Doula Nedir?


Doula, doğum öncesi, doğum süreci ve sonrasında doğuran kadınlara ve ailelerine tıbbi olmayan fiziksel, duygusal ve bilgilendirici destek verecek şekilde eğitim almış profesyonel kişidir.

Modern doğum kültüründe doula, tüm doğum süreci boyunca anne ile babaya kesintisiz destek sağlayabilir. Doula, doğumdan önce anne ve baba ile buluşup onların doğum ve ebeveynlik hakkındaki beklentilerini, korkularını ve arzularını keşfetmeleri için yoğun bir biçimde onlarla çalışır. Ağrıyla başa çıkabilecek bir zihin yapısı geliştirmeleri ve işler beklendiği ya da planlandığı gibi gitmediğinde durumla baş edebilecek donanımı edinebilmeleri için aileye destek olur. Hamilelikte ve doğumda kişiye özel bir destek planı ile hizmet veren doula, lohusalık sürecinde de tıbbi olmayan, şefkatli bir destek vermek üzere hazırdır. Emzirme süreci ile ilgili her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol eder, bebekli hayata alışırken annenin hayatını kolaylaştıracak önerilerde bulunur ve ileri bir yardım gerektiğinde, aileyi konu ile ilgili bir uzmandan destek alabileceği şekilde yönlendirebilir.

Doulalar, nefes ve meditasyon yöntemleriyle yardımcı olabilir, rahatlatıcı masaj teknikleri kullanabilir, farklı doğum pozisyonlarını gösterebilir, cesaret verebilir ve ailenin genel hastane prosedürlerini anlamasına yardım edebilirler. Doğum desteğinde etkin bir rol alabilir veya basit bir şekilde ihtiyaç doğana kadar sessizce bekleyip doğum alanını koruyabilirler. Doulalar, ailenin isteğine göre anneye destek veren babayı teşvik edip yardımcı olabilirler ve eğer istenirse, babanın kişisel yolculuğunda da destek olabilirler. Bebek doğduktan sonra, emzirme başlayana veya anne ile bebek rahatça uyuyabilene kadar da aile ile birlikte kalırlar. Doğumu takip eden haftalar ve aylar süresince, lohusa desteği vermek üzere de hazırdırlar.

 

Lohusa doulası olarak verilen hizmetler, annenin fiziksel ve duygusal açıdan lohusalık sürecine alışmasını desteklemeyi, aile içi iletişimi kolaylaştıracak öneriler paylaşılmasını, rahatlatıcı masaj, meditasyon ve benzeri yöntemler kullanarak annenin desteklenmesini içerir. Tıpkı hamilelikte ve doğumda sunulan hizmetler gibi, lohusa doulası desteği de ailenin ihtiyaçları gözetilerek, kişiye özel olacak şekilde planlanır ve sunulur.

Ebeveynlik yolculuğu büyük bir gizemdir ve bu gizemli yolculukta oluşacak iniş, çıkış ve dönüşleri önceden tahmin etmek hiçbir zaman mümkün değildir. Her annenin ve babanın yolculuğu farklıdır; doulalar bu yolculukta destek verirken hangi yolun seçileceğini ya da değiştirileceğini söyleyemez. Doulanın görevi, hamilelik, doğum ve ebeveynlik yolculuğunda farkındalıkla ilerleyebilmeleri için, bu yolda anne ve babaya bir danışman ve destekçi olarak eşlik etmektir.