İstanbul

İstanbul

Sertifikalı İçsel Doğum Doulaları

 

AYŞE SAVARİ

Kadıköy’de yaşıyor, ulaşımı kolay olan diğer ilçelerde de hizmet verebiliyor.

Saint-Benoit Fransız Lisesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu. İçsel Doğum Doula Eğitimi’ni 2014 yılında aldı.

ayse@icseldogum.com


BENGİ ERTEM

İstanbul/Üsküdar’da oturuyor, tüm ilçelerde hizmet verebiliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri bölümü mezunu. Doula olana kadar özel sektör ve sivil toplum alanında etkinlik yürütücüsü ve proje koordinatörü olarak çalıştı. 2016’da Joanne Harris’ten Hamilelik, Doğum ve Lohusalıkta Aromaterapi Eğitimi aldı. 2017’de Nur Sakallı ve Sima İbrahimiye’den Hamile Yogası Eğitmenliği Eğitimi aldı. Doula Eğitimi’ne 2016 yılında katıldı.

“Kadınların hamileliklerinde, doğumlarında ve lohusalıklarında yalnız hissetmemeleri için, haklarını öğrenip savunabilmeleri için ve doğru bilgiye ulaşabilmeleri için doula oldum. Kadının kadına verdiği desteğin ve tuttuğu alanın önemini kendi annelik hikayemde daha iyi anladım. Yolculuğunuzda birlikte yürüyebilmek dileğiyle…”

birdoulaninnotlari@gmail.com

0531 451 63 83

Instagram: @birdoulaninnotlari


BURCU OKUR

burcuokur@gmail.com

 

 


DAMLA HİSARLI

1986 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri bölümünü bitirdi. 2008 yılında sigorta sektöründe kurumsal bir şirkette uzman olarak çalışmak üzere İstanbul’a taşındı.

2014 yılında Sinem Er’den aldığı “Temel Vinyasa Hocalık Eğitimi” ile yoga eğitmenliği yolculuğu başladı. Bu eğitimi ‘kişisel dönüşümümün başlangıç noktası’ olarak tanımlıyor.

Kişisel ilgi alanlarım sayesinde fark ettiği hamilelere destek olma içgüdüsü ve onu yakından tanıyan insanların cesaretlendirmesiyle 2015 yılında İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne başladı.

“Tanık olduğum ilk doğum mucizesinde, desteklediğim anneyle kurduğum bağ sonucunda içsel olarak hayat amacımı bulduğumu hissettim. O andan itibaren de anneliğe hazırlanan her kadının ihtiyacı olan desteğe ve ilgiye ulaşabilmesi yönünde derin bir arzu duyuyorum. Bu sebeple 2016 yılında Şaylan Yılmaz rehberliğinde “Hamile Yogası Eğitimi”ni tamamladım. Sunduğu teknik bilgilerle tecrübelerimi zenginleştiren bu eğitim aynı zamanda kadınlığa dair de çok derin bir bakış açısı edinmemi sağladı.

Kendimi her an her gün geliştirmeye çabaladığım bu yolculukta, hayatıma giren tüm kadınlara destek olmak en büyük isteğim. Bu amaçla sizlerle buluşmak için her zaman paylaşıma hazırım.”

damlahisarli@gmail.com


DUYGU İSLAMOĞLU

İstanbul – Kadıköy’de yaşıyor, herhangi bir şehirde ve ilçede hizmet verebilir, yurtdışı dahil.

İletişim Fakültesi’nden 2008 yılında mezun oldu. Çeşitli online ve basılı platformlarda yazıları yayınlanıyor; HTHayat, Dijital Topuklar gibi mecralarda editörlük yapıyor, yazıları yayınlanıyor. Aynı zamanda Yin Yoga eğitmeni.

Doula sertifikasını 2013 yılında aldı. Bu zamandan beri aktif olarak doulalık yapıyor olmasının yanı sıra; İçsel Doğum Doula Eğitimi’nde asistanlık, mentorluk ve içerik direktörlüğü de yapıyor.

“Yaşamda önemli eşiklerden geçerken herkesin kalpten kalbe bir desteğe ihtiyaç duyduğunu hatırlıyoruz artık. Bu kutsal geçiş zamanlarında güvenli alanı koruyabilmek ve gönülden destek verebilmek üzere yetişen doulalar, dünyaya gelen her canın sevgiyle, nezaketle karşılanmasının ne denli fark yaratabileceğini de hatırlatıyor. Doula olarak bu önemli süreçlerde ailelere destek olabilmek, benim için daima bir gurur kaynağı.”

duygu.islamoglu@gmail.com

5312506910

Instagram: @dihgu


ELİF MURAT DALKARA

1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Evliyim ve 2014 doğumlu Delfin adında bir kızım var. Küçük yaşlardan itibaren doğayı ve canlıları anlama merakının içimdeki varlığından haberdardım. Bu nedenle gitmem gereken yolu çizmem hiç zor olmadı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi’nde Biyoloji eğitimimi tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’ nde Deniz Biyolojisi yüksek lisansımı tamamladım ve hala aynı bölümde doktora eğitimime devam ediyorum. Deniz çalışmalarının en büyük getirisi beklentisizliği öğrenme çabası oldu ve hayatın her an sürprizler hazırladığını daha kısa evrelerde görerek öğrendiğimi fark ettim. Hayatın beni soktuğu güzel sokaklar sayesinde yoga eğitmeni oldum; Hatha Yoga ve Hamile Yogası dersleri veriyorum. 2014 yılında tam da bebeğim içimde büyürken İçsel Doğum Doulası olmak üzere eğitim almaya başladım ve benim için mucizevi dönüşüm de başlamış oldu. Artık Doğum ve Lohusa Doulası olarak bana açtıkları alan içinde ailelere destek olmaya çalışıyorum ve her seferinde büyülenmekten kendimi alamıyorum.

elfmurat@yahoo.com

0532 695 89 63


ELİF KABACAOĞLU 

İstanbul/Avrupa Yakası’nda doula desteği verebilir. 

Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı mezunu. İngilizce dilinde hizmet verebiliyor.

Doğum ve Lohusa Doulası eğitimine 2018’de katıldı, 2019 yılında da sertifikalarını aldı.

“Büyük bir heyecan ile başladığım doulalık yolculuğum benim için müthiş bir tutkuya dönüştü. Gebelik, doğum ve lohusalık sürecinde gebeye, bebeğe ve tüm aileye destek olabilmek, alanlarını koruyabilmek ve mahremiyetlerini sağlayabilmek bir kadına bahşedilmiş en müthiş hediyelerden birkaçı. En mahrem anlarında sonsuz şefkatim, sıcak ellerim ve sınırsız sevgimle gebelere, bebeklere ve tüm aileye desteğe her zaman hazırım…”

birdamladogum@yahoo.com

0534 315 90 87

Instagram: @doula.elif


ESRA DEMİRÖZ

1975 doğumluyum, bir anneyim ve İstanbul’ da doulalık hizmeti veriyorum.
Hayatta hiç bir şey tesadüf değildir ve her şeyin bir sebebi vardır. Buna çok inanırım.  Kendi doğum hikayem de bana güzel bir mesaj verdi. Mesajı dinlediğimde evet ben bir doula olmalıyım diyordu.  Kadınların en kutsal anlarında ellerini tutmak, onlara ruhsal, fiziksel ve bilgisel destek vermeliydim. İşte ben de kendi içimdeki sorular ve mesajlar ile hesaplaşırken 2012 yılında 2. İçsel Doula Eğitimi’ nin duyurusu karşıma çıktı, tesadüf değildi. Tam zamanıydı. Mesajımın karşılığını takip ettiğimde kendimi doula kursunda, müthiş bir kadın enerjisinin içinde buldum. Kızımı kucağıma almam bana hayat ile ilgili farklı şeyleri sorgulamayı, doğumu sorgulamayı, fark ettirmişti. Doula eğitimim ve diğer aldığım eğitimler neticesinde felsefem hep aynı kaldı. Doğum şekli nasıl olursa olsun, doğuran kadının doğumundan coşkulu çıkmasıdır esas olan. Mutlu olması ve bebeğini kucaklayıp, sarmasıdır.

Dr. Grantly Dick-Read ‘in şu sözünü çok sever ve inanırım:

“Bizler sadece doğumu daha kolay, anne ve bebek için daha risksiz bir hale getirmek istemiyoruz. Daha fazlasını düşünmeliyiz. Doğumun başlı başına ruhsal ve bir o kadar da fiziksel bir başarı olduğunu anlamak zorundayız. Bir çocuğun doğumu insan sevgisinin en mükemmelidir.”

esraedemiroz@gmail.com

0533 524 79 50


LİNET MORHAYİM

Hayat yolculuğumda  eşim ve ben  3 tane evlat’a sahibiz. Genç yaşta, kısa süre aralığında yaşadığım iki normal doğum , benim  Doula’lık misyonumun temelini oluşturmaktadır. Yaşadığım tecrübelerin çok değerli olduğunu fark ettim. Kendimi bir anne olarak geliştirmeye ve eğitmeye adadım. Psikoloji ve Doula eğitimlerimin yanı sıra  Reiki master, Gemolog, Hemeopat, Refleksoloji uzmanı, Melek koçu , Magnefield Healing master ve Mucize taş Aragonit terapistiyim.  Ayrıca  Astroloji ‘ye de , ilgi duyar  ve  üzerinde devamlı çalışırım .   20 senelik eğitim ve birikimlerin ardından 3. defa hamilelik ve doğum mucizesini yaşadım. Bu hamilelik ile birlikte hayata bakış açım değişmeye başladı ve hayat rotamı annelik mucizesine hizmet etmek yönüne çevirdim. Doula’lık Doğuma hazırlık eğitmeni ve Loğusa Doulası  üzerine eğitimlerinin  ardından, anne adaylarına ve ailelerine hak ettikleri bilgi, yardım ve desteği vermek üzere çalışıyorum

doula.ayana@gmail.com
0532 271 08 00


MERVE ALPAY

İstanbul doğumlu olan Merve Alpay, doula, egzersiz uzmanı ve Myofasial Gevşetme terapistidir. Çok küçük yaşlarda başladığı dans hayatına ciddi bir sakatlanma onu engelleyene kadar devam etti. Bu sakatlık, bugün eğitmen yetiştirdiği, rahatsızlıkları olan öğrencileriyle birlikte çalıştığı ve hamilelerinin her süreçte yanında olduğu, İstanbul Anadolu yakasında kapsamlı bir egzersiz stüdyosu açmasında büyük rol oynadı.

Hamile pilatesi ve Yogası derslerine koşarak gelen hamilelerinin, ‘keşke bir yolu olsa da doğumda da yanımızda olsan’ demeleri üzerine doula eğitimi almaya karar verdi. İçsel Doğum ailesinin bir parçası olabilmenin mutluluğuyla şimdi hamileleriyle çalışıyor. Bugün hala alanında kendini geliştirmeye devam eden Merve Alpay’ın en önemli misyonu yaşadığı semtteki insanlara nefes aldırabilmek, bedenleriyle, tekrar bir olmayı sağlamak, bedenin ve yaşamın  içinde rahatlamalarına katkıda bulunmaktır.

mrvpolat@gmail.com

0505 921 98 98


ÖZGE DÜNDAR

1979 doğumluyum. İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde 4 sene klasik müzik okuduktan sonra garip bir şekilde kendimi Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulunda (kısaca spor akademisi) buldum. Yaklaşık 7 senedir de pilates eğitmenliği yapıyorum. Son 4 senedir de, hamilelik öncesi ve sonrası anne adaylarıyla çalışmaktayım.
Derslerim sırasında hem hamileleri bilgilendirmek hem de normal doğum korkularını azaltmak, onları daha iyi anlamak için çeşitli doğum kurslarına katıldım ve sonunda “doula” olmaya karar vererek, Türkiye’de ilk defa DO-UM da açılan İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldım.
Destekçi olduğum her doğum bana dünyaya gelişimizin ne kadar mucizevi bir olay olduğunu hatırlatıyor. Bende bu mucizeyi gerçekleştiren annelere tam destek için sevgiyle buradayım.

0535 411 18 91
ozge@dogummelegi.com

www.dogummelegi.com


SEÇİL EKİN

İstanbul, Avrupa Yakası’nda hizmet veriyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye bölümü mezunu. Temel Yoga Eğitmenlik Sertifikası sahibi, Hamile Yogası Eğitmeni Sertifikası alma yolunda ilerliyor. Doula Eğitimi’ne 2014 yılında katıldı.

“Kadınım, ablayım, çocuğum, 2 çocuk annesiyim, eşim, öğrenciyim, arkadaşım… bunların bana bütün kattıkları ile beraber ama hepsini bir kenara bırakarak; eşsiz doğum yolculuğunda sana eşlik edecek bir doulayım…”

secil.cuha@gmail.com

Instagram: @secill.ekin


SİMA İBRAHİMİYE

Merhaba ben Doula Sima. 2004 yılında hamileyken bir dağın tepesinde yıldızların altında otururken bir yıldız kaydı. Hayatımda ilk kez başından sonuna tanık olmuştum bir yıldızın kaymasına. O an bir kızım olmasını diledim. Aynı yılın sonunda ilk bebeğim, kızım Peri’yi kollarıma aldım. Onu o kadar çok sevdik ki, bir tane daha olsun istedik ve 2010 yılının nisan ayında ikinci bebeğim, kızım Şirin de ablası gibi kendi zamanında normal bir şekilde dünyaya geldi.  

İlk hamileliğimden itibaren hayata bakış açım değişmeye başladı. Bebeklerimle beraber herşeyi yeniden sorgulamaya, öğrenmeye, keşfetmeye başladım. Uzun yıllar şansına fanusun içerisinde korunmuş bir balık gibi özel sektörde yaralanmadan çalıştıktan sonra rotamı tam şu anda olduğum yere,ait olduğumu hissettiğim buraya çevirdim.

Bu arada 1975 İstanbul doğumluyum. İ.Ü.İtalyan Dili ve Ed.mezunuyum. Birthlight UK. sertifikalı Anne-bebek yogası ve Hamile yogası eğitmeniyim. Julia Steils ile 2011-2012 İçsel Doğum Doula Eğitimini tamamladım. Şimdi bir doğuma yetişmem lazım. Hoşçakalın!  

 simaibrahimiye@gmail.com 

0 532 506 4742 

 


ŞAYLAN YILMAZ

Şaylan 1981, Bandırma doğumlu. Doula ve hamile yogası eğitmeni. Marmara Üniversitesi’nde İletişim, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitelerinde Psikoloji eğitimi aldı. Bir süre reklam sektöründe çalıştıktan sonra hem kendisine ve hem de insanlara daha faydalı olabileceğine inandığı Yoga eğitmenliğini kendine meslek olarak seçti. Hamile Yogası derslerinin yanında, bireysel ve grup Yoga dersleri de vermektedir.

Julia Steils ile İçsel Doğum Doula Eğitimi’ni tamamladıktan sonra, Hamile Yogası ile edindiği deneyimi doulalık bilgisi ve psikoloji eğitimiyle harmanlayarak gebe annelere doğumlarında doula olarak eşlik etmektedir.

“Mecbur olduğumuz değil, kendi seçimlerimizle şekillendirdiğimiz hayatlar yaşamayı öğrenmek için Yoga yapıyoruz. Hamile Yogası, Doulalık ve Doğum Eğitimleri de benim için gebe annelere aynı mesajı vermenin başka yolları: Mecbur bırakıldığımız ve bize dayatılan şekilde doğum deneyimi yaşamak yerine, bilinçli tercihlerimizle şekillendireceğimiz doğum deneyimleri yaşamayı öğreniyoruz.”

saylan.yilmaz@gmail.com

0532 606 20 40


TÜLİN KUMBASAR

İstanbul / Büyükçekmece

Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu. Ankara’nın Japonya Büyükelçiliği’nde 17 sene görev yaptı. 2014 yılında İstanbul’a taşındıktan sonra doula olma yolunda adım atmaya başladı ve 2016 yılında İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldı.

Ocak 2016’da Homeopati Derneği tarafından düzenlenen “Homeopatiye Giriş, Acil Remediler Eğitim Semineri”ni aldı, Şubat 2016 İstanbul Tıp Fakültesi İlkyardım Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen “İlkyardım Eğitim Programını” tamamlayarak İlkyardımcı oldu. Aralık 2018’de İlkyardımcı sertifikasını yeniledi. Ağustos 2016’da Jo Harris’in “Gebelikte ve Doğumda Kullanılan Aromaterapik Yağlar” atölyesine katıldı. Mayıs 2019’da Emzirme Danışmanı Charlotte Codron’nun Emzirme ile ilgili Atölye Çalışmasına katıldı.

İngilizce ve Japonca dillerinde hizmet verebiliyor.

tulin@icseldogum.com

www.dogumsal.com

Facebook: Doğumsal

Instagram: @doulatulin


ZEYNEP BİRİNCİ GÜLER

1974 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum.1998-2015 yılları arasında vakıf üniversitelerinde İngilizce öğretmenliği yaptım. 2010 yılında İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisansımı tamamladım. Doulalık (doğum destekçiliği) yolculuğum kendi doğumlarımdan sonra iki arkadaşımın doğumuna destekçi olarak katılmamla başladı. Sonra da Türkiye’de ilk kez Eylül 2011’de başlayan Julia Steils İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldım. Dokuz ay süren kurs sürecinde, doğum şekli ne olursa olsun anne-baba adaylarına nasıl destek olabileceğimi hem içsel hem de pratik çalışmalarla öğrenme fırsatım oldu. Staj sürecimde gönüllü olarak doğumlara katıldım ve kendine özel bir sürü doğum hikayesinin kahramanı olan anne ve babalara manevi, fiziksel ve bilgisel destek verdim. Eylül 2012 ve Aralık 2013’de Aktif Doğum hareketinin kurucusu Janet Balaskas tarafından İstanbul Doğum Akademisi işbirliğiyle verilen Aktif Doğum Sertifika Programının iki modülünü tamamlayarak “Aktif Doğum Eğitmeni” oldum. Sinek Sekiz Yayınevi tarafından Ocak 2015’te yayınlanan, dünyaca ünlü ebe Ina May Gaskin’in Ina May’in Doğuma Hazırlık Rehberi adlı kitabının ikinci bölümünün Türkçeye çevirisini yaptım. Bir süredir de hem aynı yazarın Birth Matters adlı kitabının çevirisi üzerinde çalışıyorum, hem de doğum destekçisi olarak doğumlara katılmaya devam ediyorum.

zbguler@gmail.com
https://www.facebook.com/DogumDiyarindaBirDoula/