İstanbul

İstanbul

Stajyer İçsel Lohusa Doulaları

 ANNA KARAKUŞ

Anne, öğrenci Doula, Fizyoterapist.
İsveç’te doğdum ve büyüdüm. 2006 yılında Stockholm’da, İsveç’ te, Karolinska Enstetüt’ ten Fizyoterapist olarak mezun oldum. Eşim Türk. 2007 yılında evlenip, İstanbul’ a geldim. Birkaç sene fizyoterapist olarak İsveç’ te ve Türkiye’ de çalıştım. Şu anda ailemle birlikte Başakşehir’ de yaşıyorum. Son bir senedir, çocuklarımdan dolayı, iş hayatıma bir ara verdim. 2008, 2010 ve 2013 yıllarında, hayatımı tamamen değiştiren ve sonsuz bir mutluluk veren, üç çocuğumun yüzlerini ilk kez gördüm.
Kendim anne olduktan sonra hayata bakış açım değişti ve hala değişmeye devam ediyor. Annelik ve babalık yolculuğundaki ilk adımlar ve anların önemli ve büyük değer verilmesi gereken anlar olduğuna inanıyorum. Doğumu, hayatımızın en dokunaklı anlarından biri olarak görüyorum.

annakarinlibergkarakus@gmail.com
0506 718 0504


AYŞE SAVARİ

1981 İstanbul doğumluyum. Kadıköy’ de yaşıyorum. Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun olduktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünü bitirdim. Bir dönem kurumsal çalışma hayatının ardından pedagojik formasyon sertifikamı aldım ve anaokulunda Fransızca öğretmenliği yaptım. İçsel Doğum ile bebeklere ve çocuklara ilgimi bilen, yoga eğitmeni bir arkadaşım sayesinde tanıştım. Doula olmaya karar verdim. Eğitimimin her aşamasında, doğum mucizesiyle ilgili edindiğim her yeni bilgide, kararımın doğruluğundan biraz daha emin oldum.
Şimdi ise doğum yolculuklarına eşlik etme şansına eriştiğim anne-babalara en iyi şekilde destek olmaya çalışıyor ve bebeklerini karşılamanın heyecanını, sevincini onlarla paylaşıyorum.

savariayse@gmail.com


ARZU ATAR

arzuatar@gmail.com

 

 


AYBİKE SERDAR

aybikesavasir@hotmail.com

 

 

 


BENGİ ERTEM
 
Doulalık serüvenimin tohumları, yakın bir arkadaşımın hamilelik haberi ile hamilelik ve doğum üzerine düşünmeye ve araştırmalar yapmaya başlamamla atıldı. Farklı kültürlerde farklı doğum biçimlerinin olduğunu gördüm. Kadın bedeninin mucizesini keşfettim. Lotus doğumun varlığını öğrendim. Ve tabii ki doulalıkla tanıştım. Doula kimdir, nasıl bir eğitim alır, ebeden farkı nedir? Sorular çoğaldıkça merakım arttı. Ben de dahil olmak üzere kendimizi tıbbın eline sorgulamadan nasıl teslim ettiğimizi gördüm.
Aksinin bir parça sorumluluk almak, okuyup – araştırmak ve bilgilenmek demek olduğunu anladım. Kendi doğumumda bizzat bir doula ile çalışarak süreci deneyimledim. Bir doulanın gebenin alanını nasıl genişlettiğine, onun için nasıl alan tuttuğuna ve doğru bilgi paylaşımının ne kadar önemli olduğuna tanık oldum. Kadınların kendilerine, bedenlerine ve bebeklerine inanarak, herhangi bir baskı ve zorlama olmadan istedikleri gibi bir doğum gerçekleştirebilmeleri ve süreç içerisinde karşılaştıkları engellerle başa çıkarken yalnız kalmamaları gerektiği fikri benim motivasyonum oldu.
Böylece ben de bir doula olmaya karar verdim ve İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberliği Eğitimine başladım. Kadınların yaratıcı gücüne her zaman inandım. Kadın desteğinin önemini ise anne olduktan sonra çok daha iyi anladım. Yolculuğunuzda birlikte yürüyebilmek dileğiyle..
 
Tel: 05314516383
e-mail:birdoulaninnotlari@gmail.com
Instagram: @birdoulaninnotlari

BURCU KAZANCI

burcukazancii@hotmail.com

 

 

 


BURCU TOKDEMİR

icselsagnak@gmail.com

 

 

 


CANSU NURAS

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. 12 yıl satış departmanında farklı görevlerde  çalıştım ve en son yöneticilik görevimden oğlumun doğumunun ardından istifa ettim. Kendi doğum tecrübemle birlikte yepyeni bir dünya açıldı önümde,önce beni korkutan,ardından içine alan ve sonra sonsuz keyif veren. Hatta tüm hayatımın rotasını değiştiren,beni ve yaşam tercihlerimi dönüştüren.
Hamileliğin ve doğum anının,bir kadının hayatında desteğe,ilgiye,bilgiye,şefkate en çok ihtiyacı olduğu dönem olduğunu anladım. Bu desteği her kadının hak ettiğini düşünüyorum ve bunu sağlayabilecek olmak,beni yeni mesleğimde  en çok motive eden unsur. Çünkü biliyorum ki anneye ve hatta babaya sağlanan her türlü destek,dünyaya gelen her yeni “can” için direkt ya da dolaylı yarar sağlıyor.Bilgi ve tecrübelerimi bu uğurda ailelerle paylaşmak beni hep mutlu edecek.
Özel ilgi alanlarım ise alternatif eğitim modelleri, holistik(bütüncül) tıp ve gelişim psikolojisi üzerine araştırmalar yapmak.

cansuyavuz@hotmail.com


ÇİSEM ECER UZUN

1987 yılında Aydın’da dünyaya geldim. Kuşadası ve Güzelçamlı’da büyüdüm. Ayrı anne-babanın tek çocuğu olarak bölünmüş olmakla birlikte mutlu bir çocukluk geçirdim. Macera ve yeniliklere açık, spiritüel konulara ilgi duyan bir annenin ve doğayla iç içe olmaktan zevk alan, (annemin anlattığına göre) hayali at arabası ve çocuklarıyla seyahat etmek olan bir babanın çocuğu olmanın tüm eğlencesini ve zorluğunu tattım. Üniversite için gelip derhal döneceğimi planladığım İstanbul’da 2005 senesinden beri yaşıyorum. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2010 yılında İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisansımı tamamladım ve doktoraya başladım. Aynı bölümde doktorama devam etmekte ve araştırma görevlisi olarak çalışmaktayım. 2015’in Nisan ayında tatlı oğlum Doruk Ozan’ı dünyaya getirdik babasıyla. Hamileliğim esnasında her şeyin kendi akışında yürümesi için ne kadar çaba harcadığımızı fark ederek çok şaşırdım. “Doğal doğum” pek de doğal değildi bu zaman ve coğrafyada anlaşılan. Hamilelik ve doğumdan sonra değiştim! Ben değiştim, dünya değişti, hayatlarımız değişti. Bu değişim yıllardır içimde var olduğunu ve geri gelmesini beklediğim, çocukluğumdan tanıyıp bildiğim bir Ben’in geri gelmesiyle oldu. Eylül 2015’de İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberlik Eğitimi’ne katılmaya başladım. Doulalık eğitimi almakla hamileliğimden başlayıp doğumdan sonra devam eden ve geri dönülmez bir biçimde hissettiğim dönüşüm halini ve enerjisini sürekli ve işe yarar kılmak için en akıllıca işi yaptığımı düşünüyorum. Her yeni başlanan yolculuk gibi içimde korku, heyecan ve mutluluk var. Umudum birçok kadının ve erkeğin bu dönüşümü yaşamasına şahitlik ve elimden gelirse yardım etmek; mutlu hayatlar için mutlu ve kendi doğasına güvenen anne-babalar ve bebekler doğmasına kıyısından da olsa vesile olmak.

0555 498 71 63
ecercisem@gmail.com


DAMLA HİSARLI

1986 Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Aktüerya Bilimleri bölümünü bitirdim. 2008 yılında sigorta sektöründe kurumsal bir şirkette Uzman olarak çalışmak üzere İstanbul’a taşındım.

2014 yılında Sinem Er’den aldığım “Temel Vinyasa Hocalık Eğitimi” ile yoga eğitmenliği yolculuğum başladı. Bu eğitim benim kişisel dönüşümümün başlangıç noktası oldu diyebilirim.

Kişisel ilgi alanlarım sayesinde fark ettiğim hamilelere destek olma içgüdüm ve beni yakından tanıyan insanların cesaretlendirmesiyle 2015 yılında “İçsel Doğum ile Doula Eğitimi”ne başladım. Tanık olduğum ilk doğum mucizesinde, desteklediğim anneyle kurduğum bağ sonucunda içsel olarak hayat amacımı bulduğumu hissettim. O andan itibaren de anneliğe hazırlanan her kadının ihtiyacı olan desteğe ve ilgiye ulaşabilmesi yönünde derin bir arzu duyuyorum. Bu sebeple 2016 yılında Şaylan Yılmaz rehberliğinde “Hamile Yogası Eğitimi”ni tamamladım. Sunduğu teknik bilgilerle tecrübelerimi zenginleştiren bu eğitim aynı zamanda kadınlığa dair de çok derin bir bakış açısı edinmemi sağladı.

Kendimi her an her gün geliştirmeye çabaladığım bu yolculukta, hayatıma giren tüm kadınlara destek olmak en büyük isteğim. Bu amaçla sizlerle buluşmak için her zaman paylaşıma hazırım.

damlahisarli@gmail.com


DENİZ TOPAÇ ÖNAL

dentopac@hotmail.com

 

 

 


DUYGU İSLAMOĞLU

1986’da İstanbul’da doğdum, Kadıköy’de büyüdüm. Kocaeli Üniversitesi’ nde Radyo Sinema-TV okudum; bir süre çeşitli ajanslarda ve serbest olarak, fotoğrafçı asistanı ve fotoğrafçı olarak çalıştım.
2010’da başka ilgi alanlarıma da yönelmeye karar verip yaklaşık bir sene, bir aktarın yanında çalıştım. Şifacılığa, doğal terapilere olan ilgim burada daha da arttı. Daha sonra, fotoğraflamak üzere katıldığım bir doğumda doğum ve şifacılık konularını birleştirmem gerektiğini düşündüm ve tesadüfi bir şekilde, doula eğitiminden haberdar oldum.
2013’ te hem doula eğitimimi hem de Yin Yoga hocalık eğitimimi tamamladım, o zamandan beri de aktif olarak doulalık yapıyorum. Bu süreçte harika kadınlarla tanışıyorum, keşifler yapıyorum, kendi dönüşümüme şahit oluyorum, mucizelere ve sihre daha çok inanıyorum. Yolumda yavaşça ilerliyorum; beslenerek, besleyerek, şifalanarak ve şifa vererek.
Yolculuklara ve kadının gücüne inanıyorum. Günümüz şartlarında sezgileriyle barışık, bireysel farkındalığa sahip, kendi mucizelerini gerçekleştirebilen kadınlardan öğreniyorum hala, bazen ben de onlara öğretiyorum, yolculuklarımıza sahip çıkıyoruz ve eşlik ediyoruz.
Ayrıca ormanları, piyano ve gitar çalmayı, gökyüzünü, çocuklarla olmayı, yemek yapmayı ve okuyup-yazmayı çok seviyorum. Kadın çalışmaları, kadın sağlığı ve kadınlık halleri de özel ilgi alanım. Bu ilgimi değerlendirebildiğim bir alan olarak da, kadınlara yönelik yayın yapan bir web sitesinde 2014’ten beri yazar ve editör olarak çalışıyorum. Aynı zamanda kendimi bir ‘doğum aktivisti’ olarak da tanımlıyor ve DOĞANA Doğumda Kadın Hakları Derneği için de çeşitli çalışmalar yürütüyorum.
Her kadının doğal döngülerinin farkına varıp kendisiyle barıştığı zaman mucizeler yaratabildiğine inanıyorum, buna defalarca şahit oldum. Özellikle bir hayatın başladığı ana hazırlanan, annelik ve babalık yolculuğunda desteğe ihtiyaç duyan ailelere yolculuklarında eşlik edebilmek, onlara yol gösterebilmek, en çok da onlardan öğrenebilmek için buradayım ve yolculuğum devam ediyor.

0531 250 69 10
duygu.islamoglu@gmail.com

http://doulaninyolculugu.blogspot.com


DUYGUN SOYSAL

duyguntekin@gmail.com

 

 


ELİF DOĞAN

blogcuanne@gmail.com

 

 


ELİF GÖKBULUT

0533 365 49 90

 

 


EMİNE GÜLTEKİN

eminegultekinn@gmail.com

 

 


FATMA ÖZDEMİR

Mühendis, Yoga Eğitmeni, Öğrenci Doula
1974 Hollanda doğumluyum. İlkokul 3. sınıfa kadar Hollanda’da gittim ve 1983 yılında ailemle ile birlikte Türkiye’ye dönüp eğitimimi Uşak Anadolu Lisesi ve ve daha sonra ODTÜ’de tamamladım. Elektrik elektronik mühendisi olarak 1996 yılından beri uluslararası mikroelektronik sektöründe ve 2012 yılından beri de telekomünikasyon sektöründe üst düzey yönetici olarak İstanbul’da çalışmaktayım.
Ofis yaşantısının getirdiği bir çeşit meslek hastalığı olan ense ve omuz ağrılarıma çare olan yogayla 2000 yılında tanıştım ve 2008’de Cihangir Yoga’da Zeynep Aksoy Hoca’dan ilk yoga eğitmenliği eğitimimi tamamladım. Daha sonra özellikle Yin Yoga ekolüne ilgim arttı ve Berivan Aslan Sungur, Paul ve Suzee Grilley gibi hocalarla eğitimlerime devam ettim.
Mühendislik mesleğimin yanı sıra meraklı ve tutkulu bir yogini olarak yoga ile ilgili konuları öğrenmeye ve öğretmeye devam etmekteyim.
Hayatın farklı yönlerini algılamamı sağlayan Yin Yoga eğitimlerim boyunca hep topluma dair ve kadınlarla ilgili bir şeyler yapmak isteği vardı içimde. Haftada bir Yin Yoga dersleri verdiğim DO-UM’daki kadın enerjisi beni çekti ve 2013’te kendimi İçsel Doğum Doula Eğitimi alırken buldum. Şimdi hem doulalık eğitimimin pratiklerini tamamlıyorum hem de hocam Julia Steils Paçacıoğlu’nun yeni doula eğitimi sınıfında ona asistanlık yapıyorum.
İnsan bedenine ve yaşam kalitesini artırmaya dair her konu çok ilgimi çekiyor ve ailelere bebek sahibi olma serüvenlerinde eşlik edebilmekten, daha doğrusu onların beni böyle özel bir dönemlerinde yaşamlarına dahil etmek istemelerinden büyük mutluluk duyuyorum. Yolculuğu boyunca iyi desteklenmiş bir gebenin/annenin sağlıklı bir toplum yaratmakta ana taşlardan birini oluşturacağını içten biliyorum ve bu sezgiyle yola devam ediyorum. Sevgilerimle.

fatosh.ozdemir@gmail.com


GÜLAY ERMAN

1969 yılında İstanbul’da doğdum. İ.T.Ü Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Pln. mezunuyum. 1990-2003 yılları arasında THY’da kabin ekibi olarak görev aldım ve dünyada pek cok yeri ve kültürü gördüm . Evliyim, 18 yasında, bu yıl Kanada’da üniversiteye başlayan oğlum Kerem Can ve 11 yaşında ortaokula başlayan  kızım A.Ezgi’nin annesiyim.

Kızımın doğumundan sonra tekrar çalışma hayatına dönmek istemedim. Jung’un söylediği  “Dışa bakan rüya görür, içe bakan uyanır”  sözünden yola çıkarak insan ve yaşam konusu hep ilgi alanım oldu. Yaşam koçluğu ve Nlp konularında çalışmaktayım. Yoga, tasavvuf ve felsefe ilgi alanlarım. 2012’de Zeynep Aksoy Temel Yoga Egitmenligi, 2014 Yoga for Kids G.Grossman Çocuk Yoga ve 2015 yılında Berivan A. Sungur’dan Yin Yoga Eğitmenliği eğitimlerini tamamladım. Çocuklara ders vermeyi cok seviyorum, öğretirken öğreniyorum. Yoga ile yolculuğum özel ders vermekle ve eğitimlerle devam edecek. İnsana dair;  insanı insan yapan her döngü ilgimi cekti, iste Doula olma macerası böyle başladı. Sevgili Julia’dan 2015 yılında almaya başladığım eğitimle, çember tamamlanacak. Yaşama merhaba diyen minik canların ve bu harika yolculukta anne baba adaylarının yanında olup destekleme fikri beni cok heyecanlandırıyor. Yasam mucizesinin başladığı büyülü doğum anında, Doula olarak destek olabilmek adına elimden gelen herşeyi yapmak istiyorum. Ve bu sürece dahil olabilme fikri beni çok mutlu ediyor.

gulay@air-mark.com


LİNET MORHAYİM

Hayat yolculuğumda  eşim ve ben  3 tane evlat’a sahibiz.   Genç yaşta, kısa süre aralığında yaşadığım iki normal doğum , benim  Doula’lık misyonumun temelini oluşturmaktadır. Yaşadığım tecrübelerin çok değerli olduğunu fark ettim. Kendimi bir anne olarak geliştirmeye ve eğitmeye adadım. Psikoloji ve Doula eğitimlerimin yanı sıra  Reiki master, Gemolog, Hemeopat, Refleksoloji uzmanı, Melek koçu , Magnefield Healing master ve Mucize taş Aragonit terapistiyim.  Ayrıca  Astroloji ‘ye de , ilgi duyar  ve  üzerinde devamlı çalışırım .   20 senelik eğitim ve birikimlerin ardından 3. defa hamilelik ve doğum mucizesini yaşadım. Bu hamilelik ile birlikte hayata bakış açım değişmeye başladı ve hayat rotamı annelik mucizesine hizmet etmek yönüne çevirdim. Doula’lık Doğuma hazırlık eğitmeni ve Loğusa Doulası  üzerine eğitimlerinin  ardından, anne adaylarına ve ailelerine hak ettikleri bilgi, yardım ve desteği vermek üzere çalışıyorum

Doula.ayana@gmail.com
0532 271 08 00


MELTEM ÇELİKKOL

omcelikkol@yahoo.com.tr

 

 

 


NİHAL GÜL

1981 Edirne doğumluyum. Hayatımın 30 yılını Edirne, İstanbul, Çanakkale üçgeninde geçirdim. 31. yaşıma ise güzel ülkemin en doğusunda, canım kızımı kucağıma alarak girdim. Seçeneklerin olmadığı bu doğu ilinde çok güzel bir doğum deneyimi yaşamış olan şanslı bir anneyim.
Yaşadığım hamilelik, doğum ve lohusalık süreçlerinden sonra kadının gücüne, doğumun mucizesine ve dünyaya merhaba diyen o minik ‘can’a hayran kaldım.
Doğumumdan sonra tüm bu süreçlere ilgi duymaya başladım. Bu ilgim her geçen gün artarak devam etti. Ve bir yolculuğun içinde buldum kendimi. Kendimce yolumda ilerlerken Julia Steils Paçacıoğlu ve İçsel Doğum ile karşılaştım. Halen İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberliği eğitimim devam etmekte.
Doğum yolculuğu her anı mucizelerle dolu olan bir yolculuk. Siz anne ve babalar bu yolda ilerlerken size destek olmak, yolculuğun bir parçası olmak ve mucizeye tanıklık etmek istiyorum.
Sevgilerimle…

nihalakbas@gmail.com
0505 384 79 03 / Büyükçekmece


ÖZGE DÜNDAR

1979 doğumluyum. İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde 4 sene klasik müzik okuduktan sonra garip bir şekilde kendimi Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Yüksek Okulunda (kısaca spor akademisi) buldum. Yaklaşık 7 senedir de pilates eğitmenliği yapıyorum. Son 4 senedir de, hamilelik öncesi ve sonrası anne adaylarıyla çalışmaktayım.
Derslerim sırasında hem hamileleri bilgilendirmek hemde normal doğum korkularını azaltmak, onları daha iyi anlamak için çeşitli doğum kurslarına katıldım ve sonunda “doula” olmaya karar vererek, Türkiyede ilk defa DO-UM da açılan İçsel Doğum Doula Eğitimi’ne katıldım.
Destekçi olduğum her doğum bana dünyaya gelişimizin ne kadar mucizevi bir olay olduğunu hatırlatıyor. Bende bu mucizeyi gerçekleştiren annelere tam destek için sevgiyle buradayım.

0535 411 18 91
ozge@dogummelegi.com

www.dogummelegi.com


ÖZGE SEDEF ESKİN

1988 yılında İstanbul’da doğdum. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde İşletme okudum. Ardından uzman olarak bir bankada çalışmaya başladım.

İş yerinden çok sevdiğim bir arkadaşımın hamileliği sırasında onun sorularına yanıt aramak, endişelerini gidermek ve ona destek olmak için hamilelik ve doğum hakkında okumaya, araştırmaya başladım. Okudukça daha çok merak ettim, öğrendikçe daha da büyülendim. Ve bir gün tesadüfen İçsel Doğum Doula Eğitimi’nden haberdar oldum.

Dr. Michel Odent’in şöyle bir sözü vardır: “Doula olunmaz, doula doğulur!” Ne kadar şanslıyım ki, bu güzel tesadüfler silsilesi içimdeki doulanın doğumunu sağladı. Bir kadının hayatına sevgiyle dokunmak ve bebeklerinin doğumunda bir aileye yoldaş olmaktan daha güzel ne yapabilirim ki?

Çıktığım bu yolda şu ana kadar sevgi ve şefkatin iyileştirici gücü, bilginin ve güvenin ardından gelen cesaret ve kadınların bilgeliğiyle ilgili çok şey öğrendim ve her gün öğrenmeye devam ediyorum.

Doğumda tüm bebeklerin hak ettiği saygı ve ilgiyi görmesini, annelerin kendi doğumları ile ilgili söz sahibi olabilmesini, doğum süreçleri boyunca mahremiyet ve huzurlarının korunmasını, ilgi ve sevgiyle donatılmış olmalarını yürekten istiyorum. Bir İçsel Doğum Doulası olarak bu değişimi gerçekleştirmek için kendi elimden geleni yapmaya devam ediyorum.

ozgesedef@gmail.com


ÖZLEM KARABULUT

ozlemkarabulud@gmail.com

 

 


PAYE ERKİN

1988 yılında istanbulda doğdum. Çocukluğundan beri spor ile içice büyüyen biriyim. 2010 yılında Pilates Eğitimi aldıktan sonra 2012 yılında Hamilelikte Fitness ve Pilates seminerlerine katıldım. Yaklaşık 4-5 yıldır Pilates eğitmenliği yapıyorum.
2012 yılında ablamın hamileliğini öğrendiğim gün, hayatım da yeni bir sayfa açıldığını daha anlamıştım. Onunla birlikte her anını yaşayıp, onunla birlikte araştırdım. Okuduklarımı, dinlediklerimi duydukça gebelerin her an yanında olma isteği uyanmaya başladı. Ve bir şekilde bakmışım ki İçsel Doğum’da – Doulalık Eğitimine başlamışım.
Bu mucizevi süreçte sizlerle olduğum her an benimde mucizem olacaktır.

0533 607 39 33
payeange88@hotmail.com


SEÇİL ÇUHA

1981 yılında İstanbul ‘da doğdum.Karadeniz Teknik Üniversitesi Maliye bölümünü bitirdikten hemen sonra hala devam eden bankacılık kariyerime başladım. 2013 yılında kızım Asmin dünyaya geldikten sonra doula kavramı ile tanıştım. Manevi olarak beni tatmin etmeyen iş hayatıma alternatif olması düşüncesi ile İçsel Doğum Doulası olmaya karar verdim.

Eğitimin her safhasında, bir kesecik içinde başlayan yolculuğun ne kadar mucizevi bir olay olduğuna, kadının ve kadın  bedeninin gücüne tanıklık ettim. Bu mucizevi yolculuk sırasında kendi gücünün,bedeninin yapabileceklerinin farkında olmayan ya da bu farkındalıklara sahip ancak prosedür ve dayatmalarla kendi doğum hikayelerini yaşayamayan kadınlara destek olabilmek düşüncesi beni çok heyecanlandırıyor.

Bir kadın isterse yapamayacağı hiçbirsey yoktur ve değişim kadından başlar.
Hadi artık İç‘imize dönelim ve bir şeyleri değiştirelim…

Secil.cuha@gmail.com


SEDA HANTAL

sedahantal@gmail.com

 

 


SELEN GÖBELEZ

1976 İstanbul doğumluyum. Üsküdar Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde Felsefe eğitimi aldım. Yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde “Türkiye’de Sosyal Hizmetler Tarihi” üzerine yüksek lisans tezimi 2003 yılında tamamladım. Bu arada İngilizce öğretmenliği, yayıncılık ve çeviriler yaptım, çeşitli dergilere yazılar yazıp editörlük yaptım. 33 yılımı geçirdiğim İstanbul’dan ayrılıp Fas, Sri Lanka, Kamerun, Fransa ve Jamaika’da bulundum.

Kızımı 2011 yılında doğal doğumla hayata getirmeyi hayal ederken kendimi sezaryen olmuş bulmam üzerine artan sezaryen oranları dikkatimi çekmeye başladı. Mimar Sinan Üniversitesi sosyoloji bölümünde, bu sorunsalla yola çıktığım “Türkiye’de Doğumun Medikalleşmesi” hakkındaki bir doktora tezi yazıyorum. Başta kadınlar olmak üzere doğum alanının tüm bileşenlerinin “keşke”lerinin ve hayal kırıklıklarının olmadığı, daha tatmin edici ve insani bir doğum deneyimi nasıl mümkün olabilir sorusuna cevaplar ararken doulalık çıktı karşıma. 2015 yılında Julia Steils Paçacıoğlu’ndan İçsel Doğum Doula ve Doğuma Hazırlık Rehberliği Eğitimi aldım. Kamboçya’da Kamboçyalı, Fransız ve İtalyan gebelerle eşlerine İngilizce ve Fransızca dillerinde stajyer doulalık hizmeti verdim. Son yedi yıldır değişik kültürlerde hamilelik, doğum ve çocuk yetiştirme konusundaki çeşitliliği gözlemleme fırsatım oldu ve her geçen gün hayat gibi doğumda da akışa, sevgiye ve içgüdülere güvenmenin kıymetini daha iyi anlıyorum. Hâlâ hamile bir kadın gördüğümde karnına dokunma isteği ile dolup taşıyorum, doğum videosu izlerken gözlerim doluyor, bebekleri kucaklarken ilk defa tutuyormuş gibi heyecanlanıyorum.

0534 228 95 58


SEYHAN YILDIRIM

seyhanyildirim@farma-tek.com

 

 


SEVGİ BEKMEZCİ

1976 yılında istanbul’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi istanbulda tamamladıktan sonra liseyi Erenköy SSK Tevfik Sağlam Sağlık Koleji’nde burslu olarak okuyarak hemşire olarak mezun oldum. Lise öğrenimim sırasında doğumun mucizevi doğası beni çok etkilediğinden lisans eğitimimi ebe olarak tamamladım. 10 yıl pediatri, yeni doğan ve pediatri acil hemşiresi olarak çalıştım. Pediatri hemşiresi olarak bebek dostu hastane ve emzirme danışmanlığı eğitimleri aldım.
Lisans üstü eğitimimle beraber İçsel Doğum eğitimiyle ve Julia ile tanıştım.
Halen İçsel Doğum doulası olarak doğumu iyileştir, dünyayı iyileştir felsefesiyle gebelerle çalışıyorum.

sevgibekmezci@hotmail.com


TÜLİN KUMBASAR

1974 yılında Virginia, A.B.D.’de doğdum. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Aynı sene Ankara’nın Japonya Büyükelçiliği’ne girdim ve 17 sene Elçilikte çalıştım. Bu süre zarfında, 29 yaşındayken oğlumu, 35’imde ise kızımı dünyaya getirdim. 2012 yılında bir arkadaşımdan ilk defa “doula” kelimesini duyduğumda çok heyecanlandım ve doula olma yönünde adım attığımı hayal ettim. 2014 yılında İstanbul’a taşındım ve peş peşe gelen tesadüfler sonucu 2016 yılında hayalim gerçek oldu ve kendimi İçsel Doğum’un Doulalık Eğitiminde buldum.

Artık ben de bir doulayım ve İstanbul’un Avrupa yakasında yaşayan gebelere destek sağlamaya hazırım.

tulinbarkana@gmail.com


YANSI ULUSOĞLU

Yoga-Doğuma hazırlık eğitmeni ve Doulayım.Yoga eğitmenliği yaparken hamilelerle de çalışıyordum.İnsanların zihin yapısı ve duygularla,yaşamlarını nasıl etkilediğini görüyordum.Böylece hamilelerle olan yoga çalışmam, doğal doğum için farklı bir bilginin gerekliliğini hissettirdi. Araştırmalarım beni İDA (İstanbul Doğum Akademisi)’da Doğuma Hazırlık Eğitmenliği ve Doula Eğitimine götürdü.
Kendi doğumuma bir ebe ve bir doula eşlik etii.Doğumun doğal doğumu destekleyen bir Dr. ve destekçilerle,nasıl doğallığını koruyabildiğini gördüm.
Fırsat ve gerekli destek sağlandığında bunun ne kadar harika bir deneyim olduğunu tecrübe edebildim.
Bu konuda daha derinleşmek için farklı eğitimlere katılmaya devam ediyorum.Kendi doğumumda aynı zamanda İçsel Doğum Doulası olan bir destekçim vardı.Orada tecrübe ettiklerimle İçsel Doğum eğitimine başladım,Eğitimim halen devam ediyor.Hamile kadınları travmadan koruma ve doğumda haz duygusunun işlendiği Ayala Elisha ile Orgasmic Birth Workshop’na katıldım.
Her geçen gün bu yolda derinleşmek, beni mutlu ediyor;hamilelere destek vermek yaşamla bütünleştiğimi hissettiriyor.

0532 566 93 60
mail:yansubasi@hotmail.com
instagram:yansi_mama


YASEMİN YÜCEL AĞAZAT

1975 yılında İstanbul’da doğdum. Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversite’sinde üç sene psikoloji bölümünde okudum, sosyoloji bölümünden mezun oldum. Üniversite sonrası uzun bir süre reklam prodüksiyonlarında yönetmen asistanı olarak çalıştım. 2007 senesinde Zeynep Aksoy’la yoganın temelleri hocalık eğitimine katılmamla hayatım tamamen değişti. Yoga hocalık eğitiminin ardından 2008 yılında eşimle tanıştım ve onunla birlikte Los Angeles’a yerleştim. 2010 yılında Institute for Integrative Nutrition’dan “holistic health coach” olarak mezun oldum. Mezun olduktan sonra kadınların hamilelik öncesi ve sonrası dönemine yoğunlaştım, New York’da hamile yogası ve doulalık eğitimleri aldım. Kendi hamileliğimle birlikte hamile yogası dersleri vermeye başladım. 2012 yılının sonunda oğlumuz Alp dünyaya geldi. Doğumda eşimle ve en yakın arkadaşımla birlikte iki de doulamız vardı yanımızda. Onlara ne kadar teşekkür etsem azdır. Alp şimdi iki yaşında, biz İstanbul’a geri döndük ve ben doula olarak başka anne adaylarının yanında olmaya hazırım. İçsel Doğum eğitimini bitirdim ve stajyer doula olarak doğumlara katılıyorum.

contact@yaseminagazat.com


YEŞİM BENGİSU

yesimbengisu@gmail.com

 

 


ZEYNEP ERDEMİR

1976 yılında Ankara’da doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi TED Ankara Koleji’nde okudum. Ankara Üniversitesi, Japon Dili ve Edebiyatı’nı bitirdekten sonra İstanbul’a geldim. 13 yıl uluslararası reklam şirketlerinde reklam yazarı ve Yaratıcı Ekip Lideri olarak çalıştıktan sonra hayatımın yolculuğuna çıkmak üzere kurumsal hayatıma ara verdim.
Ve hayatımı adayacağım, ilk defa kendimi bulduğum ve olmak istediğim mesleğimi ve yaşam tarzımı buldum; Artık İçsel Doğum doulası’yım, annelerin doğum destekçisi, doğum arkadaşıyım. Eğitimimin ve doğum kavramının her saniyesine, hatta her salisesine aşığım. Benliğimi dışarıda bırakmaya çalışarak girdiğim bu kapının ardında, tüm gebelerime kesintisiz destek sağlamak üzere çalışmaya devam ediyorum. Sadece sevgi, sadece saygı ve sadece fiziksel ve psikolojik destekle doğumun bir mucizeye dönüştüğüne defalarca tanık oldum. Ve bu mucize hep kalbimin en derinine, içimdeki en sıcak yere ulaştı. Ben bir İçsel Doğum Doulası’yım ve bununla gurur duyuyorum.

0532 436 42 22
doulazeynep@gmail.com