İçsel Doğum Doula Eğitimi

İçsel Doğum Doula Eğitimi

 

Temel Modül: İlk Adımı Atmak

 

Bu deneyime dayalı eğitim süresince bilinmezliğin derinliklerine doğru bir dalış yapacağız. Hamileliğin, doğumun ve lohusalığın bir Kahramanın Yolculuğu’na nasıl benzediğini birlikte keşfedeceğiz. Bu giriş modülünde, derinden bağlı olduğunuz inançlarınızı ve varsayımlarınızı sorgulamayı öğrenecek; hareket, sanat, diyalog ve törenler yoluyla, ebeveynlere yolculuklarında rehber olma rolünüze ilk adımı atacaksınız.  

İçsel Doğum Doula Eğitimi’ ne devam etmek isteyen herkesin bu modülü alması gereklidir.


Doğum Doulası Modül I: Akış ile Hareket Etmek

 

Aileleri çocuklarının dünyaya geliş sürecinde desteklemek gerçek bir onurdur. Bu süreçte dokunuşlar, cesaret verici sözler, bazen de sadece sessizliğinizle onlara düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olabilirsiniz. Doula Eğitimi Modül I, doula adaylarını normal seyrinde ilerleyen doğumlarda aileleri desteklemeye hazırlamak üzere tasarlandı. Doğumun anatomisi ve fizyolojisi, doğum ortamını hazırlama, ağrıyla başa çıkma ve doğum ekibiyle olumlu ilişkiler kurmak bu modülün ana konuları arasındadır.  


Doğum Doulası Modül II: Farklı Pencereden Bakmak

 

Doğum Doulası modülünün ikinci bölümünde, hamileliğe ve doğuma dair inançlarımızı daha derinlemesine incelemek, kendi içimizdeki anlaşmalarla ilişkimizi dönüştürmek için bolca fırsatımız olacak.

İçsel çalışmaların yanı sıra, doğumlara katılmaya başlamadan önce gerekli becerileri kazanmak için yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Bu bölümü tamamladıklarında, katılımcılar stajyer olarak doğumlara katılmaya başlayabiliyorlar.

Bu modülde aynı zamanda en sık kullandığımız destek yöntemlerinden olan Ağrıyla Baş Etme Çalışmalarının derinliklerine dalıyor, kendi üzerimizde pratik ettiğimiz bu yöntemleri gebelerle ve ailelerle birlikte nasıl uygulayabileceğimizi de detaylı olarak öğreniyoruz.

 


Doğum Doulası Modül III: Gerekeni Yapmak

 

Hepimiz desteklediğimiz ailelerin hayal ettikleri doğumu yaşamalarını umarken, doğumu etkileyebilecek birçok faktör olduğunu daima göz önünde bulundururuz.

Aileler doğuma hazırlanırken, karşılaşabilecekleri beklenmeyen ve istenmeyen anlara da hazırlanmalarına yardım etmek, hem gerekli hem de şefkatli bir yaklaşımdır. İçsel Doğum Doula Eğitimi, doulaları olası zor durumlarda ne şekilde destek olabileceklerini bilecek şekilde hazırlar. Uzun sohbetlerimiz ve ders anlatımlarımız, online platformumuzdaki uygulamalı derslerle pekiştirilir.

 


Lohusa Doulası Modülü: Yolculuktan Dönmek

 

Lohusalık dönemi muhtemelen çocuk doğurma yılının en hassas ve en az anlaşılan bölümüdür. Bir annenin fiziksel, psikolojik ve duygusal sağlığının annelik kapasitesini ve süt üretimini nasıl etkilediği, yeni rolüyle ve eşiyle ilgili memnuniyeti çoğu zaman göz ardı edilir. Ayrıca, yeni babanın geçirdiği muazzam değişiklikler de genellikle yeterince önemsenmez. Lohusa doulasının rolü, anneye annelik ederken, babayı ve ikisinin değişen ilişkilerini de desteklemektir. Bu eğitimin katılımcıları rebozo ve şifalı bitkilerin kullanma becerilerinin yanı sıra normal doğum sonrası iyileşmeyi ve emzirmeyi desteklemek için pratik bilgiler de edinecekler. Ayrıca lohusalık döneminde ailenin, çiftin ve bireyin yeni ihtiyaçlarından bahsedeceğiz ve ailelerin gebelikten dönüş yolculuğunda birbirlerini desteklemelerine yardımcı olacak yöntemler sunacağız. 

 

 

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bize yazın:

info@icseldogum.com