İstanbul

İstanbul

Certified İçsel Doğum Pospartum Doulas

ELİF KABACAOĞLU 

İstanbul/Avrupa Yakası’nda doula desteği verebilir. 

Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı mezunu. İngilizce dilinde hizmet verebiliyor.

Doğum ve Lohusa Doulası eğitimine 2018’de katıldı, 2019 yılında da sertifikalarını aldı.

“Büyük bir heyecan ile başladığım doulalık yolculuğum benim için müthiş bir tutkuya dönüştü. Gebelik, doğum ve lohusalık sürecinde gebeye, bebeğe ve tüm aileye destek olabilmek, alanlarını koruyabilmek ve mahremiyetlerini sağlayabilmek bir kadına bahşedilmiş en müthiş hediyelerden birkaçı. En mahrem anlarında sonsuz şefkatim, sıcak ellerim ve sınırsız sevgimle gebelere, bebeklere ve tüm aileye desteğe her zaman hazırım…”

birdamladogum@yahoo.com

0534 315 90 87

Instagram: @doula.elif

 FUNDA ERCAN

Pamukkale Üniversites ebelik bölümü mezunu. Beykoz’da yaşıyor. Anadolu yakasının tamamında, Avrupa yakasında ise Beşiktaş ve Şişli’de destek verebiliyor.

fundaercan.fe@gmail.com

5417236193

İnstagram; @ebe.fundaercan

 


ZEYNEP BİRİNCİ GÜLER

My journey as a doula started when I attended two of my friends’ births in 2011. Later in September 2011, I started taking the first doula training in Turkey, given by Julia Steils Pacacioglu. The nine-month training gave me the opportunity to get a deeper understanding of how to empower parents by doing a lot of inner work about my own personal process, in addition to the hands on practice opportunities. During the training, I attended births as an intern-doula and supported the heroes of many birth stories both physically and mentally. In September 2012 and December 2013, I completed two modules of Active Birth Training given by the founder of the Active Birth Movement, Janet Balaskas in cooperation with İstanbul Doğum Akademisi. I hold a bachelor’s degree in English Language and Literature, and a master’s degree in English Language Teaching. I worked as an English instructor at private universities between 1998 and 2015. I am also one of the translators of the renowned book Ina May’s Guide to Childbirth by Ina May Gaskin, published in Turkish by Sinek Sekiz Yayınevi in January 2015. Recently, I have been working on the Turkish translation of Birth Matters- A Midwife’s Manifesto by the same author and carrying on attending births as a doula, supporting families.

zbguler@gmail.com
https://www.facebook.com/DogumDiyarindaBirDoula/