Hamilelikte Masajın Faydaları

Dokunma, insanların birbirine verebildiği en kutsal ve iyileştirici hediyelerden biridir. Binlerce senedir dokunmanın iyileştirici gücü biliniyor ve dokunmayı içeren antik tedavi yöntemleri dünyanın bir ucundan diğerine, her kültürde kullanılıyor. Tayland, Çin, Japon ve Hindistan gibi ülkelerde masaj, normal sağlık bakımının bir parçası olarak görülürken modern Batı kültüründe lüks bir ihtiyaç olarak ya da sadece belirli bir rahatsızlığı giderecek ekstra bir yöntem gibi görülüyor. Çoğumuz dokunmanın fiziksel ve duygusal olarak bizi rahatlattığını biliriz. Omzumuza değen bir dost eli, bize sarılan sevgilimizin kolları üzüntümüzü hafifletebilir, boynumuza veya omzumuza sevgiyle masaj yapan arkadaşımız günün gerilimini silip atabilir.

Hamilelik sürecinde de sırt, bel ve baş ağrıları için normalde kullandığımız ilaçları kullanamadığımızdan, dokunmanın iyileştirici gücü daha da önemli bir hale geliyor. Meksika ve Hindistan’daki bazı geleneksel kültürlerde masaj, gebelik bakımının düzenli bir parçasıdır ve hamile kadınlara ve bebeklere düzenli olarak masaj yapılır. Meksika – Morales’li ebe Irene Soleto, bir gebe ile yaptığı her görüşmeye boyun ve sırt masajı ile başlıyor. Kaslardaki gerginlik hafiflerken, anne adayının zihinsel gerginliği de hafifliyor, böylece korkularını ve meraklarını da özgürce anlatabiliyor. Bu görüşmelerde Soleto, bebeğin pozisyonunu ve boyunu anlamak için göbeğe bazı özel dokunuşlarda bulunurken aynı zamanda gebelikte oluşan karın çatlakları için de hafifçe bu bölgeye masaj yapıyor. Irene Soleto, doğum sürecinde de bebeği uygun bir pozisyona getirmeye yardımcı olmak, doğum sancılarını rahatlatmak, doğum sürecini hızlandırmak için de masaj tekniklerinden faydalanıyor. Doğumdan sonra ise rahmi ve pelvik kemikleri desteklemek, kas ağrılarını hafifletmek ve süt üretimini desteklemek için masaj yapıyor.

Modern kadının yaşadığın çeşitli streslere baktığımızda masajın, sağlıklı hamileliğin daha da önemli bir parçası olduğunu görüyoruz. Yüksek tansiyon, kaslarda gerginlik, kan dolaşımında sorunlar ve fiziksel enerjinin düşük olması gibi sık görünen problemler hamilelikte daha belirgin, rahatsız edici ve hatta tehlikeli bile olabilir. Ebe Irene’in görüştüğü gebeler arasında hiç rastlanmasa da, doğum sonrası depresyonu gibi rahatsızlıklar bizim kültürumüzde daha yaygın hale geliyor. Bugünlerde çoğu insan oturarak çalıştığı için, kadınlar zayıf bel ve karın kaslarıyla hamilelik sürecine başlıyorlar. Bebeğin büyümesi, kaslar üzerindeki gerilimi artırarak kadının denge merkezini değiştirince, hamilelikten önce var olmayan ağrılar ve acılar artık çok rahatsız edici olmaya başlayabiliyor.

Düzenli uygulanan masaj tedavisi bu problemleri çözebiliyor. Masaj, kan dolaşımı artırıyor; böylelikle ödem, kaslarda kramp ve gerginlik gibi sorunlar hafiflerken cilt üzerinde oluşan gebelik çatlakları da azalıyor. Masaj yaptırılırken salgılanan hormonlar yüksek tansiyonu düşürerek duygusal gerginliği de azaltıyor. Doğum sırasında yanında olan yardımcısı (kocası, annesi, ablası, arkadaşı, hemşire veya doulası) tarafından masaj ile desteklenen kadın, doğum sancılarının üstesinden gelmesi için de yardım almış oluyor. Lohusalık, emzirme ve doğumdan sonra kilo verme süreci de daima masajla desteklenip yeni anne için daha kolay hale getirilebiliyor. Üstelik, hamilelik sürecinde masaj desteği alan kadınlar genellikle kendi bebeklerine de masaj yapıyorlar ve dokunmanın iyileştirici gücü sonraki kuşağa da aktarılabiliyor.

Modern batı kültürü düzenli masaj tedavisinin yararlarının farkına varırken hamilelik süreçlerindeki yararlarını da fark ediyor. ABD’de hamilelik masajı artık meslek olarak oldukça gelişti ve birçok terapist, gebeler ve ailelerine kapsamlı bakım vermek için doktorlarla, ebelerle ve diğer sağlık profesyonelleriyle beraber çalışıyorlar. Öyleyse, kendinize şımartın ve hamilelik-lohusa süreçlerinde masaj terapiden faydalanarak daha sağlıklı bir hamilelik, doğum, ve lohusalık için destek alın!

NOT: Hamile kadınlara masaj yapılan kültürlerde, hamileliğin özel bir durum olduğu bilinir ve buna göre özel uygulamalar kullanılır. Masaj terapistleri, bu süreçte faydalı ve zararlı olabilecek noktaları bilecek şekilde eğitim alırlar. Hamilelikte bir masaj terapisti arıyorsanız, size masaj yapacak kişinin yeterliliklerinden ve aldığı eğitimlerden emin olmalısınız. Eğer hamileliğinizde bazı sorunlar yaşıyorsanız, masaj yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve daha sonra masaj terapistinizi özel durumunuzla ilgili bilgilendirmelisiniz.

Comments are closed.