Emzirme Yolculuğu İçin İpuçları

Bir yolculuğa çıkarken elimizde bir harita, yolculuk planı ve çantamızda da araziye uygun teçhizatımızın olması daima işimize yarar. Hamilelik ve doğumun ardından emziren bir anne olmaya doğru yaptığımız yolculuk da bundan farklı değildir. Eğer hazırlıklıysak, baştaki planımız değişse bile yolculuğumuz çok daha keyifli geçecektir. 

Yolculuğu Planlamak: Nereye Gittiğinizi, Nasıl Gideceğinizi Bilin

Emzirmenin önemli ama çoğu zaman gözden kaçan bir yönü, her ne kadar doğal bir durum olsa da, aynı zamanda öğrenilen bir beceri olduğudur. Emzirmenin artık geçerli norm olmaktan çıktığı kültürlerde veya bir iki kuşak atlanıldığı durumlarda, pek çok kadın başarıyla emzirmek için gerekli destek sisteminden ve becerilerinden yoksundur. Emzirmek öğrenilen bir beceri olduğu için gözlem ve uygulama ister. Hamileliğiniz sırasında okuyun, internet sitelerine bakın, bu konuda filmler izleyin ve en önemlisi başarıyla emziren diğer annelerle vakit geçirin. Böylece bebeğin meme ucunu nasıl kavraması gerektiğini öğrenir, yola çıkmadan önce karşılaşabileceğiniz güçlükler konusunda bilgilenirsiniz. Ayrıca yoldaki engebeleri atlatmanıza yardımcı olacak bir destek grubu edinme fırsatını yakalarsınız.

İyi bir seyahat acentesi seçmek, zorlu bir yolculuğu bile hoş bir deneyime çevirebilir. Araziyi iyi bilen bir rehber beklenmedik durumlarda size yol gösterebilir. Ancak herkesin iyi yolculuktan anladığı şey aynı değildir. Hekiminizi ve çocuk doktorunuzu dikkatlice sorgulayın, bebeğinizin bakımı konusunda onlarla aynı dili konuştuğunuzdan emin olun. Hazır mamalar, plastik meme ucu gibi çabuk çözümlerden sakının – bunlar annenin ya da çocuğun sağlığı için nadiren gerekir ve emzirme ilişkisini olumsuz etkileyebilirler. Hekim ya da çocuk doktorunuzun kısa vadede daha zor görünse de uzun vadede siz ve çocuğunuz için en doğru olanı yapacağını bilmek rahatlamanızı ve yolculuğunuzun keyfini çıkarmanızı sağlar.

Kalacağınız Yeri Ayırtmak

Yolculuğunuzun iyi geçmesi için beş yıldızlı bir otelde kalmaya ihtiyacınız yoktur. Önemli olan kaldığınız yerde çalışanların niteliklerinin ve sunulan imkanların ihtiyaçlarınızı karşılamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü, bebek-dostu hastaneleri ödüllendiren ve anne-babaların doğum sırasında destekleyici bir ortam bulmalarına rehberlik eden bir Bebek-Dostu İnisiyatifi oluşturdu. Çocuğunuzu dünyaya getirmek için bir hastane seçerken, bu tecrübenizi mümkün olduğu kadar pürüzsüz yaşamak için yönetim ve çalışanların söz konusu ilkeleri uygulayıp uygulamadığını kontrol edebilirsiniz.

Sağlık kuruluşlarının Bebek-Dostu kabul edilmeleri için gereken kriterler şunlardır:

  1. Yazılı bir emzirme politikası olması ve bunun bütün sağlık görevlilerine düzenli olarak iletilmesi.
  2. Sağlık görevlilerine bu politikayı uygulamak için gereken becerilerin eğitimini vermek.
  3. Hamile kadınları emzirmenin faydaları ve nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmek.
  4. Annelerin doğumdan sonraki bir buçuk saat içerisinde emzirmeye başlamalarına yardımcı olmak.
  5. Annelere bebeklerinden ayrı kalmaları gerekse bile nasıl emzireceklerini ve nasıl süt vermeye devam edebileceklerini göstermek.
  6. Yeni doğanlara tıbben gerekli olduğu durumlar dışında anne sütünden başka besin ya da içecek, hatta yudumlayacak su bile vermemek.
  7. Anne ve bebeğin günün 24 saati aynı odada kalmalarını sağlamak.
  8. Bebek her istediği zaman meme vermeyi teşvik etmek.
  9. Meme emen bebeklere yapay meme ya da emzik vermemek.
  10. Emziren anneler için destek gruplarının kurulmasını desteklemek ve anneleri hastane ya da klinikten ayrıldıktan sonra bu gruplara yönlendirmek.

Hastanede kalışınızdan sonra görevlilerin Bebek-Dostu İnisiyatifi’ne ne derece uydukları konusundaki görüşlerinizi hastane yetkililerine bildirmeyi unutmayın. Hastane yönetimi ancak sizden gelen bilgiler doğrultusunda iyi yaptıkları şeyleri devam ettirmek ve zayıf oldukları yönleri geliştirmek konusunda adım atacaktır.

Yolculuk İçin Çanta Hazırlamak

Rahat gömlekler ve elbiseler giyin. Memelerinizin mümkün olduğu kadar hava almasına izin verin. Böylece sürekli kullanılan meme pedinin neden olduğu nemli sıcaklığın oluşturduğu bakteri ve mantar enfeksiyonlarının önüne geçebilirsiniz.

Sıkı ve telli sütyenlerden sakının. Bunlar süt akışını kısıtlayarak memelerin şişmesine ve enfeksiyon oluşmasına neden olabilir.

Meme uçlarınızda hassaslık varsa, meme ucu koruyucusu kullanabilirsiniz. Meme ucu koruyucusu, tepesinde iki delik ve sızan sütü yakalayan değiştirilebilir bir pamuk tabanı olan sert plastik kaplardır. Bunlar plastik meme uçlarından farklıdır. Sütyenin içine takılarak hassas meme uçlarını havalandırır ve kumaşa sürtünmesini engellerler. (İyi bir marka olan Ameda Türkiye’de bulunabilir.)

Bilgili bir profesyonel size aksini önermediği takdirde süt pompalarından, memelerinizin bebeğin ihtiyacına uyum sağladığı ilk altı hafta uzak durun. Süt pompaları sütten şişen memeye yarar sağlamadığı gibi durumu daha da kötüleştirebilir!

İlk altı hafta ya da bebeğinizle aranızdaki emzirme ilişkisi sağlamlaşıncaya kadar biberon ve emzik kullanmayın.

Çatlamış ve acıyan meme uçlarınız için saf lanolin, ya da koku, paraben ve alkol içermeyen bitki bazlı bir meme ucu kremi kullanın.

Göğsünüzde sertlik ve acı veren bir nokta hissederseniz hemen hekiminize danışın!

Önerilen Kaynaklar:

Emzirme Sanatı , La Leche League International

Hamilelik, Doğum ve Bebek, Penny Simkin

Aşağıdaki internet sitesine bir göz atın:

www.llli.org (La Leche League’in web sitesi)

 

Comments are closed.