Felsefemiz

Misyonumuz:
İçsel Doğum ve Birthing From Within (www.birthingfromwithin.com) Türk ve Amerikalı iki kızkardeş olarak, aynı misyonu paylaşırlar; bebek bekleyen çiftleri, taze ebeveynleri ve onlarla beraber çalışan kişileri eğitmek ve bazı konularda onlara ilham vermek;

Doğuma bir geçiş törenine hazırlanır gibi hazırlanmak,
İçsel bir doğum gerçekleştirmenin gücünü ve doğuma katılan herkes için yaşam boyu sürecek etkilerini anlamak,
Bilgilendirici ve dönüştürücü bir bütünsel doğuma hazırlık ortamı yaratarak, doğumun mekanı, süreci ve sonuçları nasıl olursa olsun, farkındalıkla yaşanacak bir doğum için temel oluşturmak,
Duygusal açıdan zorlayıcı doğumları (hem ebeveynler hem de profesyoneller için) engellemek veya en aza indirgemek için şefkatle ve dürüstlükle hazırlanabilmek.İçsel Doğum’un Felsefi Varsayımları ve Rehberlik Prensipleri:
Doğum tıbbi bir olay değil, derin bir değişim ayinidir (tıbbi bakım doğumun parçası olduğunda bile).
Doğuma hazırlığın özü gebelikle ilgili bilgi toplamak değil, kendini keşfetmektir.
Eğitmen (mentor) bilgelik akıtan bir uzman değil, ebeveynlerin keşif sürecinde onlara “ebelik” eden kişidir.
Doğuma hazırlık, bilgi ve tekniğe dayalı sabit bir yapı değil, hem ebeveyn hem de eğitmen açısından sürekli gelişen bir süreçtir.
Ders içeriklerini ebeveynlerin bireysel ihtiyaçları ve farklılıkları belirler. Doğuma hazırlığın amacı anneyi belli bir doğum hedefine ulaştırmak değil, annenin doğum esnasında bilinçli olmasını sağlamaktır.
Kendini etkin ve yaratıcı bir biçimde ifade edebilmek doğuma hazırlık aşamasında çok önemlidir.
Hamilelik ve doğumun sonuçları çok çeşitli faktörlerden etkilenebilir, planlanarak kontrol edilemez.
Ebeveynlerin başa çıkma mekanizmalarının harekete geçmesi için, doğumda beklenmedik, hoş olmayan olayların meydana gelebileceğinin anlaşılması büyük önem taşır.
Ebeveynler kendileri için doğru olan bütün doğum tercihlerinde destek görmeyi hak ederler (Meditasyon, sezaryen, evde doğum, emzirme yada biberon ile besleme).
Ağrı doğumun kaçınılamaz parçalarından biridir ancak bunu hafifletmek için yapılabilecek birçok şey de vardır.
Ağrı ile başa çıkma yöntemleri, doğum anına kadar “unutulduğunda” değil, günlük hayata adapte edildiğinde daha çok işe yarar.
Babalar ve doğum partnerleri koçluk yaparak değil, doğum destekçisi ya da sevgi dolu eş rolündeyken daha yardımcı olurlar; zira onların da desteğe ihtiyacı vardır.
Ebeveynler için hamilelik, doğum ve lohusalık, kesintisiz bir öğrenme ve uyumlanma dönemidir, bütünsel destek ve eğitime tüm bu süreç boyunca ihtiyaç duyarlar.
Doğuma hazırlanmak aynı zamanda ebeveyn olmaya da hazırlanmak demektir.