Julıa Steıls Paçacıoğlu

Julıa Steıls Paçacıoğlu

Julia anneler ve bebeklerle ilgili kariyerine 12 gibi genç bir yaşta adım attı. Yerel bir hastanede aldığı gençlere yönelik çocuk bakımı, CPR ve ilkyardım eğitiminin ardından, kendi çevresindeki çocuklara okul sonrası ve hafta sonu bakıcılık yapmaya başladı. Lise döneminde, okul öncesi öğretmenliği asistanlığı ve ATT (acil tıp teknisyenliği) sertifikalarını da tamamlayan Julia, aynı dönemde yarı zamanlı olarak okul öncesi öğretmen yardımcılığı yaptı. Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi’nde (UCSC) biyoloji, antropoloji, edebiyat ve dil bilimleri okurken, okul öncesi öğretmenliği sertifikasını da aldı.

Eğitimlerinin kendisini yönlendirdiği şekilde akademik bir kariyer istemediğini fark edince, UCSC’den ayrıldı ve İsveç Masajı sertifikası almaya karar verdi. Bir yıl boyunca bir kayroprakti kliniğinde masaj terapisti olarak çalıştıktan sonra hamile kadınlarla çalışmaya başladı ve Kate Jordan’dan hamilelik masajı sertifikasını almaya hak kazandı.

Julia’ yı doula olmaya ve ebelik eğitimine iten esas olay ise 2000 senesinde yeğeninin dünyaya gelmesi oldu. İlk olarak DONA’dan, ardından Elizabeth Davis’in Heart and Hands’den doula eğitimleri aldı. Böylece anneleri hastanelerde, evde ve bağımsız doğum merkezlerinde destekleme şansına sahip oldu.

Ne var ki Kuzey Kaliforniya gibi “her şey doğal olsun” yaklaşımına sahip bir yerde eğitimler alıp çalışmak Julia’yı Türkiye’nin, özellikle de İstanbul’un doğum kültürüne hazırlamaya yetmedi. Çok geçmeden, bilgiye, yüreklendirmeye ve ‘bir şeyi yeterince istersen yapabilirsin’ görüşüne dayalı felsefesinin işe yaramamakla kalmayıp, beraber çalıştığı ailelerde travma yaratabildiğini gördüğünde, doğum ve doğuma hazırlık anlayışını Birthing From Within ile derinleştirme arayışı başladı.

Doğuma ve kendi içine doğru yaptığı bu yolculukta, Julia şimdi bir anne ve Türkiye’nin ilk doula eğitimi İçsel Doğum’un kurucusu. Her gün daha fazla kadına ve aileye dürüst, bütünsel bir doula desteği ve doğuma hazırlık rehberliği sağlayabildiği için kendini şanslı hissediyor.