İstanbul

İstanbul

Stajyer İçsel Doğum Doulaları

ANNA KARAKUŞ

İsveç’te doğdum ve büyüdüm. 2006 yılında Stockholm’da, İsveç’te, Karolinska Enstetüt’ten Fizyoterapist olarak mezun oldum. Eşim Türk. 2007 yılında evlenip, İstanbul’ a geldim. Birkaç sene fizyoterapist olarak İsveç’te ve Türkiye’ de çalıştım. Şu anda ailemle birlikte Başakşehir’ de yaşıyorum. Son bir senedir, çocuklarımdan dolayı, iş hayatıma bir ara verdim. 2008, 2010 ve 2013 yıllarında, hayatımı tamamen değiştiren ve sonsuz bir mutluluk veren, üç çocuğumun yüzlerini ilk kez gördüm.
Kendim anne olduktan sonra hayata bakış açım değişti ve hala değişmeye devam ediyor. Annelik ve babalık yolculuğundaki ilk adımlar ve anların önemli ve büyük değer verilmesi gereken anlar olduğuna inanıyorum. Doğumu, hayatımızın en dokunaklı anlarından biri olarak görüyorum.

annakarinlibergkarakus@gmail.com

0506 718 0504


ARZU ÇULHA

arzuatar@gmail.com

 

 


 

ASLI RAMAZANOĞULLARI

İstanbul/Anadolu Yakası – Bodrum/Muğla

Yıldız Teknik Üniversitesi Tasarım ve Basım Yayın mezunu. Şu anda butik pastacı olarak çalışıyor. Doula eğitimini 2018-2019 yıllarında aldı.

“Doğuma olan ilgim, o zamanlar Türkiye’de henüz uygulanmayan suda doğumu duyduğumda başladı. Merak edip araştırdığımda suyun renkli dünyasına dalmıştım ve o saatten sonra doğumla ilgili eğitim almamış olmamamın pişmanlığını yaşarken böyle bir imkanımın olduğunu öğrendim. Bu yolculuğa, hiç tereddütsüz çıktığım İçsel Doğum ailesinin bir parçası olarak; anne için dünyanın durduğu o âna dokunabilmek, o mutlu aile tablosunun içinde olmak ve annenin yeniden doğuşuna tanıklık edebilmek benim için en büyük mutluluk. Mahremiyet ve sevgi dolu bir doğum gerçekleştirmenize yardım etmek ve doğum diyarına yolculuk hikâyenizi en güzel şekilde yazmanız için sizlere destek olmak istiyorum.”

asliramazanoglu@hotmail.com

0537 684 91 14

Instagram: @doulaasli


AYBEN ADAOĞULLARI

İstanbul / Avrupa Yakası

Gazi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu, Sabancı Üniversitesi’nde Bilişim Teknolojileri alanında yüksek lisans yaptı. Doula eğitimine 2019 yılında katıldı.

İngilizce dilinde de hizmet verebiliyor.

aybenerdogan@gmail.com


AYBİKE SERDAR

aybikesavasir@hotmail.com

 

 


AYSEL ÇANDIROĞLU

ayselcandiroglu@gmail.com

 

 


AYŞENUR MERVE BİRİNCİ

aysenurmervebirinci@gmail.com

 

 


BURCU KAZANCI

burcukazancii@hotmail.com

 

 


BURCU TOKDEMİR

icselsagnak@gmail.com

 

 


CANSU NURAS

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. 12 yıl satış departmanında farklı görevlerde  çalıştım ve en son yöneticilik görevimden oğlumun doğumunun ardından istifa ettim. Kendi doğum tecrübemle birlikte yepyeni bir dünya açıldı önümde,önce beni korkutan,ardından içine alan ve sonra sonsuz keyif veren. Hatta tüm hayatımın rotasını değiştiren,beni ve yaşam tercihlerimi dönüştüren.
Hamileliğin ve doğum anının,bir kadının hayatında desteğe,ilgiye,bilgiye,şefkate en çok ihtiyacı olduğu dönem olduğunu anladım. Bu desteği her kadının hak ettiğini düşünüyorum ve bunu sağlayabilecek olmak,beni yeni mesleğimde  en çok motive eden unsur. Çünkü biliyorum ki anneye ve hatta babaya sağlanan her türlü destek,dünyaya gelen her yeni “can” için direkt ya da dolaylı yarar sağlıyor.Bilgi ve tecrübelerimi bu uğurda ailelerle paylaşmak beni hep mutlu edecek.
Özel ilgi alanlarım ise alternatif eğitim modelleri, holistik (bütüncül) tıp ve gelişim psikolojisi üzerine araştırmalar yapmak.

cansuyavuz@hotmail.com


DUYGU TOP

İstanbul / Adalar

Reklamcılık bölümü mezunu, yoga eğitmeni ve aynı zamanda masaj terapisti. Doula Eğitimi’ni 2019 yılında aldı.

İngilizce dilinde destek verebiliyor.

duygu.top@gmail.com

0537 730 48 91


DUYGUN SOYSAL

duyguntekin@gmail.com

 

 


ELİF GÖKBULUT

0533 365 49 90

 

 


ELİF ÜLKER

1985 doğumlu, evli ve 1 çocuk annesi. Koç Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Doulalık mesleğinin öncesinde 10 yıl finans sektöründe çalıştı. Uluslararası Bebek Masajı Derneği IAIM’in bebek masajı eğitmenlik eğitimini aldı. Bebekler ve ebeveynlerinin katılımıyla bebek masajı seansları düzenliyor.

Doula Eğitimi’ni 2018 yılında aldı.

“Hamilelik, doğum ve lohusalık süreçleri kadınların hayatında çok özel ve belki de hem duygusal açıdan hem de doğru bilgi edinebilme açısından desteğe en çok ihtiyaç duydukları dönem. Hamile kadınların ve bebeklerin beni içlerine çeken büyülü bir enerjileri var. Dünyaya gelen küçücük canlarla birlikte kadınların “anne” olarak yeniden doğuşlarına ve kadın bedeninin bilgeliğine tanık olmanın değeri benim için paha biçilemez. Stajyer doula olarak bu mucizevi yolculukta ailelere ihtiyaç duydukları bilgi ve desteği vermek için hazırım. Sevgilerimle…”

elifozuysal@gmail.com


ELİF ÖRAL

Ege Üniversitesi/Tekstil Mühendisliği mezunu. Kabin memuru olarak çalışıyor.

Doula Eğitimi’ne 2019 yılında katıldı.

İngilizce dilinde de destek verebiliyor.

 

liffff@hotmail.com

0535 949 14 82

Instagram: @lifita


ESRA TEKCAN

AÖF Halkla İlişkiler mezunu. Mindfulnes Yoga Uzmanlık Programı öğrencisi. Doula Eğitimi’ni 2018 yılında aldı.

“Bir kadın ve anne olarak şefkatin ve desteğin çok kıymetli olduğunu düşünen bir doulayım.

Çıktığınız bu yolculukta sizinle beraber olabilmeye ve size rehberlik edebilmeye niyet ediyorum.”

estekcan@gmail.com

0533 259 47 03

Instagram: @doulaesratekcan


FATMA ÖZDEMİR

Mühendis, Yoga Eğitmeni, Öğrenci Doula
1974 Hollanda doğumluyum. İlkokul 3. sınıfa kadar Hollanda’da okudum ve 1983 yılında ailemle ile birlikte Türkiye’ye dönüp eğitimimi Uşak Anadolu Lisesi ve ve daha sonra ODTÜ’de tamamladım. Elektrik elektronik mühendisi olarak 1996 yılından beri uluslararası mikroelektronik sektöründe ve 2012 yılından beri de telekomünikasyon sektöründe üst düzey yönetici olarak İstanbul’da çalışmaktayım.
Ofis yaşantısının getirdiği bir çeşit meslek hastalığı olan ense ve omuz ağrılarıma çare olan yogayla 2000 yılında tanıştım ve 2008’de Cihangir Yoga’da Zeynep Aksoy Hoca’dan ilk yoga eğitmenliği eğitimimi tamamladım. Daha sonra özellikle Yin Yoga ekolüne ilgim arttı ve Berivan Aslan Sungur, Paul ve Suzee Grilley gibi hocalarla eğitimlerime devam ettim.
Mühendislik mesleğimin yanı sıra meraklı ve tutkulu bir yogini olarak yoga ile ilgili konuları öğrenmeye ve öğretmeye devam etmekteyim.
Hayatın farklı yönlerini algılamamı sağlayan Yin Yoga eğitimlerim boyunca hep topluma dair ve kadınlarla ilgili bir şeyler yapmak isteği vardı içimde. Haftada bir Yin Yoga dersleri verdiğim DO-UM’daki kadın enerjisi beni çekti ve 2013’te kendimi İçsel Doğum Doula Eğitimi alırken buldum. Doulalık eğitimimin pratiklerini tamamlarken de hocam Julia Steils Paçacıoğlu’nun yeni doula eğitimi sınıfında asistanlık da yaptım.
İnsan bedenine ve yaşam kalitesini artırmaya dair her konu çok ilgimi çekiyor ve ailelere bebek sahibi olma serüvenlerinde eşlik edebilmekten, daha doğrusu onların beni böyle özel bir dönemlerinde yaşamlarına dahil etmek istemelerinden büyük mutluluk duyuyorum. Yolculuğu boyunca iyi desteklenmiş bir gebenin/annenin sağlıklı bir toplum yaratmakta ana taşlardan birini oluşturacağını içten biliyorum ve bu sezgiyle yola devam ediyorum.

fatosh.ozdemir@gmail.com


FUNDA ERCAN (Stajyer)

İstanbul/Beykoz’da yaşıyor. Anadolu Yakası ilçelerinin yanı sıra Avrupa Yakası’nda Beşiktaş ve Şişli’de de hizmet verebiliyor.

Pamukkale Üniversitesi Ebelik Yüksekokulu mezunu. Doula Eğitimi’ni 2019 yılında aldı.

fundaercan.fe@gmail.com

0541 723 61 93

Instagram: @ebe.fundaercan


GÜLAY ERMAN

1969 yılında İstanbul’da doğdum. İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Pln. mezunuyum. 1990-2003 yılları arasında THY’da kabin ekibi olarak görev aldım ve dünyada pek cok yeri ve kültürü gördüm . Evliyim, oğlum Kerem Can ve kızım A. Ezgi’nin annesiyim.

Kızımın doğumundan sonra tekrar çalışma hayatına dönmek istemedim. Jung’un söylediği  “Dışa bakan rüya görür, içe bakan uyanır”  sözünden yola çıkarak insan ve yaşam konusu hep ilgi alanım oldu. Yaşam koçluğu ve Nlp konularında çalışmaktayım. Yoga, tasavvuf ve felsefe ilgi alanlarım. 2012’de Zeynep Aksoy Temel Yoga Eğitmenligi, 2014 Yoga for Kids G.Grossman Çocuk Yoga ve 2015 yılında Berivan A. Sungur’dan Yin Yoga Eğitmenliği eğitimlerini tamamladım. Çocuklara ders vermeyi çok seviyorum, öğretirken öğreniyorum. Yoga ile yolculuğum özel ders vermekle ve eğitimlerle devam edecek. İnsana dair;  insanı insan yapan her döngü ilgimi çekti, iste Doula olma macerası böyle başladı. Sevgili Julia’dan 2015 yılında almaya başladığım eğitimle, çember tamamlanacak. Yaşama merhaba diyen minik canların ve bu harika yolculukta anne baba adaylarının yanında olup destekleme fikri beni çok heyecanlandırıyor. Yasam mucizesinin başladığı büyülü doğum anında, Doula olarak destek olabilmek adına elimden gelen her şeyi yapmak istiyorum. Ve bu sürece dahil olabilme fikri beni çok mutlu ediyor.

gulay@air-mark.com


GÜLŞAH SAKIZ

gulsahsakiz@hotmail.com

 

 


HATİCE KARTAL

İstanbul

Haliç Üniversitesi Ebelik bölümünden mezun oldu. Doula eğitimine 2019 yılında katıldı.

“Ebelik bu yola çıkmamdaki en büyük dostum. Beraber güldüğüm ağladığım, her daim yanımda olan arkadaşım. Bu yolda daha fazla destek olmak, bir olmak, bütün olmak için çıktığım bu yolun başlangıcı, doulalık da devamı!”

haticekartal266@gmail.com

0533 558 68 36


LEYLA ÇALIŞKAN KEÇELİ 

İstanbul/Kadıköy’de yaşıyor, Anadolu Yakası’nda stajyer doula hizmeti verebiliyor.

Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun oldu. Aynı zamanda pilates ve hamile pilatesi eğitmeni.

leyla.caliskan85@gmail.com

Instagram: @doulaleylaca


HÜMA ÇOLPAN

İstanbul – Anadolu Yakası

Uluslararası Lojistik&Pazarlama ve İşletme Bölümlerinden mezun oldu. Aynı zamanda Pilates eğitmeni. Hamilelik ve hamilelik sonrası pilates konularında da eğitim ve deneyimi mevcut.

Doula eğitimine 2018 yılında katıldı.

“Ve nihayet 2018 senesinde kendimi İçsel Doğum’un şefkatli kollarına bıraktım. Julia Steils Paçacıoğlu ve harika ekibi ile çıktığım yolculuk bana çok şey kattı.

Anne-baba adaylarına süreç içerisinde ihtiyaçları olan yargısız desteği vermek en büyük motivasyonum. Ayrıca pilates eğitmeni kimliğimle gebelere egzersiz danışmanlığı da yapabilmek çok keyifli.

Heyecanla yeni aileler ile buluşmayı bekliyorum..”

humasarac@gmail.com

0538 679 12 29

Instagram: @doulahuma


MELTEM ÇELİKKOL

omcelikkol@yahoo.com.tr

 

 


MERVE BÜŞRA KİBRİTÇİ

Yaşantımız giderek mekanikleşse de, dünyada mucizeler gerçekleşmeye devam ediyor. 2014’te ilk kez anne olduğumda anladım ki doğum yapan kadınlar, bu mucizevi yolculuklarında büyük bir saygı ve desteği hak ediyorlar. Hamilelik, doğum ve lohusalık döneminde sıcak ve yakın bir temas için yanınızda olmaktan gurur duyarım.
 
0538 839 76 42
mbbozcu@gmail.com

MERVE KARAKOYUNLU

İstanbul, Bahçeşehir’de yaşıyor.

Doula Eğitimi’ne 2017 yılında katıldı. Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu, MBA programını tamamladı. İstanbul Doğum Akademisi Doula ve Doğuma Hazırlık Eğiticiliği Eğitimi’ni aldı. Doğumda homeopati, dogumda hipnoz ve EFT, Spinning Babies, yas doulası, suda ve suya doğum, haptonomi, anne ve bebek yogası, bebek masajı eğitmenliği ve lider anne emzirme desteği sertifikalarına sahip. Doula Eğitimi’ne 2017 yılında katıldı.

İngilizce dilinde de destek verebilir.

“2016’da başladığım bu yolculukta çok çeşitli doğumlar görmüş olmanın mutluluğuyla ilerliyorum. Desteğin önemi anlatmakla bitmez. Bu konuda en doğru desteği vermek adına aldığım ve alacağım eğitimlerle ailelerin yanında olmaya devam edeceğim.”

dogumdostun@gmail.com

0507 820 19 05

Facebook: Doğum Dostun

Instagram: @dogumdostun


NURSELİN KARTAL UYANIK

İstanbul / Sarıyer’de yaşıyor, Avrupa Yakası’nda doula desteği verebilir.

Doula eğitimine 2019 yılında katıldı.

“SSVD (Sezareyn Sonrası Vajinal Doğum) tecrübesi olan bir anne olarak, bu yönde annelere hizmet vermeye hazırım.”

nurseliin5559@hotmail.com

0530 820 24 16

Instagram: nurselinkartaluyanik


ÖZGE SEDEF ESKİN

1988 yılında İstanbul’da doğdum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İşletme okudum. Ardından uzman olarak bir bankada çalışmaya başladım.

İş yerinden çok sevdiğim bir arkadaşımın hamileliği sırasında onun sorularına yanıt aramak, endişelerini gidermek ve ona destek olmak için hamilelik ve doğum hakkında okumaya, araştırmaya başladım. Okudukça daha çok merak ettim, öğrendikçe daha da büyülendim. Ve bir gün tesadüfen İçsel Doğum Doula Eğitimi’nden haberdar oldum.

Dr. Michel Odent’in şöyle bir sözü vardır: “Doula olunmaz, doula doğulur!” Ne kadar şanslıyım ki, bu güzel tesadüfler silsilesi içimdeki doulanın doğumunu sağladı. Bir kadının hayatına sevgiyle dokunmak ve bebeklerinin doğumunda bir aileye yoldaş olmaktan daha güzel ne yapabilirim ki?

Çıktığım bu yolda şu ana kadar sevgi ve şefkatin iyileştirici gücü, bilginin ve güvenin ardından gelen cesaret ve kadınların bilgeliğiyle ilgili çok şey öğrendim ve her gün öğrenmeye devam ediyorum.

Doğumda tüm bebeklerin hak ettiği saygı ve ilgiyi görmesini, annelerin kendi doğumları ile ilgili söz sahibi olabilmesini, doğum süreçleri boyunca mahremiyet ve huzurlarının korunmasını, ilgi ve sevgiyle donatılmış olmalarını yürekten istiyorum. Bir İçsel Doğum Doulası olarak bu değişimi gerçekleştirmek için kendi elimden geleni yapmaya devam ediyorum.

ozgesedef@gmail.com

 


PAYE ERKİN

1988 yılında istanbulda doğdum. Çocukluğundan beri spor ile içice büyüyen biriyim. 2010 yılında Pilates Eğitimi aldıktan sonra 2012 yılında Hamilelikte Fitness ve Pilates seminerlerine katıldım. Yaklaşık 4-5 yıldır Pilates eğitmenliği yapıyorum.
2012 yılında ablamın hamileliğini öğrendiğim gün, hayatım da yeni bir sayfa açıldığını daha anlamıştım. Onunla birlikte her anını yaşayıp, onunla birlikte araştırdım. Okuduklarımı, dinlediklerimi duydukça gebelerin her an yanında olma isteği uyanmaya başladı. Ve bir şekilde bakmışım ki İçsel Doğum’da Doula Eğitimine başlamışım.
Bu mucizevi süreçte sizlerle olduğum her an benimde mucizem olacaktır.

0533 607 39 33
payeange88@hotmail.com


SEDA HANTAL

sedahantal@gmail.com

 

 


SELEN GÖBELEZ

1976 İstanbul doğumluyum. Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi aldım. Yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde “Türkiye’de Sosyal Hizmetler Tarihi” üzerine yüksek lisans tezimi 2003 yılında tamamladım. Bu arada İngilizce öğretmenliği, yayıncılık ve çeviriler yaptım, çeşitli dergilere yazılar yazıp editörlük yaptım. 33 yılımı geçirdiğim İstanbul’dan ayrılıp Fas, Sri Lanka, Kamerun, Fransa ve Jamaika’da bulundum.

Kızımı 2011 yılında doğal doğumla hayata getirmeyi hayal ederken kendimi sezaryen olmuş bulmam üzerine artan sezaryen oranları dikkatimi çekmeye başladı. Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji bölümünde, bu sorunsalla yola çıktığım “Türkiye’de Doğumun Medikalleşmesi” hakkındaki bir doktora tezi yazıyorum. Başta kadınlar olmak üzere doğum alanının tüm bileşenlerinin “keşke”lerinin ve hayal kırıklıklarının olmadığı, daha tatmin edici ve insani bir doğum deneyimi nasıl mümkün olabilir sorusuna cevaplar ararken doulalık çıktı karşıma. 2015 yılında Julia Steils Paçacıoğlu’ndan İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberliği Eğitimi aldım. Kamboçya’da Kamboçyalı, Fransız ve İtalyan gebelerle eşlerine İngilizce ve Fransızca dillerinde stajyer doulalık hizmeti verdim. Son yedi yıldır değişik kültürlerde hamilelik, doğum ve çocuk yetiştirme konusundaki çeşitliliği gözlemleme fırsatım oldu ve her geçen gün hayat gibi doğumda da akışa, sevgiye ve içgüdülere güvenmenin kıymetini daha iyi anlıyorum. Hâlâ hamile bir kadın gördüğümde karnına dokunma isteği ile dolup taşıyorum, doğum videosu izlerken gözlerim doluyor, bebekleri kucaklarken ilk defa tutuyormuş gibi heyecanlanıyorum.

0534 228 95 58


SEYHAN YILDIRIM

seyhanyildirim@farma-tek.com

 

 


SÜEDA ONAT YOLDAŞ

İstanbul / Avrupa Yakası’nda yaşıyor.

Doula eğitimine 2019 yılında katıldı.

 

“Milyarlarca kadının, milyarlarca doğum hikayesinin bir bölümünde yer alabilmek için ÇOKÇA varım!”

xxlcadi@gmail.com

0539 588 82 23

Instagram: @xxlcadi


ŞEBNEM MERAKLI COŞKUN

İstanbul’da yaşıyor, Üsküdar/Kadıköy/Ümraniye/Ataşehir’de hizmet verebilir.

Reklam ve Satış üzerinde çalışmış olan Şebnem, 2018’de doula eğitimine katıldı. Aynı zamanda Temel Yoga, Yin Yoga, Hamilelikte Aromaterapi sertifikaları mevcut.

“Bu hayatta en çok Toprak’ın annesi olmayı sevdim ben! :)”

E-Mail: sebnem.merakli@gmail.com

Tel: 05342843614

Instagram: @doulasebnemleyoga


YANSI ULUSOĞLU 

Yoga-Doğuma hazırlık eğitmeni ve Doulayım. Yoga eğitmenliği yaparken hamilelerle de çalışıyordum.İnsanların zihin yapısı ve duygularla,yaşamlarını nasıl etkilediğini görüyordum.Böylece hamilelerle olan yoga çalışmam, doğal doğum için farklı bir bilginin gerekliliğini hissettirdi. Araştırmalarım beni İDA (İstanbul Doğum Akademisi) Doğuma Hazırlık Eğitmenliği ve Doula Eğitimine götürdü.
Kendi doğumuma bir ebe ve bir doula eşlik etti. Doğumun doğal doğumu destekleyen bir doktor ve destekçilerle,nasıl doğallığını koruyabildiğini gördüm.
Fırsat ve gerekli destek sağlandığında bunun ne kadar harika bir deneyim olduğunu tecrübe edebildim.
Bu konuda daha derinleşmek için farklı eğitimlere katılmaya devam ediyorum. Kendi doğumumda aynı zamanda İçsel Doğum Doulası olan bir destekçim vardı. Orada tecrübe ettiklerimle İçsel Doğum eğitimine başladım, eğitimim halen devam ediyor. Hamile kadınları travmadan koruma ve doğumda haz duygusunun işlendiği Ayala Elisha ile Orgasmic Birth Workshop’na katıldım.
Her geçen gün bu yolda derinleşmek, beni mutlu ediyor;hamilelere destek vermek yaşamla bütünleştiğimi hissettiriyor.

0532 566 93 60

yansubasi@hotmail.com
instagram: yansi_mama


YASEMİN YÜCEL AĞAZAT

İstanbul/Beyoğlu’nda yaşıyor. İstanbul/Avrupa Yakası’nda doula hizmeti veriyor.

Doula Eğitimi’ne 2014 yılında katıldı. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunu. İngilizce ve Fransızca dillerinde hizmet verebilir.

yaseminagazat@gmail.com

0532 716 00 08

Instagram: @yaseminagazat


YEŞİM BENGİSU

yesimbengisu@gmail.com