Kaynaklar

Doktorunuz İçin Sorular:

Türkiye’deki en büyük sorunlardan biri ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek bir doğum uzmanı bulmaktır. İstanbul’daki sezaryen oranının ürkütücü derecede yükselmiş olması doktor ve doğum mekanı seçimini, tatmin edici bir doğum deneyiminin en önemli şartı haline getiriyor. Doğum sırasında aktif rol almak isteyen kadınların dizginleri ellerine alarak hastane prosedürlerini, uygulanan doğum yöntemlerini iyice öğrenmeleri ve doktorlarını dikkatlice sorgulamaları gerekiyor.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak bir doktor bulmanın ilk adımı ihtiyaçlarınızın neler olduğunu belirlemektir. Bu kişiyle yaşamınızın en mahrem deneyimlerinden birini paylaşacaksınız. Bu kişiye kendinizi açmanız gereken tüm boyutları aklınızda tutarak sizi neyin rahat ettirip güvende hissettireceğini gözden geçirin. (Ülkenizde) Türkiye’de uygulanan yaygın doğum yöntemleri ve başvurulan müdahelelerin avantaj ve dezavantajları konusunda kendinizi bilgilendirin. Hiçbir şeyi oluruna bırakmayın. Unutmayın ki (kendi ülkenizde yaygın olarak uygulanan) yabancı kaynaklarda okuduğunuz prosedürler Türkiye’dekilerden farklı olabilir.

İçinize dönün ve doğum deneyiminizi hayal edin. Belki bir günlük tutmak isteyebilir ya da içinizdekileri keşfetmek için resim yapmayı seçebilirsiniz. Doğum hakkındaki düşüncelerinizi daha belirgin hale getirmek için kullanabileceğiniz bir yöntem de doğumu bir manzara olarak hayal etmektir. Bir kağıt ve renkli boya, mum boya ya da gazlı kalem alın ve ‘doğum-manzaranızı’ çizin. Doğum manzaranızın içinde ilerlerken etrafınızda neyi ve kimleri görüyorsunuz? Sizi kim veya ne destekliyor? Doğum mekanınızdaki en önemli şeyleri not edin ve araştırmanızı onlara göre yönlendirin.

İhtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi belirledikten sonra doktor adayınıza sormak istediğiniz soruların listesini yapın. Doktorunuzla ilk tanışmaya gittiğiniz randevuyu bir iş veya ev arkadaşı başvurusu değerlendirdiğinizi düşünerek yönlendirin. Sonradan ciddi bir sorun yaşamamak için gerek işe alacağımız gerekse evimizi paylaşacağımız kişiyi kılı kırk yararak seçeriz. Çoğu kadın görüşmelerinin başında doktorlarına önemli sorular sormaktan kaçınır. Olası bir çatışmadan kaçınmak için en önemli ve zor soruları sormayı doğum iyice yaklaşana kadar ertelerler. Oysa bu dönem doktorunuzla ciddi fikir uyuşmazlıkları olduğunu öğrenmek için yanlış bir zamandır. İlişkinin bu kadar ilerlemiş döneminde doktorunuza karşı tavır almak veya onu bırakmak iyice zorlaşır.

Bundan dolayı zor soruların sorulması ve cevaplanması gereken zaman ilk görüşmedir. Aksi takdirde doktorunuzla birlikteliğiniz görücü usulü evlenip eşinizin değerleri ve inançlarını ilerleyen zamanda öğrenmeye benzer. Doktorunuzun uzmanlığına ihtiyacınız olduğu kadar sizin görüş ve isteklerinize saygı duyulmasına da ihtiyacınız vardır. Unutmayın ki söz konusu olan sizin bedeniniz ve sizin bebeğiniz.

Sorularınızı hazırlarken uçlarını açık bırakın. Örneğin, ‘Episyotomi istemiyorum. Düzenli olarak episyotomi uyguluyor musunuz?’ (gibi sorular duymak istediğiniz cevabı belirler) yerine ‘Hastalarınızın yüzde kaçına episyotomi uyguluyorsunuz?’ ya da ‘Episyotomi veya yırtılmalara meydan vermemek için ne gibi önlemler alıyorsunuz?’ diye sorabilirsiniz.

Diğer örnek sorular:

Sizce hamilelik ve doğumda benim rolüm ve bana düşen sorumluluk nedir?

Eşim benimle doğum öncesi randevulara katılabilir mi? Doğum sırasında eşimin yanımda olması konusunda herhangi bir kısıtlama var mı? Sezaryen sırasında yanımda olabilir mi? Hastanede kaldığım dönem benimle kalabilir mi?

Doğuma hazırlık sınıfları veya doğal, müdahelesiz doğum konusundaki düşünceleriniz nedir? Size başvuranların yüzde kaçı doğal doğum istiyor? Yüzde kaçı bunu gerçekleştiriyor?

Görüşmeniz sırasında bu soruları sorarken doktorunuzun verdiği cevaplar kadar nasıl cevapladığına da dikkat edin. Doktor adayınız sabırsız mı veya savunmaya mı geçiyor? Yoksa açık ve ilgili mi? Verdiği cevaplar sizde nasıl hisler uyandırıyor? Sizi tatmin ediyor mu? Sizde güven duygusu yaratıyor mu? Doktorunuzun vereceği cevaplardan sorumluluklarını ciddiye alan ebeveynlere olan tavrını anlayabilirsiniz.

Eğer söz konusu doktor bir süredir görmekte olduğunuz ancak tanıdıkça seçiminiz hakkındaki şüphelerinizin arttığı biriyse hissinize güvenin ve rahatsızlığınızın nedenini onunla paylaşın veya doktorunuzu değiştirin. Kararınızı vermeden önce yeni doktorla bir görüşme yapmanızın yararı olacaktır. Hamileliğiniz boyunca diyalog kurduğunuz doktorla yollarınızı ayırmak zor gelse de, yanında kendinizi iyi hissetmediğiniz biriyle yola devam etmektense gerekli adımı atmanız daha doğrudur.

Doktor Bulmak:
lungs birth art

Arkadaş ve akrabalarınızın önerilerinden yola çıkın. IWI’s Pregnant Mums Group (IWI Hamile Anneler Grubu) ve Yahoo! Group Natural Birth Turkey (Yahoo! Doğal Doğum Türkiye Grubu) bu iş için çok iyi birer kaynaklar. Birisi öneride bulunduğunda ona önerdiği doktoru neden sevdiğini sorun. Unutmayın ki herkesin ‘iyi’ kavramı farklı olabilir!

Gerek kendi meslektaşlarınız gerekse eşinizin meslektaşları ve hatta çocuğunuzun okul öğretmenleri doktor referansları için iyi kaynak olabilirler.

Ayrıca sigorta şirketinizin size verebileceği uzman doğum doktorları listesinden de yararlanabileceğinizi unutmayın.

‘En iyi doktor bilir’ anlayışından daha kapsamlı bir doğum doktoru-hasta (ve genel doktor-hasta) ilişkisine geçen ülkeler bu konuma soru sorup sorularına dürüst cevaplar bekleyen ebeveynler sayesinde ulaşıyor. Doktorunuza soru sormak ona kafa tuttuğunuz veya uzmanlığına güvenmediğiniz anlamına gelmez. İhtiyaçlarınız ve istekleriniz konusunda açık olmanız karşılıklı saygıya dayanan bir ilişkinin temelini oluşturacaktır. Size sunulan olasılıkların arasında doğum için en isabetli seçimi yaptığınızdan emin olmanız çocuğunuzun bakımında aktif rol üstlenmenizin ve onu korumanızın ilk adımı olduğu kadar çocuğunuzun yaşamı boyunca bu rolü sürdürmeniz açısından size eşsiz bir deneyim kazandıracaktır.