Doulanızı Seçerken


Bir anne olarak doula seçmeye çalışırken, doulanın tecrübelerini ve eğitimini araştırmak önemlidir. Bilmek isteyeceğiniz bazı konular:

Eğitimini nereden aldı?
Birlikte çalışmayı düşündüğünüz doulanın, eğitimini hangi kurumdan aldığını kontrol edebilir, eğitim aldığı kurumun felsefesinin ve yaklaşımının size uygun olup olmadığını araştırabilirsiniz.

B Planı var mı?
Doulanız çeşitli nedenlerle doğumunuza katılamayabilir, böyle beklenmedik durumlar için bazen nöbetçi doula sistemi ile çalışılabilir. Doula adayınız bir nöbetçi doula ile çalışıyor mu? Doğumdan önce yedek doulanızla da tanışma imkanınız olacak mı?

Ücretlendirme nasıl?
Ücret ne kadar ve ne tür hizmetler bu ücrete dahil? Detaylı ücret bilgisi alırken ödeme koşullarını da öğrenmek isteyebilirsiniz.Etik kurallar gözetiliyor mu?
Doulanızın eğitim aldığı kurumun benimsediği etik kurallar var mı? Doulanın bu etik kurallara aykırı davranması durumunda nasıl yaptırımlar uygulanıyor?

Stajyer mi sertifikalı mı?
Doula eğitimini tamamlamak için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. Stajyer doula olarak doğumlara katılmak, lohusa desteği vermek ve/veya ebeveynlerle doğuma hazırlık çalışması yapmak, bazı doula eğitimlerinde sertifika şartı olarak yer alır. Doula adayınızın nasıl bir hizmet verdiği hakkında fikir sahibi olmak için ona ne tür şartları ve staj süreçlerini tamamlayarak sertifika almış olduğunu sorabilirsiniz. Stajyer bir doula ile çalışarak daha hesaplı bir destek almanız mümkün olur, hem de bir doulanın sertifikasını alabilmesi için ona destek olmuş olursunuz.Yeterince tecrübeli mi?
Eğitim süreci boyunca edindiği tecrübelerin yanı sıra, doulanızın ne zamandır hizmet veriyor olduğunu ve tecrübelerinden neler öğrendiğini de bilmek isteyebilirsiniz.

Yaklaşımı nasıl?
Doulanın kişisel felsefesi, doğuma ve ebeveynliğe bakış açısı nasıl?

Ulaşılabilir mi?
Hamilelikte ve lohusalıkta oluşabilecek sorularınız için doulanızı aramanız mümkün olacak mı?

Doulanızla rahat mısınız?
Elbette her şey eğitim ve tecrübe ile ilgili değil. Bir doula seçerken, onu yolculuğunuzda size eşlik etmek üzere davet etmeden önce, onunla rahat edip etmeyeceğinizi bilmelisiniz. Onun yanında rahat mısınız, iyi bir iletişim kurabiliyor musunuz? Eşiniz, anneniz veya doğumunuzda bulunacak diğer kişilerle iyi ilişki kurabiliyor mu? Bebeğinizin doğumunda bu kişinin bulunmasını ister misiniz?

Alternatifleriniz neler?
Sizin için en uygun doulayı seçmeden önce birkaç doula ile konuşabilir, alternatifleriniz arasından seçim yapabilirsiniz.