek için her ay bir tema seçmeye karar verdik. ABD’de büyürken Ekim ayı benim için korkularımızla oyuncul bir şekilde yüzleşmek demekti. Ayın sonunda kutladığımız Cadılar Bayramı da, cadılarla ilgili olmaktan ziyade sıradan gerçekliği kısa bir süreliğine terk etmekle, korkutulmaktan ve başkalarını korkutmaktan keyif alırken aynı zamanda geceleri içimizi ürperten isimsiz canavarlarla karşılaşmakla ilgiliydi. Aslında, birçoğumuz bunun farkında olmasak da, bilinmeyenle yüzleşme zamanıydı.

Doğumun ya da emzirmenin beklediğiniz gibi gitmemesi korkusu, yeterince iyi bir ebeveyn olamama korkusu, acıdan ya da kontrolü kaybetmekten korkmak; tüm bunlar yeni ebeveynler için çoğunlukla ortak duygulardır. Kültürümüzde korku özellikle doğuma hazırlık sürecinde genellikle kaçındığımız, bastırdığımız, üzerinde çok durmadığımız bir duygu. Eğer korkularımıza dikkatimizi vermezsek onların gerçek olmayacağını düşünürüz, korku dolu düşüncelerimizi görmezden gelirsek onların yok olup gideceğini zannederiz. Korkunun üzerine fazlaca eğilmenin stresli ve bizi yolumuzdan alıkoyacak bir iş olduğu doğrudur ancak onu tamamen görmezden gelmek de öyledir. Korku çok güçlü bir duygudur ve ona sırtımızı dönmek de eşit derecede güçlü etkilere neden olur. Doğum sürecinde korkuyu görmezden gelmek doğumun gecikmesine, emzirmenin etkilenmesine, ilişkilerimizde öfke ve strese neden olur ve karar verme mekanizmalarımızı etkiler.

Korku çoğunlukla bilinmeyenle karşılaştığımızda tetiklenir. Hamilelik, doğum, emzirme ve yeni küçük bir insanı büyütmek ile ilgili çok fazla şey bilsek bile, bu büyülü süreçlerin hala bilinmezlik diyarında kalan birçok kısmı olacaktır. Öyleyse ebeveynler olarak bu ‘başka’ diyara girdiğimizde karşılaştığımız korkularla baş etmenin yollarını öğrenmek bizim için en iyisi olacaktır. Korku bize zayıflıklarımız, savunmasızlıklarımız, ihtiyaçlarımız ve beklentilerimizle ilgili birçok konuda büyüyebileceğimiz ve gelişebileceğimiz yolları öğretir.

Bu ay biz, bu bilinmezlik diyarına girme ve burada dengemizi korumaya odaklanacağız. Hep birlikte korkularımızla yüzleşirken sorularınızı ve hikayelerinizi duymak için sabırsızlanıyoruz!

Comments are closed.