İçsel Doğum Yavaş Annelik Çemberleri Başlıyor!

Çember, kadim bir iletişim yöntemi. Güvenli alanı koruyan bir kolaylaştırıcı eşliğinde sakince paylaşımlarda bulunmak, paylaşılanları dinlemek, bir konu üzerinde beraber düşünmeye dalmak ve hikayelerimizi anlatmak; birbirimizi hiç tanımasak da kalpten ortaklaşabildiğimiz bir alan yaratıyor bize. (Çemberler ile ilgili daha önceki yazımıza ulaşmak için tıklayın.)

İçsel Doğum’da hem eğitimlerde, hem de diğer buluşmalarımızda sıklıkla çember diyaloğunun hediyelerinden faydalanıyoruz. Yan yana olmayı, beraber dinlemeyi ve dinlenmeyi çok seviyoruz.

Hem kendi annelik tecrübemizden, hem de başka annelere hizmet veren doulalar olarak edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak, birkaç yıl önce gündemimize aldığımız ‘Yavaş Annelik’ konsepti üzerinden çemberler açmaya karar verdik.

Anneliği, kadınlık hallerini ve en çok da yavaşlamayı konuşacağımız çemberlere, hikayelerini paylaşmak ve başka hikayelerden ilham almak isteyen herkesi bekliyoruz.

Zamanımız kısıtlı, hikayelerimiz de bol. Online çemberlerde zamanı ve alanı mümkün olduğunca verimli kullanmak istiyoruz. Çemberin güvenli ve mahrem bir alan olarak kalabilmesi için ve katılımcıların kalbini açabileceği, kalpten dinleyebileceği bir diyalog sürdürebilmek için de bazı noktalara dikkat ediyoruz:

– Çember başladıktan sonra tüm katılımcıların hazırlanması için 5 dakika kadar bekliyoruz. Sonrasında tanışmaya ve paylaşmaya başlayacağımız için, daha geç katılan kişileri çembere kabul edemiyoruz. Bu yüzden vaktinde katılmak önemli.

– Konumuz ‘Annelik’ olduğu için, elbette yanınızda çocuklarınızla çembere katılabilirsiniz. Ancak dikkatinizi çembere verebilmeniz ve rahatça paylaşımda bulunabilmeniz için, mümkünse yalnız katılmanızı tavsiye ediyoruz.

– Çocuklar ve bebekler dışında, çembere katıldığınız odada başka bir yetişkin bulunmamasını rica ediyoruz. Paylaşımlar çemberin sağladığı güven ile derinleştiğinde, tüm katılımcıların mahremiyet hissinin korunmasını önemsiyoruz.

– Herkesin aktif bir şekilde bizimle olduğunu bilmek isteriz. Bu yüzden çember boyunca kameranızın açık kalmasını rica ediyoruz. Çember sırasında haber vermeden kameranın kapatılması ya da çemberin terk edilmesi, bir sonraki çembere katılım durumunuzu etkileyebilir.

– Herkese eşit zaman ayırabilmek adına, çembere en fazla 15 kişi kabul edebiliyoruz.

– Her çemberde konular ‘Yavaş Annelik’ konsepti altında, paylaşımların o günkü akışına göre kendiliğinden belirlenecek. Bu bir eğitim olmadığı için, konular da spontane akacağı için, düzenli olarak yapacağımız çemberlerden seçeceğiniz, saati ve günü size uygun olan herhangi birine katılabilirsiniz.

– Çember etkinlikleri ücretsizdir, ancak İçsel Doğum’a katkıda bulunmak ve çemberlerin sürekliliğini desteklemek isterseniz, gönlünüzden geçen bir miktarı size ileteceğimiz hesap bilgileri ile bize ulaştırabilirsiniz.

 

İlk çemberimiz İçsel Doğum’un kurucusu ve eğitmeni Julia Steils Paçacıoğlu eşliğinde, 24 Ocak 2021 Pazar günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Zoom üzerinden yapacağımız buluşmaya katılım linkini, kayıt olduktan sonra size ulaştıracağız.

Çember etkinliğine kayıt olmak için bu linkteki formu doldurarak başvuru yapmanız gerekmektedir.

Sorularınız için ayrıca, info@icseldogum.com adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Çemberde görüşmek üzere!

 

İçsel Doğum Yavaş Annelik Çemberleri – Kolaylaştırıcılar

 

Julia Steils Paçacıoğlu

Julia 21 yaşından beri kadın çemberlerine katılıyor ve 23 yaşından beri kolaylaştırıcılık yapıyor. Çemberdeki paylaşımların şifalı gücünu şahsen biliyor ve büyük zevkle annelere özel bu çember alanı sunuyor. Aynı zamanda İçsel Doğum’un kurucusu ve eğitmeni.

 

Elif Murat

Elif, beklentisizlik çabası içinde bir zaman yolcusu. Hayat döngüsünde bir yandan kendine yer bulmayı araştırırken bir yandan yolda karşılaştığı dostlara yer açmayı deniyor. İçsel Doğum’da eğitmen ve mentor olarak çalışıyor.

 

 

Nilüfer Ayhan

Nilüfer Ayhan 2017 yılında kurduğu Eskişehir Pozitif Doğum çatısı altında doula olarak, sayısız anne baba adayının bu yolculuğuna eşlik etmiş, birbirleriyle şefkatli bir dille konuşup can kulağı ile dinleyen kadınların olduğu çember ortamına aşık bir kadındır.

 

 

Duygu İslamoğlu

İçsel Doğum’un eğitmen ve mentor ekibinde; aynı zamanda yazıyor, okuyor ve doula yolculuğunda öğrendiği destek ve hizmet biçimini hayatın her bucağına taşımaya bayılıyor. Çemberde hep birlikte yavaşlamanın büyüsüne, kalpten dinlemenin verdiği kalp açıklığına ve güvenli alan ferahlığı ile bir arada olabilmeye her seferinde hayretle şükrediyor. 

 

Yasemin Yücel Ağazat

Doğum doulası ve İçsel Doğum ekibinin bir üyesi. Yaklaşık on yıldır, hamile ve doğum yapan kadınlarla çalışıyor. Aynı zamanda, 8 yaşında ve 6 aylık iki çocuğuyla yavaşlamaya çalışan bir anne.

Comments are closed.