İstanbul

İstanbul

 Sertifikalı İçsel Lohusa Doulası

BURCU OKUR

burcuokur@gmail.com

 

 

 


ELİF MURAT DALKARA

1981 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. Evliyim ve 2014 doğumlu Delfin adında bir kızım var. Küçük yaşlardan itibaren doğayı ve canlıları anlama merakının içimdeki varlığından haberdardım. Bu nedenle gitmem gereken yolu çizmem hiç zor olmadı. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi’nde Biyoloji eğitimimi tamamladıktan sonra 2009 yılında İstanbul Üniversitesi’ nde Deniz Biyolojisi yüksek lisansımı tamamladım ve hala aynı bölümde doktora eğitimime devam ediyorum. Deniz çalışmalarının en büyük getirisi beklentisizliği öğrenme çabası oldu ve hayatın her an sürprizler hazırladığını daha kısa evrelerde görerek öğrendiğimi fark ettim. Hayatın beni soktuğu güzel sokaklar sayesinde yoga eğitmeni oldum; Hatha Yoga ve Hamile Yogası dersleri veriyorum. 2014 yılında tam da bebeğim içimde büyürken İçsel Doğum Doulası olmak üzere eğitim almaya başladım ve benim için mucizevi dönüşüm de başlamış oldu. Artık Doğum ve Lohusa Doulası olarak bana açtıkları alan içinde ailelere destek olmaya çalışıyorum ve her seferinde büyülenmekten kendimi alamıyorum.

0532 695 89 63
elfmurat@yahoo.com


ESRA DEMİRÖZ

1975 doğumluyum, bir anneyim ve İstanbul’ da doulalık hizmeti veriyorum.
Hayatta hiç bir şey tesadüf değildir ve her şeyin bir sebebi vardır. Buna çok inanırım.  Kendi doğum hikayem de bana güzel bir mesaj verdi. Mesajı dinlediğimde evet ben bir doula olmalıyım diyordu.  Kadınların en kutsal anlarında ellerini tutmak, onlara ruhsal, fiziksel ve bilgisel destek vermeliydim. İşte ben de kendi içimdeki sorular ve mesajlar ile hesaplaşırken 2012 yılında 2. İçsel Doula Eğitimi’ nin duyurusu karşıma çıktı, tesadüf değildi. Tam zamanıydı. Mesajımın karşılığını takip ettiğimde kendimi doula kursunda, müthiş bir kadın enerjisinin içinde buldum. Kızımı kucağıma almam bana hayat ile ilgili farklı şeyleri sorgulamayı, doğumu sorgulamayı, fark ettirmişti. Doula eğitimim ve diğer aldığım eğitimler neticesinde felsefem hep aynı kaldı. Doğum şekli nasıl olursa olsun, doğuran kadının doğumundan coşkulu çıkmasıdır esas olan. Mutlu olması ve bebeğini kucaklayıp, sarmasıdır.

Dr. Grantly Dick-Read ‘in şu sözünü çok sever ve inanırım:

“Bizler sadece doğumu daha kolay, anne ve bebek için daha risksiz bir hale getirmek istemiyoruz. Daha fazlasını düşünmeliyiz. Doğumun başlı başına ruhsal ve bir o kadar da fiziksel bir başarı olduğunu anlamak zorundayız. Bir çocuğun doğumu insan sevgisinin en mükemmelidir.”

0533 524 79 50
esraedemiroz@gmail.com


SEÇİL EKİN

1981 yılında İstanbul ‘da doğdum.Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdikten hemen sonra hala devam eden bankacılık kariyerime başladım. 2013 yılında kızım Asmin dünyaya geldikten sonra doula kavramı ile tanıştım. Manevi olarak beni tatmin etmeyen iş hayatıma alternatif olması düşüncesi ile İçsel Doğum Doulası olmaya karar verdim.

Eğitimin her safhasında, bir kesecik içinde başlayan yolculuğun ne kadar mucizevi bir olay olduğuna, kadının ve kadın  bedeninin gücüne tanıklık ettim. Bu mucizevi yolculuk sırasında kendi gücünün,bedeninin yapabileceklerinin farkında olmayan ya da bu farkındalıklara sahip ancak prosedür ve dayatmalarla kendi doğum hikayelerini yaşayamayan kadınlara destek olabilmek düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor.

Bir kadın isterse yapamayacağı hiçbirsey yoktur ve değişim kadından başlar.
Hadi artık İç‘imize dönelim ve bir şeyleri değiştirelim…

Secil.cuha@gmail.com


ŞAYLAN YILMAZ

Doula, Hamile Yogası Eğitmeni

Şaylan 1981, Bandırma doğumludur. Marmara Üniversitesi’nde İletişim, Bilgi ve Boğaziçi Üniversitelerinde Psikoloji eğitimi almıştır. Bir süre reklam sektöründe çalıştıktan sonra hem kendisine ve hem de insanlara daha faydalı olabileceğine inandığı Yoga eğitmenliğini kendine meslek olarak seçmiştir. Hamile Yogası derslerinin yanında, bireysel ve grup Yoga dersleri de vermektedir.
Julia Steils ile İçsel Doğum Doula Eğitimi’ni tamamladıktan sonra, Hamile Yogası ile edindiği deneyimi doulalık bilgisi ve psikoloji eğitimiyle harmanlayarak gebe annelere doğumlarında doula olarak eşlik etmektedir.
“Mecbur olduğumuz değil, kendi seçimlerimizle şekillendirdiğimiz hayatlar yaşamayı öğrenmek için Yoga yapıyoruz. Hamile Yogası, Doulalık ve Doğum Eğitimleri de benim için gebe annelere aynı mesajı vermenin başka yolları: Mecbur bırakıldığımız ve bize dayatılan şekilde doğum deneyimi yaşamak yerine, bilinçli tercihlerimizle şekillendireceğimiz doğum deneyimleri yaşamayı öğreniyoruz.”

0532 606 20 40
saylan.yilmaz@gmail.com


ZEYNEP BİRİNCİ GÜLER

1974 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudum.1998-2015 yılları arasında vakıf üniversitelerinde İngilizce öğretmenliği yaptım. 2010 yılında İngilizce Öğretmenliği Yüksek Lisansımı tamamladım. Doulalık (doğum destekçiliği) yolculuğum kendi doğumlarımdan sonra iki arkadaşımın doğumuna destekçi olarak katılmamla başladı. Sonra da Türkiye’de ilk kez Eylül 2011’de başlayan Julia Steils İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldım. Dokuz ay süren kurs sürecinde, doğum şekli ne olursa olsun anne-baba adaylarına nasıl destek olabileceğimi hem içsel hem de pratik çalışmalarla öğrenme fırsatım oldu. Staj sürecimde gönüllü olarak doğumlara katıldım ve kendine özel bir sürü doğum hikayesinin kahramanı olan anne ve babalara manevi, fiziksel ve bilgisel destek verdim. Eylül 2012 ve Aralık 2013’de Aktif Doğum hareketinin kurucusu Janet Balaskas tarafından İstanbul Doğum Akademisi işbirliğiyle verilen Aktif Doğum Sertifika Programının iki modülünü tamamlayarak “Aktif Doğum Eğitmeni” oldum. Sinek Sekiz Yayınevi tarafından Ocak 2015’te yayınlanan, dünyaca ünlü ebe Ina May Gaskin’in Ina May’in Doğuma Hazırlık Rehberi adlı kitabının ikinci bölümünün Türkçeye çevirisini yaptım. Bir süredir de hem aynı yazarın Birth Matters adlı kitabının çevirisi üzerinde çalışıyorum, hem de doğum destekçisi olarak doğumlara katılmaya devam ediyorum.

zbguler@gmail.com
https://www.facebook.com/DogumDiyarindaBirDoula/