İçsel Doğum Doula Eğitimi

İçsel Doğum Doula Eğitimi

 

Temel Modül: İlk Adımı Atmak

Eğitim süresi: 36 saat  

Bu deneyime dayalı eğitim süresince bilinmezliğin derinliklerine doğru bir dalış yapacağız. Hamileliğin, doğumun ve lohusalığın bir Kahramanın Yolculuğu’na nasıl benzediğini birlikte keşfedeceğiz.  Bu giriş modülünde derinden bağlı olduğunuz inançlarınızı ve varsayımlarınızı sorgulamayı öğrenecek, hareket, sanat, diyalog ve törenler yoluyla, ebeveynlere yolculuklarında rehber olma rolünüze ilk adımı atacaksınız.  

İçsel Doğum Doula Eğitimi’ ne devam etmek isteyen herkesin bu modülü alması gereklidir.


 

Doğum Doulası Modül I: Akışa Bırakmak   

Eğitim Süresi : I ve II. Modüller için toplam 74 saat

Aileleri çocuklarının dünyaya geliş sürecinde desteklemek gerçek bir onurdur. Bu süreçte dokunuşlar, cesaret verici sözler, bazen de sadece sessizliğinizle onlara düşündüğünüzden daha fazla yardımcı olabilirsiniz. Doula Eğitimi Modül I, doula adaylarını normal seyrinde ilerleyen doğumlarda aileleri desteklemeye hazırlamak üzere tasarlandı. Doğumun anatomisi ve fizyolojisi, doğum ortamını hazırlama, ağrıyla başa çıkma, masaj ve rebozo teknikleri ve doğum ekibiyle olumlu ilişkiler kurmak bu modülün ana konuları arasındadır.  

*Doğum Doulası Modül I ve II birlikte alınır.


 

Doğum Doulası Modül II: Gerekeni Yapmak

Eğitim Süresi : I ve II. Modüller için toplam 74 saat

Hepimiz desteklediğimiz ailelerin hayal ettikleri doğumu yaşamalarını umarken, bir yandan da doğumu etkileyebilecek birçok faktör olduğunu da biliriz. Bu açıdan, ailelerin doğuma eşlik edebilecek beklenmeyen ve istenmeyen anlara hazırlanmasına yardım etmek hem gerekli hem de şefkatli bir yaklaşımdır. Bu modülde, istenmeyen durumlar sırasında zor kararlar verirken aileleri desteklemenin yollarını araştıracağız. Bunların yanı sıra makat gelişli veya ters yerleşimli bebeklerin yeniden konumlandırılmasına ve doğumun hızlandırılmasına yardımcı olabilecek masaj ve rebozo becerilerini geliştirirken, olağandışı hızlı ilerleyen doğumlar, planlı veya beklenmeyen sezaryen doğumlar ve panik anlarında işe yarayabilecek başa çıkma becerilerini de konuşacağız. Doulanın doğum sonrası ilk günlerdeki rolü de ele alacağımız konular arasında yer alacak.  

*Doğum Doulası Modül I ve II birlikte alınır.


 

Lohusa Doulası Modülü: Yolculuktan Dönmek

Eğitim Süresi: 44 saat

Lohusalık dönemi muhtemelen çocuk doğurma yılının en hassas ve en az anlaşılan bölümüdür. Bir annenin fiziksel, psikolojik ve duygusal sağlığının annelik kapasitesini ve süt üretimini nasıl etkilediği, yeni rolüyle ve eşiyle ilgili memnuniyeti çoğu zaman göz ardı edilir. Ayrıca, yeni babanın geçirdiği muazzam değişiklikler de genellikle yeterince önemsenmez. Lohusa doulasının rolü, anneye annelik ederken, babayı ve ikisinin değişen ilişkilerini de desteklemektir. Bu eğitimin katılımcıları rebozo ve şifalı bitkilerin kullanma becerilerinin yanı sıra normal doğum sonrası iyileşmeyi ve emzirmeyi desteklemek için pratik bilgiler de edinecekler. Ayrıca lohusalık döneminde ailenin, çiftin ve bireyin yeni ihtiyaçlarından bahsedeceğiz ve ailelerin gebelikten dönüş yolculuğunda birbirlerini desteklemelerine yardımcı olacak yöntemler sunacağız. 

 

Daha detaylı bilgi almak için lütfen bize yazın info@icseldogum.com