İçsel Doğum Destek Çemberleri Başlıyor

Şubat 2020 itibariyle İçsel Doğum olarak destek çemberleri düzenlemeye başlıyoruz. Bir araya gelip göz göze, kalp kalbe oturacağız; hikayelerimizi paylaşıp topluluk olmanın gücünü yeniden keşfedeceğiz.      

Çemberler, İçsel Doğum eğitimlerinde en çok önemsediğimiz, en sevdiğimiz konulardan biridir. Çember, burada kullandığımız anlamıyla, bir grup insanın belirli bir konu üzerinden, bazı kurallar gözeterek birbiriyle iletişim kurmasını ifade ediyor. Kurallar dediğimiz de aslında, ‘çember âdabı’ olarak andığımız esaslardır. Çemberde daire şeklinde yan yana oturulur, bir konuşma çubuğu dolaştırılır ve bu çubuğu tutan kişi konuşurken diğerleri yalnızca dinler. Bir de kolaylaştırıcı bulunur çemberde; akışı gözeten ve herkesin rahat hissedebilmesi için güvenli alanı koruyan kişi olarak hem çembere katılır, hem de diyaloğun akışını dikkatlice gözlemler. Kolaylaştırıcı, bir moderatörden farklı olarak, gerekmedikçe hiçbir yönlendirme yapmaz ve kimseyi takdir etmek gibi bir görev de üstlenmez.

Bu iletişim biçiminin, tıpkı eğitimlerimizde bize yol gösterdiği gibi, destek gruplarında da paylaşımlarımızı kolaylaştıracağını biliyoruz. Bu yüzden hem kadınlara, hem de ailelere destek olacağını hayal ettiğimiz destek grupları için de çember iletişimini benimsiyoruz.

Kalpten geleni söylemek, kalbimizi sonuna kadar açarak dinlemek; kendimizi başka türlü bir hâlin içerisinde bulmamıza vesile olur. İster istemez yavaşlarız. Sözcükler özenle seçilir. Bazen nereden geldiği bilinmeyen sözler dökülür, bazen duyulanlarla ve duygularla sanki ilk kez karşılaşıyormuşuz hissi uyanır.

Çemberde gönlümüz yumuşadıkça, güvenli bir sıcaklık oluştukça konuşmalar akmaya başlar ve kalpten dinlediğimiz gibi kalpten dinlendiğimizi bilerek; çembere güvenmeye başlarız. Bir süre sonra konuşan, dinleyen ayrımı kalmaz pek. Duyduklarımızı çemberden duyarız, konuştuklarımızı çembere söylüyoruzdur. Bu sayede, konuşulan konu her neyse, hem o konu ile ilgili dürüst ve içten paylaşımlara şahit olmuş, hem de tamamen güvenli bir alanda o konuya kendi yüreğimizi açmış oluruz. Çemberde hiç söz almamış dahi olsak, görüldüğümüzü, duyulduğumuzu ve anlaşıldığımızı hissederek ayrılırız oradan.

İçsel Doğum Doula Eğitimi’nde çemberler konusunu bu kadar önemsememizin nedenlerinden biri, bu anlaşılma ve görülme ihtiyacının özellikle kadın olmak ile ilgili konularda, annelikte, gebelikte daha da yoğun hissedildiğini biliyor olmamız. Biz hem eğitimlerimiz sırasında çember iletişimi yönteminden faydalanarak verimli paylaşımlarda bulunuruz, hem de doula adayları olarak çemberde bulunma deneyiminin getirdiği kalpten dinleme alışkanlığından faydalanırız. Bir doulanın en önemli işlerinden biri, destek olmak için bulunduğu ortamda güven hissini desteklemektir. Bir doulanın en kıymetli becerilerinden biri de, kalpten dinleme hâli için elinden geleni yapmaktır. Bu yüzden çemberler bize çok şey katar.

Bu denli faydalandığımız bir iletişim biçimini şimdi kadın dostlarımızla, annelerle, hamilelerle bir araya gelerek paylaşımlarda bulunacağımız destek çemberleri ile yaygınlaştırmak istiyoruz. O güvenli alanda kalbimizi açarak oturduğumuzda, çemberin sihrinin hepimizi destekleyeceğini biliyoruz. Bazen tek bir söz, bizimle benzer bir yolculuğu paylaşan başka birinin hatırlattığı tek bir hikaye, büyük fark yaratabilir.

Bu yüzden 2020 yılı için planladığımız destek çemberlerinin başlayacağını duyururken çok heyecanlıyız. Biliyoruz ki, birbirimize destek olmaya hazırız, sadece uygun alanların oluşturulmasına ihtiyacımız var. Biz bu güvenli alanları oluştururken bize katılmak, çemberde bizimle oturmak isteyen herkese kapımız açık olacak.

İçsel Doğum destek çemberlerinde görüşmek üzere!

Comments are closed.