Doula seçimi için önemli ipuçları

Hamileliğiniz kutlu olsun! Bebek bekleyen ebeveynler olarak yeni hayatınıza hazırlanırken şimdiden birçok düşünce, duygu ve karar ile boğuştuğunuzu hissediyor olabilirsiniz. Hastanenizi ve doğumunuzda size eşlik edecek sağlık ekibinizi seçerken olduğu gibi; hamilelik, doğum ve lohusalık süreçlerini kolaylaştıracak birçok ürün ve hizmet seçimi için de zaman ayırıyor olabilirsiniz. Doğum seçeneklerinizi araştırırken hizmet veren doulalara da denk gelmiş olabilirsiniz ve bu durumda belki de sizin için en uygun doulayı nasıl seçeceğinizi merak ediyorsunuzdur.

Bir doula seçmenin doktorunuzu ya da ebenizi seçmekten pek bir farkı yoktur. Her uzman seçiminde nasıl bir doğum desteği istediğinizi aklınızda bulundurup bu doğrultuda sorular sormanız önemlidir. Vajinal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu istiyorsunuz? Eşiniz, bir arkadaşınız ya da bir yakınınız doğumda sizinle olacak mı yoksa yalnız mı olacaksınız? Kendisi de daha önce doğum yapmış bir doula ile mi daha rahat hissedersiniz yoksa ilk buluşmada kuracağınız bağlantı mı daha önemli? Doulanızdan nasıl bir hizmet veya destek almayı hayal ediyorsunuz? Doulanın deneyimi ne kadar önemli? Sizi yönlendirecek bir doulaya mı ihtiyacınız var yoksa siz kendi akışınızdayken sizi destekleyecek birini mi tercih edersiniz?

Bu tercihlerinizi aklınızda bulundurarak, doulanıza bu 4 önemli soruyu sormayı ihmal etmeyin:

1. Doulanız nasıl bir doula eğitimi aldı?

Ne tür bir desteğe ihtiyacınız olduğuna dair aklınızda net bir fikir oluşturduktan sonra çevrenize sorarak ya da internette araştırma yaparak size uygun doulayı aramaya başlayabilirsiniz. Eğitim süresi, derinliği ve öğrenci sorumlulukları bakımından farklılıklar gösteren çeşitli doula eğitimleri mevcut. İnternet üzerinden araştırırken ya da doula adayınızla yüz yüze görüşme yaparken nereden eğitim aldığını, aldığı eğitimin süresini ve içeriğini, eğitimin felsefi yaklaşımlarını ve etik kurallarını, sertifika gerekliliklerini ve eğitimi organize eden kişilerin deneyim ve yeterliliklerini mutlaka öğrenin. Doulanızın aldığı eğitim ile ilgili şu soruları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Doula eğitimini veren kuruluşun meslek ahlakı ve doulanın rolü/görevleri ile ilgili net bir duruşu var mı?
  • Eğitimin yaklaşımı sizin doğum felsefenizle uyuşuyor mu?
  • Eğitimde bir stajyerlik süresi mevcut mu?
  • Masaj ve diğer rahatlatıcı yöntemlerle ilgili uygulamalı eğitim veriliyor mu?
  • Pozitif ya da şiddetsiz iletişim kavramları eğitimin bir parçası mı? (Bu konu özellikle doulanızın doğum ekibi ile pozitif bir iletişim kurabilme yeteneği için çok önemlidir.)
  • Kuruluşta şikayet ya da sorularınızı iletebileceğiniz bir merci var mı?

2. Doulanızın kişisel felsefesi nedir?

Eğitim çok önemli bir konu olsa da, doulanızla ilgili her şey demek değildir. Çok farklı koşullarda eğitim almış birçok farklı doula vardır. Belirli bir eğitimi tamamlamış doulalar belirli yetenekleri ve felsefi görüşleri benimseyerek bu eğitimleri tamamlarlar ancak her doulanın da ailelerle çalışma yöntemi ve kişisel felsefesi kendine özgüdür.

Doulanızla hayatınızdaki en mahrem zamanlarınızdan birinde beraber olacaksınız. Bu yüzden doulanızın felsefi görüşleri ve çalışma şekliyle rahat edeceğinizden emin olmalısınız. Doulanızın kullandığı dil ve dokunma şekli de sizi rahat ve güvende hissettirmeli. Tıpkı bir doktor ya da ebe seçerken olduğu gibi, referanslar bir yana, çalışacağınız kişiyle rahat hissetmeniz, doğum şekliniz nasıl olursa olsun doğum deneyiminizde rahatlayabilmeniz için önceliklidir.

3. Doulanız ne kadar deneyimli?

Eğer sizi desteklemesi için deneyimli bir doula ile çalışmak istiyorsanız, doulanızın doğum deneyimlerini sormayı ihmal etmeyin. Doula adayınıza ailelerle çeşitli durumlarda nasıl çalıştığını size açıklayabilmesi için açık uçlu sorular sorun; yalnızca etik kurallara uygun olmayacağından, detaylı doğum hikayeleri duymayı beklemeyin. Aşağıdaki sorularla devam edin:

  • Eğer tamamen size özgü bir durumunuz varsa, (örneğin ikiz bebek bekliyorsanız vs.) doulanızın bu durumu daha önce deneyimlemiş olması sizin için ne kadar önemli?
  • Doulanız doğumda oluşabilecek zorluklarla, doğum planındaki değişimler ve beklenmedik sonuçlarla nasıl baş ediyor?
  • Doulanızın sorunlu bulduğu herhangi bir metod ya da müdahale var mı? Eğer siz bu metod ya da müdahalelerden birini kullanmak isterseniz, doulanız sizi desteklemeye ne şekilde devam edecek?

Eğer maddi yönden sizin için daha uygunsa veya iyi bir iletişim kurduysanız, deneyim seviyesini ikinci plana atarak stajyer bir doula ile çalışmayı tercih edebilirsiniz. Böyle bir durumda o size kıymetli bir destek hizmeti verirken sizin de ona önemli bir öğrenme deneyimi fırsatı vereceğinizi aklınızda bulundurun. Doulanıza size verdiği destek ile ilgili açık geribildirimler vermeyi de ihmal etmeyin.

4. Doulanızın hizmeti neleri içeriyor?

Bir doula ile iyi anlaştınız, felsefesini beğendiniz, eğitimi ve deneyimi de sizin için uygun… Yine de doulanızın size sağlayacağı hizmetlerle ilgili birkaç soru sormanız gerekecek. Birçok doulanın temel hizmet paketi iki doğum öncesi görüşme; beklenen doğum tarihinden iki hafta önce ve sonrasında sizin için nöbette olma; doğum sürecinde ve siz bebeğinizi emzirene ya da herkes dinlenmeye hazır olana kadar (doğumdan sonraki 1-2 saatte) sizin yanınızda olup birebir destek verme; öngörülemeyen durumlar ya da çok uzun süren bir doğum ihtimali için bir alternatif-nöbetçi doula hizmeti sağlama ve doğumdan sonra bir kez hastanede ya da evde ziyaret etme hizmetlerini içerir.

Doulanızın hizmet koşulları, ücreti ve ödeme koşulları konusunda onunla anlaşmanız önemlidir. Doula ve ebeveynler arasında yazılı bir sözleşmenin imzalanması muhakkak önerilir, böylece herkes ücretler ve karşılığında beklenen hizmetlerden emin olabilir. Yeni bebeğinize odaklandığınız bir dönemde bu konu ile ilgili anlaşmazlıklar yaşanması hiç hoş olmaz!

Bazı doulalar hamile yogası, pilates, homeopati, aromaterapi, masaj, bebek masajı, bebek pozisyonları, bebek giyme ya da emzirme danışmanlığı konularında da eğitim almış olabilirler. Eğer doulanızın diğer hizmetleri ile de ilgileniyorsanız, bu hizmetler için ekstra ücret talep edilebileceğini unutmayın ve diğer hizmetlerin doğum doulası desteğinden ayrı planlanacağını aklınızda bulundurun.

Doulalar yeni ebeveynler için çok kıymetli bir destek hizmeti sunarlar. Hizmet alacağınız herhangi bir profesyonel ile görüşürken olduğu gibi doula adayınızla görüşürken de kendi ihtiyaçlarınız ve isteklerinizle ilgili açık ve net olmanız önemlidir, böylece doulanızın bu ihtiyaçlarınızı karşılaması mümkün olabilecektir.

İçsel Doğum’da sertifikalı ya da eğitime devam eden (stajyer) doulaların listesine ulaşmak için web sitemizdeki ilgili sayfalara göz atabilirsiniz. Size ve ailenize sağlıklı ve tatmin edici bir doğum deneyimi dilerim!

Comments are closed.