Salgın hastalık zamanında çalışan doulalara öneriler

Hamilelikte, doğumda ve doğum sonrasında anneye ve ailesine destek olan doulalar, koronavirüs salgını zamanında da doğumlara eşlik etmeye devam ediyor. Ancak elbette, hastane personeli ve aile ile yakın temas gerektiren bu desteği verirken, doulaların da bazı önlemlere dikkat etmesi gerekiyor.

İçsel Doğum olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği korunma önlemlerini esas alarak, bu zor zamanlarda kendimizi ve hizmet verdiğimiz kişilerin sağlığını korumak adına almamız gereken önlemleri hatırlatmak istiyoruz:

1. Mümkün olduğunca evde kalın

Doğum öncesinde ve sonrasında yaptığımız ev ziyaretlerini kısıtlamak durumundayız. Doğumdan önce yapılan doğuma hazırlık çalışmaları ve lohusa desteği için video-görüşmeler organize edilmeli.

Bazı hastaneler doğum sırasında ailenin yanında herhangi bir destekçinin bulunmasına izin vermeyebilir. Böyle bir durumda, doğum öncesi çalışmalarda babanın anneye fiziksel destek verebilmesi için bazı yöntemler paylaşmak faydalı olacaktır. Doğum sırasında sürekli bir video bağlantı kurularak da doula desteği vermek mümkün olabilir.

2. Temas halinde hijyene çok dikkat edin

Evde ya da hastanede aileyle fiziksel temas halinde çalışılıyorsa, hijyen kurallarına azami özen gösterilmesi çok önemli. Yanınızda maske, el dezenfektanı gibi malzemelerin yeterince bulunduğundan emin olmalısınız.

Eller sık sık 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkanmalı – özellikle anneye temas etmeden önce ve sonra. Su ve sabuna ulaşamayacağınız bir yerdeyseniz el dezenfektanı ile ellerinizi uygun şekilde dezenfekte etmelisiniz.

Hizmet verilen süre boyunca uygun bir yüz maskesi kullanmak ve maskeyi her 3 saatte bir yenilemek önemlidir. Yeni maske takılırken ve çıkarıldıktan sonra mutlaka eller tekrar yıkanmalıdır. Çıkarılan maskeler uygun şekilde çöpe atılmalıdır.

Hastanede hizmet veriliyorsa, hijyen prosedürlerini öğrenmek için hastane ekibine önceden danışmak, ailenin ve doulanın işini kolaylaştıracaktır.

Bebekle temas etmekten mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.

3. Doula desteğinin sadece fiziksel olmadığını hatırlayın

Normal şartlar altında doulanın destekleyici eli, anneyi rahatlatmak için birçok hüner sergiler. Şimdi ise, olası bir virüs bulaşma riskini en aza indirmek için fiziksel temastan kaçındığımız bir zamandayız. Yine de, doulalar annelere ve ailelere doğum yolculuklarında destek olmaya devam edebilirler.

Aktif dinlemenin, şefkatli bir alan açmanın aslında ne kadar büyük bir destek yarattığını hatırlayın. Ellerinizi kullanamıyor olsanız bile, doula olarak bir annenin anneliğe geçiş sürecini destekleyebilirsiniz. Onun ihtiyaçlarını dinleyin, elinizden geldiğince bu ihtiyaçları karşılamaya çalışırken kendinize ve aileye karşı dürüst olun. Hayatın her alanında kısıtlamalarla yaşadığımız bu zamanda, bazı fiziksel yardımlar mümkün olamayabilir. Ancak manevi destek vermek için kaynaklarınız, düşündüğünüzden de fazla olabilir.

4. Bağlantı kurun

Tüm doulalar uzun bir eğitim sürecinden geçerek bulundukları noktaya gelirler. Bu eğitimler sırasında kurulan bağlar, diğer doulalar ve eğitmenlerle kurulan ilişkiler hem mesleki açıdan, hem de kişisel yolculuklarımızda daima çok destekleyicidir. Zor zamanlardan geçerken doula topluluğunuzu hatırlayın ve topluluğunuzdaki diğer doulalarla bağ kurun, konuşun, paylaşımlarda bulunun, onların hikayelerini dinleyin. Birbirimizin tecrübelerinden faydalanmamız kadar, birbirimize açtığımız alanlardan da faydalanabiliriz.

 

Image credit: @stories

Comments are closed.